Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Casa Mila Nerede? (La Pedrera) | Casa Mila Hakkında…

Casa Mila Nerede? (La Pedrera) | Casa Mila Hakkında…

Avrupa’nın en gözde şehirleri arasında yer alan Barselona hareketli caddeleri, göz alıcı plajları ve eşsiz mimari yapılarıyla görülmeye değer. Akdeniz’in sıcak şehri Barselona aynı zamanda ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin birbirinden özel eserlerine ev sahipliği yapıyor. Onlardan biri de şehrin en ikonik yapısı olarak öne çıkan Casa Mila. Barselona gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken Casa Mila 1912’den bu yana şehri süslüyor. Casa Mila nerede? (La Pedrera) | Casa Mila hakkında yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı.

Casa Mila Nerede?

Barselona’nın en meşhur binalarından biri olan yapı, Sagrada Familia’ya 20 dakikalık yürüyüş mesafesinde, Passeig de Gracia ile Carrer de Provença’nın kesişiminde yer alıyor. En yakın metro istasyonları ise Diagonal ve Passeig de Gracia.

El Prat de Llobregat – Barcelona Uluslararası Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Hakkında…

Sagrada Familia’dan Park Güell’in renkli mozaik karolarına kadar Barselona sokaklarına fazlasıyla izini bırakan Antoni Gaudi’nin en ilginç eserlerinden biri de Casa Mila. Katalanca’da Mila ailesinin evi anlamına gelen Casa Mila halk arasında La Pedrera “taş ocağı” olarak da biliniyor. O günlerin estetik anlayışına uymadığı için halk binayı aykırı buluyor ve taş ocağına benzetiyor. Şimdilerde fotoğraf çekebilmek için önünde uzun kuyruklar oluşan Casa Mila’nın inşasına 1905 yılında başlanmıştır. Şehrin ileri gelen zenginlerinden Pere Mila ve ailesi Antoni Gaudi ile anlaşarak kendilerine bir apartman tasarlamasını istemiş, Gaudi 20. yüzyılın en farklı mimarisine imza atarak çalışmasını 1912’de tamamlamıştır.

Doğal taşları ustaca şekillendirerek dalgalı bir formda inşa ettiği yapı Barselona’nın en dikkat çekici ve farklı yapısı olarak öne çıkıyor. Dökme demir balkonları yapının ihtişamını gözler önüne sererken adeta heykeli andıran ilginç bacalarla süslü çatısı da görülmeye değer. Art Nouveau’nun İspanyol yorumu olan modernista akımının öncüsü olan yapı beş katlı bir bina. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenen bina, tasarımı ile sonsuzluk işaretini andırıyor.

Picasso Müzesi Gezi Rehberi | Barselona yazısı için tıklayınız.

Günümüzde…

Yapı, günümüzde bir apartman dairesinden çok daha fazlası! İnsanlar hala burada yaşamaya devam etse de hem gündüz hem gece ziyaret edilebilen bir turizm cazibe merkezi burası. Sergiler ve konferansların da düzenlendiği Casa Mila’nın çatısında ünlü mimarın çizim ve projelerinin sergilendiği Gaudi Müzesi bulunuyor. Binanın çatısı aynı zamanda panaromik Barselona manzarasına sahip, özellikle gün batımına yakın saatlerde gelirseniz nefis fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Binada Passeig de Gracia ve Carrer de Provença isimli iki avlu yer alıyor. Muhteşem bir tasarıma sahip olan avlularda binanın mimarisini daha yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Casa Mila Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü 09-00-23.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Barcelona Sokakları / Barcelona Müzeleri ve Plajları yazısı için tıklayınız.

Casa Mila Giriş Ücreti

Burası için biletinizi girişteki ofisten aldığınızda 24 euro, internetten aldığınızda ise 27 euro. Gişe kuyruğunda uzun süre beklemek istemiyorsanız biletinizi internetten ayırtmanızı öneririm. Gece turu yapmak isterseniz giriş ücreti 34 euro. Rehber eşliğinde yapılan gece turunda bir kadeh İspanyol şarabı ikram ediliyor.

Barselona’ya Yakın Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

Yorum ekle