Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Apollon Tapınağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

⏱: 2 dk

Ülkemizin dört bir yanı antik uygarlıkların kalıntılarıyla çevrili. Onlardan biri de Aydın’ın şirin ilçesi Didim’de yer alan Didyma Apollon Tapınağı. Antik çağın kehanet merkezi olarak bilinen tapınağın geçmişi 7. yüzyıla uzanıyor. Didim gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan Apollon Tapınağı’nı gelin birlikte keşfedelim. Apollon Tapınağı hakkında bilinmesi gerekenler yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı.

Apollon Tapınağı Nerede?

Antik çağın en iyi korunmuş yapılarından biri olarak gösterilen Apollon Tapınağı Aydın’ın Didim ilçesinde, Yenihisar mevkiinde yer alıyor. Didim’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapıya özel aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Aydın Didim araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Apollon Tapınağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mitolojide Artemis’in ikiz kardeşi ışık, müzik ve kehanet tanrısı Apollon’a adanmış en büyük tapınak olan Apollon Tapınağı Antik Yunan döneminden günümüze kalan en değerli miraslardan biri. MÖ. 7. yüzyılda yapımına başlanan Apollon Tapınağı İon tarzında yapılmış dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olarak biliniyor. İnanışa göre Brankhos adı verilen çobana kehanet ile ilgili bildiklerini öğreten Apollon onu korunun bekçisi yapar. Brankhos bu koruda Apollon adına tapınağı inşa ederek kendi soyundan gelenler yıllar boyunca tapınağın bekçiliğini yapmaya devam ederler. Pek çok kaynakta Apollon Tapınağı’nın Brankhidai olarak geçmesi de bu inanışı doğrular niteliktedir.

Dönemin en ünlü tapınağı olan Apollon Tapınağı pek çok törene ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Milet Antik Kenti’nden Apollon’a uzanan 25 kilometrelik kutsal yol inşa edilmiş, çevresi Brankhid heykelleri ile süslenmiştir. Tören zamanları kutsal yoldan yürüyerek Apollon Tapınağı’na ulaşılır, burada günlerce süren şölenler düzenlenmiştir. 25 metre yükseklikteki Apollon Tapınağı MÖ. 5. yüzyılda Perslerin saldırısına uğramış, MS. 6. yüzyılda buranın yerine bir bazilika inşa edilmiş. Yıllar boyunca deprem ve istilalara maruz kalan tapınak günümüzde hala ihtişamını koruyor. Tapınağı koruması düşünülerek inşa edilen Medusa kabartmalı heykelleri de görmeyi unutmayın.

Didim Tatili İçin İpuçları yazısı için tıklayınız.

Apollon Tapınağı Giriş Ücreti

Apollon Tapınağı’na giriş ücreti 25 TL. Eğer Müzekart’ınız varsa ücretsiz gezebileceğinizi unutmayın.

  • Apollon Tapınağı Ziyaret Saatleri

Kış Dönemi: 1 Ekim-1 Nisan: 08.30-17.30

Yaz Dönemi: 1 Nisan-1 Ekim: 09.00-19.00

İlgili Yazılar

Batman Gezilecek Yerler / Batman Gezi Rehberi

Yolcu 360

Arsuz Gezilecek Yerler | Arsuz Nerede? | Arsuz’da Ne Yenir?

Yolcu 360

Baharda gezilecek yerler / 4 farklı gezi rotası önerisi

Yolcu 360

1 yorum

N.Gürbüz K. 31/03/2021 at 4:40 pm

Antik yerleri ve şehirleri gezip görmeyi çok severim.Aydın-Didim’deki Apollon Tapınağı harika yapılarla dolu,herkesin gidip görmesini tavsiye ederim.

Yanıtla

Yorum Bırak