Yolcu360 Blog

Bologna Gezi Rehberi

Roma, Floransa, Venedik gibi popüler İtalya şehirlerinden sonra sakin bir gezi noktası arıyorsanız rotanızı hiç düşünmeden Bologna’ya çevirmelisiniz. Bologna gezi rehberi size birbirinden güzel ve tarihi alan sunuyor. Bologna gezi notları araştırması yaptığınızda M.Ö 9. yüzyıla uzanan tarihi ile nereye baksanız yıllara meydan okuyan yapılarla karşılaşıyorsunuz. Bologna göz alıcı tarihi yapıları ve damak çatlatan Bologna mutfağı ile misafirlerine unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor. Seyahatimgeldi hesabının yazarı Bologna gezi notlarını bu yazıda sizler için paylaşıyor.

Bologna Hakkında

Emilia-Romagna bölgesinin başkenti ve en büyük şehri olan Bologna Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerine sahip. Şehre adımınızı atar atmaz kırmızı tuğlalı binalar arasında kaybolmak istiyorsunuz. Bologna’ya verilen la rossa (kızıl) lakabı buradan geliyor. Özellikle eski şehir merkezindeki yapıları gezerken fotoğraf makinenizi elinizden düşürmeyeceğinize eminim. 1088 yılında kurulan dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapan Bologna bu nedenle la dotta (bilge) olarak adlandırılıyor. Nefis yemekleri ile gastronomi yolculuğuna çıkacağınız şehrin diğer lakabı ise la grassa yani şişman…

Bologna Gezilecek Yerler

Bologna’ya en az üç gününüzü ayırarak şehri detaylı keşfetmeniz mümkün.

  • Maggiore Meydanı

Gezinize ilk olarak Maggiore Meydanı’ndan başlamanız Orta Çağ mimarisinin nefes kesen yapıları ile tanışmanızı sağlayacak. Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri kabul edilen Maggiore Meydanı’nda San Petronio Bazilikası başta olmak üzere Belediye Binası ve Podesta sarayı görülmeye değer yapılardan sadece birkaçı. Görkemli meydanın hemen yanı başında yer alan Neptün Çeşmesi ise 1563 yılından günümüze miras kalmış. 

  • Asinelli ve Garisenda Kulesi

Asinelli ve Garisenda Kulesi ise Bologna’nın simgesi konumunda. 12. yüzyılda inşa edilen Asinelli Kulesi 97 metre uzunluğa sahipken bitişiğindeki Garisenda Kulesi ise 47 metre yüksekliğinde. Kuleleri sadece fotoğraflamakla yetinmek istemiyorsanız Asinelli’ye bilet alıp tepesine çıkmanız mümkün. Haftanın her günü 09.000-18.00 saatleri arasında çıkılabilen Asinelli Kulesi için 498 merdiven sizleri bekliyor ☺ Bilet ücreti ise 5 euro.

  • San Luca Manastırı

Bologna’nın biraz dışında bulunan San Luca Manastırı revaklı yürüyüş yolu ile gezi listenize ekleyebileceğiniz noktalardan biri. 666 revakla birbirine bağlanan manastır yolunda yürüyüş yapmak istiyorsanız mutlaka rahat bir çift spor ayakkabı giymenizi öneririm.  


Bologna’ya Nasıl Gidilir?

Bologna’ya İstanbul’dan uçakla direkt ulaşım mümkün olmakla birlikte Milano, Floransa, Venedik ve Roma şehirlerinden de tren ile sadece birkaç saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Bologna uygun uçak bileti araması yaparak birbirinden farklı uçuş seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. İstanbul Bologna arası mesafe uçakla yaklaşık 2 buçuk saat. Bologna Havalimanı araç kiralama yapabilir veya tren ile gidiyorsanız Bologna tren istasyonundan araç kiralama yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.  Hepinize keyifli seyahatler! 

İtalya'da Gezilecek Yerler

Yorum ekle