Yolcu360 Blog
Detail on a automatic gear shifter in a new car
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Sıfır km araba alırken, ikinci el araç ilanlarına bakarken ya da araba kiralarken en önemli belirleyicilerden biri vites seçeneğidir. Bazıları, sadece otomatik vites araba kullanabiliyorken bazıları manuel şanzımanın verdiği keyfi sever. Son yıllarda otomatik vitesli kiralık araç seçeneklerine talep epey arttı. Otomatik kiralık oto aramalarının popülaritesinin altında konfor yatıyor. Ancak bayan sürücülerin araç kiralama hizmetinden daha fazla yararlanıyor olmaları da önemli bir detay. Peki, otomatik vites kullanımının artısı ne, eksisi ne…

Otomatik Vitesli Arabanın Avantajları

Otomatik şanzıman, bugün neredeyse her marka ve modelde sunulan bir seçenek. Birden fazla avantajı olan bu şanzıman tipinin tercih edilmesinin ana nedeni ise konfor. Özellikle İstanbul gibi trafiğin hızlı akmadığı, dur-kalk şeklinde ilerlediği şehirlerde otomatik vitesli araç kiralamak çok avantajlı olabilir. Bu durumda düz vites ya da manuel şanzımanın özellikle ayak bileği ve baldır için büyük bir ağrı sebebi olduğu biliniyor.

 

Otomatik vitesli şanzımana sahip oto kiralamanın bir diğer avantajı da özellikle çok usta şoför olmayanlar için trafiğe odaklanmayı kolaylaştırmasıdır. Eğer araba kullanmak konusunda kendinize çok fazla güvenmiyorsanız başka bir deyişle biraz tedirgin hissediyorsanız otomatik vitesli kiralık araba seçenekleri sizin için çok daha konforlu olabilir. Böylece debriyaj-fren pedalı arasında koordinasyon kurmak zorunda kalmayıp sadece trafiğe odaklanarak ilerleyebilirsiniz.

 

İş seyahati için rent a car ihtiyaçlarında da otomatik arabalar çok tercih ediliyor. Çünkü zaten yorucu geçen bir iş toplantısının ardından ya da uzun süren bir uçak yolculuğunun ardından konforlu bir biçimde araba kullanmak kulağa hoş geliyor.

 

Otomatik arabalarla ilgili en çok merak edilenlerden biri de otomatik vites nasıl kullanılır sorusudur. Genellikle paralel bir hatta üzerinde bulunan 3 seçenek söz konusudur. Bu üç seçenek üzerinde vites kolu hareket ettirilir. R, geri, N, bekleme, D ileri anlamına gelir. Bu harfler marka-model ve şanzıman teknolojisine göre değişebilir. Araçta debriyaj pedalı bulunmaz. Gaz ve fren pedalı ve direksiyon ile araç idare edilir.

 

Bazı otomobillerde yarı otomatik vites ya da yarı otomatik şanzıman denilen bir sistem bulunur. Tam otomatik vites yapısından farklı olan bu sistem, aracın istenirse manuel istenirse otomatik kullanımına olanak tanır.

 

Otomatik Vitesli Arabanın Dezavantajları

Markaya ve modele göre değişmekle birlikte otomatik şanzıman motorun biraz daha fazla yorulmasına ve dolayısıyla da biraz daha fazla yakıt tüketmesine neden olabiliyor. Ancak hemen belirtelim ki, son model otomobillerin pek çoğunda bu sorun çözülmüş durumda.

 

Otomatik vites kutusu manuele göre arızalanmaya biraz daha yakındır. Üstelik arızasının giderilmesi hele de şanzıman değişimi neredeyse manuel şanzımana göre iki kat pahalıdır. Ancak bu sorun, aracı satın alacağınız zaman dikkate almanız gerekn bir detay. Zira, araba kiraladığınızda şanzıman arızası rent a car şirketinin sorumluluğundadır.

 

Yine son model arabalarda neredeyse tamamen çözüme ulaşmış gibi görünse de hala pek çok araç için geçerli olan bir durum da otomatik şanzımanın performansı olumsuz etkilemesidir. Bazen şanzıman geçişleri otomatik olarak belirlenirken sizin gaza basma hızına göre yavaş kalır. Bu da hem çekişten düşüşe neden olur hem de aracın hızlanmasına olumsuz etki edebilir.

 

Otomatik vitesli oto kullanmak, bazıları için çok keyifsizdir. Aracı hissedemediğini söyleyen böyle kullanıcılar, vites geçişlerini kendileri yapmak, sürece dahil olmaktan keyif alırlar.

 

Otomatik şanzımanın bazı araçlarda yokuş kalkış konusunda sorun yaratabildiği de biliniyor. Ancak yine eklemek gerekir ki, son model arabaların pek çoğunda bu durum da aşılmış durumda.

 

En iyi otomatik vitesli araba hangisi sorusunun yanıtı markaya, modele, donanım tipine ve diğer teknik detaylara göre eğişiklik gösteriyor. Ancak premium araçların son model otomatik vitesli arabalarının her açıdan oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta otomatik vitesle ilgili olumsuzlukların pek çoğu bu yeni araçlarda çözümlenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Başka bir deyişle örneğin son model BMW318i otomatik şanzıman kiralama yaptığınızda ezberiniz bozulabilir.

Yorum ekle