Yolcu360 Blog
Uşak

Uşak Gezi Rehberi

Uşak’ta gezilecek yerler nereleri, Uşak gezisi nasıl yapılır, Uşak’ta ne yenir ve daha fazlası için yazının devamını mutlaka okuyun. Uşak gezisine çok detaylı ve farklı bir bakış sunuyoruz.İşte Uşak gezi rehberi.

Uşak Gezi Rehberi

Usak-Gezilecek-YerlerUşak, Ege Bölgesi’nde Gördes-Uşak Platosu’nda bulunan 358.000 nüfuslu bir şehir. Bu küçük yerleşkenin tarihi, Anadolu ve Egedeki pek çok yer gibi, binlerce yıl öncesine uzanmakta olup her bir karışında tarih barındırıyor desek yanılmış olmayız. Şehirde ilk izlere  M.Ö. 4000 civarında rastlanmıştır ve şehir pek çok hükümdar ve devletin himayesi altında bulunup, Yıldırım Bayezit döneminde Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Bu detaylara çok girmeden Uşak hakkında biraz bilgi paylaşalım…

Uşak Hakkında Bilgiler

Uşak tarihinin çok eskiye dayandığını biliyoruz. Öyle ki, gerçekten de insanlık “şehirler” kurmaya başladığı günlerden bu yana Uşak bir şehir olagelmiştir. Uşak şehrinin ismi hakkında iki tane rivayet vardır; birincisi, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde belirttiği üzere Aşıklar Diyarı manasına gelen “Uşşak” kelimesinden geldiği, diğeri ise çok önceleri burada bulunan Obsekion adlı şehrin isminden günümüze tevarüs ettiği şeklindedir.

Uşak’ın Nesi Meşhur?

Uşak en çok dokumacılığı ve doğal güzellikleri ile ünlüdür denebilir. Uşak dokumacılığı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra binyıllar öncesine dayanan tarihçesiyle Uşak, antik kentleri, kalıntıları, harabeleriyle de ünlü olup, kendine has yöresel yemeklerle de bilinmektedir.

Uşak’ta Gezilecek Yerler

Öncelikle Uşak, doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir il. Dolayısıyla, doğal güzelliklerle ilgilenen, doğa sever ziyaretçilerin Ulubey ilçesindeki, yakın zamana değin varlığı bilinmeyen Ulubey Kanyonu’nu ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Bunun yanında, yine doğa ile arası iyi olanlara Taşyaran Vadisi’ni bir görmelerini ve temiz havanın tadını çıkarmalarını öneririz.

Daha sonra, şehrin tarihi noktalarından olan ve 2500 yıl öncesinden günümüze kalan Banaz Çayı üzerine kurulu Clandras Köprüsü’nü, tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen Burma Camii’ni, Blaundus Antik Kenti’ni gezmeyi, Uşak’I ziyaret eden herkese tavsiye eder, bunların yanında Atatürk Etnografya Müzesi ile Uşak Arkeoloji Müzesi’ni de Uşak’ta görülmesi gereken yerler listesine ekleyin.

Uşak’ta Ne Yenir?
Uşak Tarhanası
Uşak Tarhanası

Civar yörelerden de etkilenmiş olan bu şehirde öncelikle tarhana çorbasını tatmalısınız. Tarhana çorbası Uşak denince ilk akla gelenlerdendir çünkü. Ardından yine Uşak’ın ünlü lezzetlerinden olan alacatene çorbası, mercimek ve bulgur ile yapılmakta olup bizce tadılması elzemdir. Sonrasında, yine Uşak’a özgü olan gül peksimetini yanında tavşan kanı çay ile yemelisiniz. Son olarak çömlek eti ve cendere tatlısını da önerelim.

Uşak’a Nasıl Gidilir?

Şehre ülkenin her yerinden karayolu ile ulaşılabileceği gibi, Afyon-Uşak-İzmir demiryolu ile veya dilerseniz İzmir-Ankara arası hızlı tren hattı sayesinde demiryolu aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Uşak’ta havalimanı var mı sorusunun yanıtı; evet. Ancak havalimanın seferleri çok az olduğundan kısa bir süre kapatıldığı biliniyor. Şehre havalimanı ile ulaşmak isteyenlerin civar şehirlerden birine, genellikle Kütahya’ya, uçak ile gidip oradan Uşak’a geçmeleri gerekmektedir.

Uşak Araç Kiralama Seçenekleri Nasıl?

Uşak gezisi için araca ihtiyacınız varsa Uşak Havalimanından, Kütahya Havalimanından ya da Uşak merkezden araç kiralama yapabilirsiniz. Uşak kiralık araç fiyatları aracın marka ve modeline göre değişebildiği gibi bir rent a car şirketinden diğerine de değişiklik gösterebilir. Uşak en uygun fiyatlı kiralık araç seçeneği için yolcu360.com modülünü kullanabilirsiniz. yolcu360.com ile Uşak’ta en ucuz kiralık araba seçeneğini ya da aradığınız özel modeli hızlıca bulabilirsiniz.

 

Yorum ekle