Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Evlilik Yıl Dönümü İçin Bursa’da 11 Mekan Tavsiyesi 

Evlilik Yıl Dönümü İçin Bursa’da 11 Mekan Tavsiyesi 

Bursa evlilik yıldönümü mekanları için oldukça zengin şehirlerden biri. Eşinizle hem keyifli vakit geçirebilecek hem de romantik anlar yaşayabileceğiniz yerler arıyorsanız, sizin için hazırladığımız Bursa evlilik yıldönümü kutlama mekanları listesine mutlaka göz atın. 

 • Sadağı Kanyonu

bursa-evlilik-yil-donumu.jpg

Sadağı Kanyonu, Bursa evlilik yıldönümü mekanları arasındaki en güzel noktalardan biri. Fakat Bursa şehir merkezine 60 km mesafede yer alan kanyona şahsi araçsız ulaşmak oldukça zor. Dilerseniz Yolcu360’ın Bursa araç kiralama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Sadağı Kanyonu’na giriş ücreti olan 33 TL’yi ödedikten sonra giriş alanında piknik yaparak sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mangal yapmak istiyorsanız size ayrılan alanlara geçebilirsiniz.

Kanyonun içerisinde köprüler, patikalar ve yamaçlar yer alıyor. Ayrıca dilerseniz yürüyüş yaparak doğanın büyüleyici atmosferini deneyimleyebilirsiniz. Sosyal medyada paylaşmalık fotoğraflar çekebileceğiniz yarı yapay, yarı doğal alanlar da mevcut.

 • Soğanlı Botanik Parkı

bursa-evlilik-yil-donumu-1.jpg

Bursa evlilik yıl dönümü kutlama mekanları arasında yer alan Soğanlı Botanik Parkı, dilerseniz sevgilinizle de gidebileceğiniz noktalardan. Bursa Hayvanat Bahçesi’nin hemen yanındaki parkın içinde pek çok aktivite seçeneği mevcut. Koşu ve yürüyüş yollarına sahip Soğanlı Botanik Parkı’nda dilerseniz bisiklet kiralayıp da gezebilirsiniz.

Parkın içerisinde kafeterya tarzında işletmeler de var. Parkta mangal yapmak yasak olsa da dilerseniz piknik yapabilirsiniz.

 • Uluabat Gölü

bursa-evlilik-yil-dönümü-3

Uluabat Gölü, Bursa’da görmeniz gereken yerler arasında en popülerlerden biri. Bursa’ya 30 km mesafedeki Uluabat Gölü, 24 km uzunluğa ve 10 km genişliğe sahip. Yapılan çalışmalar sonucu, gölde 21 tür balık yaşadığı tespit edilmiş. Ticari amaçla avlanabilen türler ise sazan ve turna.

Önemli bir Kuş Alanı statüsüne de sahip olan Uluabat Gölü, küçük karabatak, alaca balıkçıl, kaşıkçı, küçük karabatak, tepeli pelikan, almabaç patka, tepeli patka ve sakarmekenin gibi su kuşlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Avrupa’dan Asya’ya uzanan önemli kuş göç yollarından birinin de üzerinde.

Dilerseniz Uluabat kuş cenneti bölgesini İstanbul kalkışlı günü birlikte turlarla da ziyaret edebilirsiniz. Göl üzerindeki en önemli aktivite ise 4 mevsim yapabileceğiniz tekne turu.

 • Oylat Kaplıcaları

bursa-evlilik-yil-donumu-2.png

Hamam ve kaplıca bakımından oldukça zengin illerimizden biri olan Bursa, termal havuzları ve hamamlarıyla dünyanın en ünlü şehirleri arasında yer alıyor. Özellikle Bademli ve Çekirge bölgesindeki şifalı sular en çok bilinenlerden. Eski Kaplıca, 1394 yılında yapılan ve bilinen en eski hamam.

Bursa’nın en ünlü kaplıcalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Karamustafa Ilıcası
 • Eski Kaplıca
 • Kaynarca Hamamı
 • Kervansaray Hamamı

 

 • Irgandı Köprüsü

bursa-evlilik-yil-donumu-4.jpg

Köprü, Bursa’nın Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlıyor. Dört arastalı köprüden birisi olmasıyla dünyada oldukça ünlüdür. Floransa’daki Ponte Vecchio, Venedik’teki Ponte Rialto ve Bulgaristan’daki Osmanlı köprüleri de Irgandı Köprüsü’nün özelliklerini taşıyor.

Metro 1 ve 2 hattı, köprünün hemen yanından geçiyor. Ayrıca otobüs tercih edecekseniz, 22/C, 35/C, 48, 8/L, 9/D ve 9/M hatları buradan geçiyor.

Bursa’da evlilik yıldönümü için restoran arayışındaysanız, bu bölgedeki mekanları tercih edebilirsiniz.

 • PodyumPark Yaşam ve Eğlence Merkezi

bursa-evlilik-yil-donumu-5.jpg

PodyumPark Yaşam ve Eğlence Merkezi, isminden de anlayacağınız üzere yeme içme yerlerinden tiyatro ve sinema salonlarına kadar pek çok yer, imkan ve seçeneği bünyesinde barındırıyor. Eğlence alanındaki lunaparkı ise Bursa’daki evlilik yıldönümü mekanları arasında öne çıkıyor. 

Diğer yandan kompleksin yerleşkesi açık alanda olduğu için dilerseniz etrafındaki park ve bahçelerde keyifli vakit geçirebilir, uygun zamanda giderseniz havuza da girebilirsiniz. 

 • İnkaya Tarihi Çınar

bursa-evlilik-yil-donumu-6.jpg

İnkaya Tarihi Çınar ağacının yaşının 600 civarında olduğu tahmin ediliyor. Gerçekten heybetli ve devasa boyuttaki çınarın altında çay içip sohbet etmek ya da dinlenmek güzel bir seçenek olabilir. Uludağ’a çıkacaksanız sabah erken saatlerde buraya uğrayıp kahvaltı edebilirsiniz.

 • Heykel – Setbaşı – Altıparmak

bursa-evlilik-yil-donumu-7.jpg

Bursa’nın en bilindik ve işlek yerleri arasında olan üçlü. Tramvayın geçtiği cadde, Altıparmak caddesi.

Altıparmak Caddesinde yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz:

 • Adliye’nin önünde oturun
 • Altgeçitlerdeki çarşılara uğrayın
 • Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’na gidin
 • İnegöl Pasajı’nda şaka oyuncaklarını inceleyin
 • Sönmez Çarşısı’nı gezin
 • Mahfel’de kahve için

 

 • Misiköy

bursa-evlilik-yil-donumu-8.jpg

İlk adı Mysia olan köy renkli mimarisiyle görülmeye değer. 1989’da sit alanı ilan edilen köy, son derece değerli bir bölgede yer alıyor.

Misiköy sokaklarında yürüyüş yapabilir, Osmanlı mimarisinin izlerini renkli evlerde görebilirsiniz. Köyün içindeki Etnografya Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Bursa’dan köy otobüslerine binerek buraya gelebilirsiniz. Ayrıca Acemler Bursaray durağından Timurtaş Paşa- Misi Köyü tarafına giderek B/20 numara hatla köye ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gelecekseniz Orhaneli kavşağından sola dönerek Doğancı Barajı yönüne giderek Misiköy’e ulaşabilirsiniz.

İpek böcekçiliği ile ünlü, turizmin yeni gözdesi Bursa Misi Köyü’nde görmeniz gereken 6 yer için tıklayın.

 • Kültür Park

bursa-evlilik-yil-donumu-9.jpg

Bursa’nın en büyük ve ilk yeşil alanı olan Kültür Park, Reşat Oyal Kültür Parkı ismiyle de anılıyor. Alan içerisinde pek çok aktiviteye katılabilirsiniz. Park içindeki gölde otantik sandal gezisi yapabilir, ayrıca dilerseniz alan çevresinde keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yorulduğunuzda ise çay bahçelerinde mola verebilirsiniz.

1 numaralı metro hattını ve 101, 14/F, 14/L-2, 6/E hatlı otobüsleri kullanarak Kültür Park’a ulaşabilirsiniz.

 • Otantik Gemi Otel

bursa-evlilik-yil-donumu-10.jpg

Yıllarca Kadıköy-Eminönü-Sirkeci hattında yolcu taşıyan Turan Emeksiz gemisi, günümüzde Bursa’nın Mudanya ilçesi Güzelyalı yat limanında hizmet veriyor.

Gemi, günün her saatini farklı heyecanla yaşamak isteyen seçkin müşterilerini bekleyen otantik bir otele dönüştürülmüş. Bursa’da evlilik yıldönümünüzü kutlamak için restoran arıyorsanız, Otantik Gemi Otel tam da size göre olabilir.

Bursa’da evlilik yıldönümü kutlamak için etkinlik arayışındaysanız, Bursa Etkinlik Takvimi Kasım 2022 yazımıza mutlaka göz atın. Takvim için tıklayınız.

 
 

 

Yorum ekle