Yolcu360 Blog
ürkmez
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Ürkmez Gezilecek Yerler

Ürkmez Gezilecek Yerler

Ürkmez, İzmir’in en sevilen bölgeleri arasında yer alıyor. İzmir’in nispeten daha sessiz ve sakin beldelerinden biri olan Ürkmez, herkese hitap ediyor. Belde keşfedilecek pek çok unsuru sunuyor. Bu nedenle her yaş grubunun dikkatini çekiyor. İzmir’e yakın tatil yerleri arasında bulunan Ürkmez beldesi, sakin plajları ile biliniyor. Ürkmez gezisi ve bölge hakkında bilgi edinmek için okuyabilirsiniz…

urkmez-1.jpg

Ürkmez Nerede?

Belde İzmir’in Seferihisar ilçesinin bir tatil merkezi olarak biliniyor. Birçok insan Ürkmez nerede sorusunu soruyor. Çünkü Ürkmez beldesi diğer yerle nazaran çok daha az biliniyor. Belde bu sayede daha sakin bir yer haline geliyor. Özellikle sakin tatillerden hoşlananlar için belde önemli bir merkez oluyor. Ürkmez, İzmir’in merkezine 45 kilometre uzaklıkta bir yerdir. Beldeye karayolu ile ulaşım mümkün oluyor. Belde, ilçesi olan Seferihisar’a ise 25 kilometre mesafede yer alıyor. Pek çok kişi belde merkezi bir yerde yer aldığından ilgi gösteriyor. Beldenin sakin denizi de insanlar tarafından ilgi görüyor. Yerli ve yabancı turistler beldeye akın ediyor. Belde yılın çoğunlukla yarısında vakit geçirmeye açık bir halde oluyor.

 

Ürkmez’e Nasıl Gidilir?

İnsanlar Ürkmez’in nerede olduğu kadar ve nasıl gidileceğini de merak ediyor. Bu nedenle birçok kişi Ürkmez’e nasıl gidilir sorusu soruluyor. Ürkmez’e gidebilmeniz için pek çok alternatif bulunuyor. Bu alternatiflerden ilki sizlerin araçları oluyor. Araç sahibi olanlar Ürkmez’e kolayca ulaşım sağlıyor. İzmir’in merkezinden 45 kilometre olan belde, kolayca ulaşılabilen bir rotası ile biliniyor. Seferihisar ilçesine gelirseniz de buradan da 25 kilometre ilerlemek yeterli oluyor. Ürkmez beldesi kolayca bulunabilecek bir arazide yer alıyor. Bu nedenle belde ile iletişim de yaygın oluyor. Yol üzerinde Ürkmez’i işaret eden pek çok tabela görebiliyorsunuz.

Ürkmez’e seyahat etmek isteyenler için farklı yollar da bulunuyor. Ürkmez beldesine gitmek isteyenler hem İzmir Otogarından hem de Üçkuyular’dan minibüslere biniyor. Bu sayede Ürkmez yolculuğu başlıyor. Ancak toplu taşıma tercih etmeyenler de oluyor. Sizler de toplu taşıma tercih etmiyorsanız araç kiralama imkanına sahipsiniz. Araç kiralama yöntemi ile pek çok kişi konforlu bir yolculuğa kavuşuyor. İnsanlar araç kiralayarak uzun süre Ürkmez’de kalabiliyor. Aynı zamanda günübirlik seyahatler için de araç kiralam işlemi yapanlar oluyor.

İzmir Ürkmez’in Kısa Tarihi

Ürkmez İzmir ve çevre bölgeler ile yakın ve ortak bir tarihi paylaşıyor. Arkaik dönemden itibaren aldığı göçler ile önemli bir yerleşim merkezi haline geliyor. Sonrasında da belde bu önemini koruyor. Ege Denizine bakan Ürkmez deniz ticareti ile bilinen bir yer haline geliyor. Bölge ile ilgili kesin bilgiler bulunmuyor. Ancak tarihi, İzmir ile ortak bir paydaya sahip oluyor. Ürkmez beldesi ilerleyen yıllarda Roma, Bizans, Osmanlı gibi farklı devletlerin etkisi altına giriyor. Belde esas ismini ise 127 yıl önce alıyor ve bu tarihte kuruluyor. Bölgede yapılan ticaret hem narenciye hem de turizm oluyor. Bölgede yaşayan insanlar bu turizmin ve ticaretin geliri ile hayatlarına devam ediyor. Ürkmez beldesi yaşamın 6 ay sakin 6 ay ise eğlenceli olduğu bir yer olarak biliniyor.

Ürkmez’de Neler Yapılır?

ürkmez

Pek çok insan yaz tatili için Ürkmez’i tercih ediyor. Ürkmez beldesi önemli bir tarihi noktadır. Belde tarihi parçaları ve sakin plajları ile dikkat çekiyor. Bu nedenle son yıllarda insanlar tarafından beldeye ilgi artıyor. Yerli ve yabancı turistler Ürkmez’de vakit geçiriyor. İzmir’e yakın oluşu ile Ürkmez, sevilen bir yer haline geliyor. Bölge hem denize hem baraja sahip oluyor. Pek çok insan  bu gibi nedenler ile Ürkmez’den söz ediyor. Bunlar ile birlikte insanlar Ürkmez’de neler yapılır sorusunu da soruyor.

  • Lebedos Antik Kenti

urkmez-lebedos.jpg

Lebedos Antik Kenti, Ürkmez’de yer alıyor. İon kentlerinden biri olarak bilinen Lebedos antik kenti 12 kent içerisinde oluyor. Antik kent Ürkmez ile ilişkilendiriliyor. Çünkü antik kentin yanındaki tepede kuruluyor. Lebedos Antik Kenti ile ilgili bilgilerimiz değişim gösteriyor. Antik kent çok öne çıkan bir kent olmuyor. Buna karşın antik kent uzun yıllar varlığını devam ettiriyor. Kent, çevresinde yer alan Teos ve Ephesos’un gölgesinde kalması ile tarih sahnesinde temel bir yer bulamıyor. Yine de kent içerisinde birçok özel kalıntıya erişiminiz mümkün oluyor. Lebedos Antik Kenti yerleşimi prehisorik çağlara gidiyor. Kentin önemini ve geçmişini kanıtlayan obsidyen yonga gibi parçaları görmeniz mümkün oluyor. Kent bir yarımada formu ile öne çıkıyor. Antik kent verimli topraklar ile burada üretim de yapıldığını düşünmemizi sağlıyor. Kent içerisinde bir Roma dönemi bazilikası görebiliyorsunuz. Bunun yanında surlar ve dört adet kule de görülmeyi bekliyor.

  • Ürkmez Barajı

Ürkmez Barajı DSİ tarafından 1985 ve 1989 yılları içerisinde inşa ediliyor. Ürkmez Çayı’nın üstünde yer alan baraj, taşkınları önlüyor. Baraj ve çevresi yeşillik alanları ile öne çıkıyor. Özellikle doğada vakit geçirmek isteyenler için baraj iyi bir tercih oluyor.

  • Ürkmez Sahil İpekkum Plajı

urkmez-ipekkum.jpgv

İpekkum Plajı temiz suya sahip bir plaj oluyor. Bu nedenle İpekkum Plajı pek çok kişi tarafından seviliyor. Denizi temiz olan plajın kumları da kalın olmuyor. Taşlık bir arazi olmadığı için denize kolaylıkla girme imkanı bulmanız mümkün. Pek çok kişi burada günün her saati vakit geçiriyor. İnsanlar plajda şemsiyelerini ve şezlognlarını açıyor. Sonrasında uzun saatler denizin keyfini çıkarıyorlar. İzmir ve çevresine kıyasla İpekkum plajı nispeten daha sakin oluyor.

  • Ürkmez Akvaryum Plajı

Akvaryum plajı insanlar tarafından Ürkmez Plajı olarak da anılıyor. Bölge ile bütünleşen plaj herkese keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Beldenin en dikkat çeken plajı olan Akvaryum plajı dar görünümü ile dikkatimizi çekiyor. Nispeten daha sığ olan Akvaryum plajı mavi rengin en temiz hali ile herkesi rahat ettiriyor. Kumları oldukça ince oluyor ve sarı renkleri ile denizden ayrılıyor. Gün boyu plaj ve deniz keyfi yapabileceğiniz adresler arasında Akvaryum plajı da yer alıyor.

  • Ürkmez Gece Pazarı

ürkmez-gece-pazariGece pazarı, Ürkmez ile bütünleşiyor. Beldeye gelen pek çok kişi gece pazarı için buraya geliyor. Yerli ve yabancı turistler bölgeye ilgi gösteriyor. Gece pazarı içerisinde hem tekstil ürünleri hem de hediyelik eşya ürünleri yer alıyor. Bunlara ek olarak takılar, aksesuarlar da gece pazarının bir parçası haline geliyor. Gece pazarı, çalışanlar tarafından her yaz açılıyor. Her yaz 17 ile 24 arasında görebilirsiniz.

Ürkmez beldesi, yılın her dönemi sizleri bekliyor. Buna karşın özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde Ürkmez beldesinde yoğunluk oluyor. Belde, ülkenin ve dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi ağırlıyor. Farklı aktivite imkanları ile turistlerin sevilen adresleri arasında yer buluyor. 

Ürkmez için İzmir’de Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? 

İzmir araç kiralama seçeneklerinde birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

 

Yorum ekle