Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Tünektepe gezi rehberi : Teleferik ile kuş bakışı Antalya

⏱: 3 dk

Tünektepe muhteşem manzarası ile Antalya‘ya bir kuş gibi bakmanızı sağlayacak bir gezi noktası. Teleferik ile çıkıp seyrine doyamayacağınız bu seyahat rotasını sizin için Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara gezdi gördü ve kaleme aldı.

Antalya’ya Kuş Bakışı: Tünektepe Teleferik

Antalya’nın sarısu ilçesinde bulunan size 618 metreden Konyaaltı Sahili’ni,Sıçan Adası’nı, limanı, falezleri  ve daha birçok manzarayı seyredebileceğiniz bir tepe Tünektepe. Yaklaşık 10 dk süren keyifli bir teleferik yolculuğunun ardından bol bol oksijenin ve yeşilliğin olduğu, çayınızı kahvenizi keyifle içebileceğiniz, hizmet veren tesislerin bulunduğu adeta bir kuş yuvasını andıran bir tepeye ulaşmış olacaksınız. Gözünüzün alabildiğince mavi tonunu izlerken içiniz huzurla kaplanır.

Tünektepe çok küçük bir tepe olduğundan gezilecek alan çok küçüktür bu yüzden eski yolda ağaçların arasında kısa bir gezintiye çıkmanızı tavsiye edebilirim. Eskiden yalnız arabalar ile ulaşılan, Dönergazino olarak da adlandırılan bu tepeye Şubat 2017′ den itibaren yalnız teleferikle çıkılabilmektedir.  Teleferik hattı 1706 metre uzunluğundadır ve diğer teleferiklerin aksine çok dik bir şekilde çıkmaktadır. Biraz ürkütücü olabilmektedir. Eğer yaz aylarında çıkacaksanız teleferikte klima olmadığını belirtmek isterim yanınıza yelpaze soğuk su vs almanızda fayda var. Yüksek yerleri sevenlerin adrenalini uç noktalarda yaşamak isteyenlerin buraya uğramadan geçmemesini önerim, listenizde bir yere mutlaka ekleyin 🙂

Tünektepe teleferik saatleri ve fiyat nedir?

Teleferik Dönüş saati en geç 17:00′ te bitmektedir. Teleferik ücreti bir kişi 15,iki kişi 20 tl yani gayet uygundur. Tünektepe’de kamp yapmak mümkün değildir ama isterseniz hemen girişinde bulunan sarısu plajında ister ateş yakıp yemeğinizi pişirebilir ister kamp yapabilirsiniz.

Tünektepe Teleferik nerede ve nasıl gidilir?

Sarısu konum olarak Antalya merkeze 15 km’dir. Sarısu Plajı’nın girişinde aynı zamanda teleferik girişi de yer almaktadır. Hem denize girerim hem de 618 metre çıkıp manzaranın tadını çıkarırım derseniz aynı anda ikisini de yapabilirsiniz. 🙂

Antalya Merkez Havalimanı’na 13 km’dir. Sarısu plajı ise 28 km’dir. Ulaşım için Yolcu360‘tan bir araç kiralamak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Dileyenler Antalya araç kiralama tekliflerini de değerlendirip şehir merkezinden yola çıkabilirler.

Arabanızı park etmek için 100 metre mesafede ücretsiz otoparklar mevcuttur ücret ödemeye gerek yoktur.

Tünektepe Teleferik ‘te ne yenir?

Tünektepe’de bir çok işletme hizmet vermektedir. En çok serpme kahvaltısı meşhurdur. Başka öğünlerde vardır. Teleferik girişinde bulunan Sarısu Plajı aynı zamanda mesire alanıdır. Mangalınızı yanınızda getirmenizde sakınca yoktur.

Tünektepe Teleferik civarı nerede kalınır? 

Teleferiğe en yakın konaklama Konyaaltı bölgesindedir. Burada isteğinize uygun özellikte her türlü konaklama imkanları mevcuttur. İkinci en yakın konum Muratpaşa’dır. İsterseniz Kaleiçi’nde tarihi konaklarda hem uygun hem de nostaljik butik otelleri tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Maden Deresi: Sonbahar’ın güzelleştirdiği bir cennet / Sakarya

Yolcu 360

Suuçtu Şelalesi | Bursa Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Aydın Kuşadası Sahili

Yolcu360

Yorum Bırak