Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Verona Gezilecek Yerler | Juliet’in Evi | İtalya Gezilecek Yerler

Verona Gezilecek Yerler | Juliet’in Evi | İtalya Gezilecek Yerler

İtalya’nın en güzel yerlerinden biri olan Verona, İtalya’nın kuzeydoğu tarafında Veneto bölgesi içerisinde yer almakta. İtalya, tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Bu yüzden daha önce hiç gitmediyseniz İtalya turu kapsamında Verona gezisi için bu yıl bir plan yapmanızı öneririz. İtalya’ya nasıl gidilir? ve İtalya vizesi gibi bilgilerinde yer aldığı İtalya gezilecek yerler için Verona gezilecek yerler yazısını Instragram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya yazdı. 🙂

Verona

İtalya denince aklınıza ilk hangi şehir geliyor? Roma ya da Floransa gibi popüler şehirlerin yanı sıra Verona da ülkenin görülmeye değer şehirlerin başında geliyor. Romeo ve Juliet’in ölümsüz aşkının izlerini sürebileceğiniz şehir tarihi dokusuyla da görenleri büyülemeyi başarıyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilen Verona gezilecek yerler konusunda pek çok yer sizleri bekliyor.

Floransa gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Verona’ya Ulaşım

Verona, Venedik ve Milano arasında yer aldığı için ulaşım her iki şehirden de oldukça kolay. İster araç kiralayarak isterseniz trenle ortalama bir saatte ulaşabileceğiniz Verona’nın merkezi araç girişine kapalı olduğu için yürüyerek rahatça gezebilirsiniz.

İtalya turunda görülmesi gereken şehirler için tıklayınız.

Verona Gezilecek Yerler

Uzun yıllar Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kalan şehir içerisinde Verona gezilcek yerler kapsamında Roma dönemine ait çok sayıda eser görebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz Arena di Verona olarak adlandırılan Verona Arenası. Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilen Arena ilk bakışta Roma’daki Kolezyum’u fazlasıyla andırıyor. Her ne kadar depremlerde hasar görse de büyük oranda korunmayı başaran Arena günümüzde Verona Opera Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Eğer seyahatiniz yaz aylarına denk gelirse burada mutlaka gösteri izlemenizi öneririm.

Piazza Delle Erbe olarak bilinen Erbe Meydanı şehrin en ünlü noktalarından biri. Yüzyıllar öncesinden günümüze gelen tarihi evleri ile hayranlık uyandıran meydanda aynı zamanda yeme-içme ve hediyelik eşya pazarı da bulunuyor. Verona’nın en yüksek kulesi olarak bilinen Lamberti Kulesi de Erbe Meydanı’nda görebileceğiniz tarihi yapılar arasında. Dilerseniz ücret karşılığında kulenin tepesine çıkarak Verona gezilecek yerler için eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz.

Verona’da turistlerin akınına uğrayan en önemli yer ise elbette Juliet’in Evi. Via Capello’da yer alan evi mutlaka erken saatlerde ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum, diğer türlü kalabalıktan fotoğraf çekmeniz imkansız olabilir. Romeo ve Juliet’in hikayesindeki meşhur balkondan sesleniş sahnesinin burada geçtiğine inanıldığı için her yıl milyonlarca turist burayı ziyaret ediyor. Ev 13. yüzyılda inşa edilse de balkon kısmı 1936 yılında eklenmiş ve Juliet’in Evi olarak tanınmaya başlamış. Dilerseniz 6 euro vererek evin içerisini gezip meşhur balkona çıkabilirsiniz. Evin bahçesinde Juliet’in heykeli yer alıyor. Duvarlara yazı ve aşk notları bırakmak da burayı ziyaret edenler için artık bir gelenek haline gelmiş.

Adige Nehri kıyısına kurulan Verona’da nehir boyunca yürüyüş yapabilir, 14. yüzyıldan kalma Castelvecchio Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Verona Katedrali ve Aziz Zeno Bazilikası şehirde görebileceğiniz diğer tarihi yapılar arasında.

İtalya turu için öneriler nelerdir? Tıklayınız.

Verona gezilecek yerler: Juliet’in evi

Verona, İtalya’nın en romantik şehirlerinden biri. Verona gezilecek yerler için sokaklarda yürürken adeta Romeo ve Juliet’in izlerini takip ediyormuş gibi hissediyorsunuz. Şehri bu denli popüler hale getiren de Shakespeare’in Romeo ve Juliet eserini buradan ilham alarak yazdığına inanılması. Casa di Giulietta nam-ı diğer Juliet’in Evi Verona’nın en fazla ziyaretçi ağırlayan noktası.

Ortasından Adige Nehri’nin geçtiği Verona, İtalya’nın buram buram tarih kokan şehirlerinden biri.  Ama Verona’yı bu denli özel kılan ise hiç şüphesiz Juliet’in Evi. Aslında evin bu hikaye ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen her yıl milyonlarca turist burayı ziyaret ediyor. Evin tarihi 13. yüzyıla kadar uzansa da orijinalinde balkonu bulunmuyormuş. 1936 yılında eklenen balkon ile Romeo’nun Juliet’e aşkını dile getirdiği meşhur balkon sahnesi canlandırılmaya çalışılmış.

Verona gezilecek yerler için Juliet’in Evi’ne giriş ücreti 6 euro, içerisi müze haline getirilmiş. Dört katlı evin en ilgi çeken noktalarından biri 1968 yılında Romeo ve Juliet filminde kullanılan yatak ile birlikte kıyafetlerin sergilendiği oda. Küçük balkona çıkıp fotoğraf çektirmek de buranın olmazsa olmazlarından biri. Ama günün her saati oldukça kalabalık olduğu için sıra beklemeniz olası.

Verona gezilecek yerler kapsamında Juliet’in evinin sadece avlusunu gezmek isterseniz ücret ödemeniz gerek yok. Bahçede Juliet’in heykeli yer alıyor. Sağ göğsünü tutarsanız şans getireceğine inanıldığı için bu şekilde fotoğraf çektirenlerin sayısı da hayli fazla. Avlunun duvarlarının neredeyse tamamı aşk sözleri ve post-itlerle kaplanmış. Siz de aşkınızı ölümsüzleştirmek için buraya isminizi yazabilirsiniz. İçeride hediyelik eşya satan bir mağaza da bulunuyor. Buradan asma kilit alıp evin avlusunda bulunan demir kapıya asıp aşkınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Juliet’in Evi haftanın her günü 08.30- 19.30 saatleri arasında açık. Verona gezilecek yerler için Via Capello’da yer alan ev Piazza Elbe’ye yürüyerek beş dakikalık mesafede. Verona’ya gitmeden önce Aşk Mektupları (Letters to Juliet) filmini izlemenizi tavsiye ederim. Filmde Verona sokakları ile birlikte Juliet’in Evi de yer alıyor.

İtalya Vizesi

Turla vize almak

Türk vatandaşlarının Verona gezilecek yerler için İtalya vizesi almaları gerekmekte. İtalya için alınan vize ise Schengen vizesi. İtalya vizesi başvuruları için Türkiye’de İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezi olan iDATA’ya gidilmeli.

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabı için yazımıza tıklayabilirsiniz.

iDATA ofisleri nerede diye merak ediyorsanız, İstanbul Avrupa yakasında Gayrettepe’de bir ofisleri bulunmakta. iDATA Gayrettepe ofisi adres: Esentepe Mh. Büyükdere Cd. No: 127 Astoria Kuleleri Astoria AVM B2 Katı, Esentepe / Şişli. İstanbul Beylikdüzü araç kiralama olanaklarını inceleyerek buraya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Verona gezilecek yerler vize başvurusu için iDATA’nın İstanbul VIP Harbiye şubesi de mevcut. İDATA İstanbul VIP Harbiye adres: Cumhuriyet Cad. Dörtler Apt. No: 133 K: 1 D: 1 Harbiye/Şişli – İstanbul. İstanbul Ataköy araç kiralama imkanlarından yararlanarak, vize başvurusu için rahat bir şekilde buraya gidebilirsiniz.

İstanbul’un Asya yakasında Altunizade tarafında da şubeleri var. iData Altunizade adres: Altunizade Mah. Kısıklı Cad. Shibuya Sok. Sarkuysan – AK İş Merkezi A Blok No: 4/2 1. Bodrum 1 No’lu Ofis Üsküdar/İstanbul. Verona gezilecek yerler için vize başvurusu yapmaya giderken İstanbul Bostancı araç kiralama opsiyonları ile buraya hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz.

İtalya’ya Nasıl Gidilir? İtalya Ulaşım

İtalya’ya Türkiye’den uçuş seferleri mevcut. Verona gezilecek yerler sonrası İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, İstanbul en ucuz araç kiralama seçeneklerini sunan Yolcu360 üzerinden İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Verona gezilecek yerler listesinin bitiminde Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar,  Ankara ucuz araç kiralama imkanları için Yolcu360 üzerinden Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler. Verona gezilecek yerler için listesini tamamlayıp, İzmir’e dönecek olan gezginler ise İzmir araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

Yorum ekle