Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Atatürk Arboretumu: İstanbul’da bir dinlence noktası

Atatürk Arboretumu: İstanbul’da bir dinlence noktası

Atatürk Arboretumu kargaşanın içinde kaybolan İstanbullular için tam anlamıyla bir mola verme noktası. Hemen her hafta sonu binlerce ziyaretçi ağırlayan bu özel alanı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya sizin için gezdi gördü ve yazdı.

İstanbul’un ortasında doğa ile iç içe bir gün geçirmek ve soğuk binalara alışan gözlerinizi  doğanın bin bir rengiyle dinlendirmek isterseniz sizlere harika bir önerim var: Atatürk Arboretumu. Hem İstanbul’da olup hem de İstanbul’dan bir o kadar uzak hissedeceğiniz ender yerlerden biri olan bu güzel noktanın en güzel zamanı ise hiç şüphesiz sonbahar ayları. Sararmaya başlayan yapraklar, kızıla dönen ağaçlar arasında yürüyüş yapmak ve vücudunuza bol miktarda oksijen depolamak isterseniz artık adresiniz belli…

 Rent a car İstanbul için İstanbul Ümraniye araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, burayı ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu ’na Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. Sarıyer ilçesinde bulunan Atatürk Arboretumu’na en kolay ulaşım şekli araçla, üstelik önünde ücretsiz park yeri de bulunuyor. Bu yüzden Yolcu360‘tan İstanbul araç kiralama tekliflerine bakmadan yola çıkmayın. 

İstanbul Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakıp İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama opsiyonlarından faydalanabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Gezisi

Atatürk Arboretumu’na giriş ücretli. Eğer hafta içi ziyaret etmek isterseniz yetişkinler için giriş ücreti 7.5 TL, öğrenciler için 2.5 TL. Hafta sonu ise fiyatlar biraz daha yükseliyor. Yetişkinler için arboretuma hafta sonu giriş ücreti 20 TL, öğrenciler içinse 7.5 TL. Biz hafta içi ziyaret ettiğimiz için etraf çok sakindi, eğer fırsatınız varsa hafta içi gelmenizi tavsiye ederim. Atatürk Arboretumu’nun pazartesi günleri ve dini bayramların ilk günü kapalı olduğunu da hatırlatmak isterim. Arboretumu Salı-Pazar günleri 8.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu canlı bir ağaç müzesi olduğu için uyulması gereken bir dizi kural mevcut. İçeriye girer girmez çantanız kontrol ediliyor. Arboretuma yiyecek sokulması yasak. Su haricinde içecek de alınmıyor. Bu yüzden buraya gelmeden önce karnınızı iyice doyurmanızda fayda var. İçeriye tripod ve drone da sokulmuyor. Profesyonel fotoğraf çekimleri ise ücrete tabi. Evcil hayvanla giriş yapılamadığı ve piknik yapmanın da yasak olduğunu hatırlatmak isterim.

296 hektarlık geniş bir alana sahip olan Atatürk Arboretumu’nda dünyanın birçok ülkesinden getirtilen ağaçlar yetiştiriliyor. Arboretumda birbirinden farklı ağaç ve bitki türlerini inceleyebilir, göletlerin etrafında yürüyüş yapabilirsiniz.

Arboretumda iki büyük gölet bulunuyor. Su kaplumbağaları, kuğular ve balıklara ev sahipliği yapan göletin çevresindeki banklarda mola verebilir, bu eşsiz doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Arboretuma girişte size verilen broşürü yanınızdan ayırmayın.

Alan oldukça geniş olduğu için yolunuzu bulmada oldukça faydalı oluyor. Arboretumun tamamını gezmek isterseniz en az üç dört saatinizi ayırmanız gerekiyor.

Bu kadar doğal güzellik bana yetmedi derseniz arboretumun yanı başındaki Belgrad Ormanı’nı ziyaret edebilir, keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz☺

1 yorum