Yolcu360
Film / Dizi

Mustafa Kemal Atatürk ve Hayatının Anlatıldığı Birbirinden Güzel 5 Film!

Mustafa Kemal Atatürk ve hayatının anlatıldığı filmler gerçekten etkileyici. Atatürk’ün bu ülke için yaptığı fedakarlıkları tarih kitaplarından okumak bir yana izleyince çok daha etkileniyorsunuz. Yaşamına sığdırdığı bu kadar başarı ve devrimi bir filmle anlatmak zor olsa da oyuncu Ziya Çiçek 5 güzel filmi sizler için yazdı, iyi seyirler!

Atatürk Filmleri

Merhaba sevgili okur. Bugün 19 Mayıs, Ülkemizin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli mücadele için Samsun’a ayak bastığı gün. Kurtuluş günü! Ülkemizin her yerinde büyük coşku yaşanıyorken, biz de size bu kutlu günün kahramanlarını anlatan filmleri sunalım istedik. Işte karşınızda severek izleyeceğiniz en güzel Atatürk filmleri.

CUMHURİYET (1998)


CUMHURİYET FİLMİ HAKKINDA

Atatürk Filmlerinde ilk sırada Cumhuriyet’e yer verdik. Yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı 1998 yılı yapımı filmdir. Senaryosu ünlü türk yazar Turgut Özakman tarafından yazılmıştır. Başrollerinde, Rutkay Aziz, Savaş Dinçel, Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Yeşim Alıç, Ayda Aksel ve Macide Tanır yer almaktadır.

CUMHURİYET FİLMİNİN KONUSU NE

İzmir sokakları, marşlarla ve zafer coşkusu ile inlemektedir. Latife hanım, İzmir’deki evi başkumandanlık ofisi olarak kullanan Mustafa Kemal’e olan hayranlığı artmaktadır. Zübeyde hanım ise oğluna ilgi duyan Latife ile tanışmak ister. Latife hanım, Mustafa Kemal’in annesini kendi evinde ağırlamak ister. Çankaya Köşkünde bulunan Fikriye hanım ise Zübeyde hanıma ve Mustafa Kemal’in Evlat edindiği Abdürrahim’e bakarken rahatsızlığı ilerler ama bunu ölesiye sevdiği Mustafa Kemal’e belli etmemeye çalışır. Bir dost toplantısında piyona çalarken öksürük krizine giren Fikriye hanım gönlü razı olmadan Münih’te bir sanatoryuma gönderilir. Bir yandan da savaş devam etmektedir.

 

SARI ZEYBEK (1993)


SARI ZEYBEK FİLMİ HAKKINDA

Yapımcılığını, yönetmenliğini ve anlatıcılığını Can Dündar’ın yaptığı 1993 yapımı belgesel filmdir. Başrolünde, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk yer almaktadır. 10 Kasım 1993 yılında yayına giren belgesel yoğun ilgi üzerine birkaç ay içinde 3 kez daha yayınlandı. Video kaset formatında piyasaya çıktı. Türkiye’de bir belgesel ilk defa yüksek satış rakamlarına ulaştı.

SARI ZEYBEK FİLMİ NE ANLATIYOR

Sarı Zeybek, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının son 300 gününe tanıklık ediyor. Ulu önderin, niçin ve nasıl hasta olduğu, tedavisinin nasıl gittiğinin ve neden tedavide geç kalındığının, en yakınında olanların Atatürk ile yaşadıklarını anlatmasıyla oluşturulan belgeseldir.

MUSTAFA (2008)


MUSTAFA FİLMİ HAKKINDA

Yine bir Can Dündar imzalı Atatürk filmi ile birlikteyiz, Mustafa. Can Dündar’ın yazıp yönettiği 2008 yapımı belgeseldir. Goran Bregoviç’in müziklerini yaptığı belgeselin çekimleri, Yunanistan, Makedonya ve Türkiye’de yapılmıştır. 2008 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde tanıtılmıştır. Oynayanlar, Bahadır Yazıcı, Burak Onaran ve Ediz Mehmedali’dir. Fragmanını izlemek isteyenler için aşağıya link bırakıyorum.

MUSTAFA FİLMİ NE ANLATIYOR

Mustafa, Ulu önderin askeri ve siyasi yönü dışında, İnsani yönünü ele alıyor. Atatürk’ün, Selanik’ten başlayıp Dolmabahçe’ye kadar uzanan yaşamının, askeri ve siyasi yönü dışında İnsani boyutlarını, resmi bir dil yerine daha samimi bir dille izleyiciye sunulmuştur.

VEDA (2010)


VEDA FİLM HAKKINDA

Zülfü Livaneli’nin yazıp ve yönettiği, 2010 yılı yapımı bir Atatürk Filmidir. Başrollerinde, Sinan Tuzcu, Serhat Kılıç, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola, Bahtiyar Engin ve Burhan Güven yer almaktadır. İzlemeyen ve merak edenler için fragman aşağıdadır.

VEDA FİLMİ NE ANLATIYOR

Selanikte başlayıp, silah arkadaşlığına uzanan ve aynı idealistlikle ölüme kadar giden kardeşliğin anlatıldığı filmdir. Öyle ki, biri öldüğü zaman diğeri de kendi öldürmekten korkmaz. Tarih 10 Kasım 1938 yer Dolmabahçe ve Atatürk’ün son iki saati. Bütün vatan yasta, Salih Bozok daha vahim durumda. En yakın arkadaşının olmadığı bir Dünya’da yaşamak istemiyor ve bununla ilgili plan yapıyor.

 

DERSİMİZ ATATÜRK (2010)


DERSİMİZ ATATÜRK FİLMİ HAKKINDA

Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı, yönetmen koltuğunda Hamdi Alkan’ın yer aldığı 2010 yapımı Atatürk filmidir. Başrollerinde, Atatürk karakteri ile büyük övgü alan Halit Ergenç, büyük usta Çetin Tekindor, Doğa Rutkay ve Batuhan Karacakaya yer almaktadır. Fragman için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

 

DERSİMİZ ATATÜRK FİLMİ NE ANLATIYOR

İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup öğrenci çocuğa, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için ödev verilir ve bu ödev onlara öğretici bir yolculuk olacaktır. Çocuklardan birinin tarihçi Dede’si çocuklara farklı bir dille Atatürk’ün hayatını anlatmaya başlar. Onları eşsiz kahramanlarla tanıştırır.

BONUS:

KURTULUŞ (1994)


KURTULUŞ MİNİ DİZİSİ HAKKINDA

Dizi olduğu için bonus olarak size sunmak istediğim bir Atatürk Hikayesi. Turgut Özakman tarafından yazılan ve Ziya Öztan tarafından çekilen mini dizidir. 1994 yılında Trt 1 ekranlarında yayınlanmıştır. Başrollerinde, Rutkay Aziz, Mahmut Cevher, Savaş Dinçel, Altan Erkekli, Ayda Aksel ve Macide Tanır yer almaktadır.  Ağustos 1991 yılında çekimlerine başlanan filmin çekimleri 2 yıl sürmüştür. Çekimlerinde yaklaşık 300 aktör ve 400 bin figüranın yer aldığı 6 bölümlük muhteşem bir dizidir. 40 Milyar TL civarında maliyeti olmuştur.

KURTULUŞ MİNİ DİZİSİ NE ANLATIYOR

Osmanlı Devletinin çöküşü ile başlayan, işgale uğrayan toprakların kurtarılıp yeni bir devletin kurulması sürecini anlatıyor. Kurtuluş savaşının tamamını bu dizi ile izlemiş oluyorsunuz. Türk sineması açısından bir baş yapıttır.

İlgili Yazılar

Ücretsiz Erişime Açılan Filmler Ve Belgeseller

Yolcu 360

Netflix Belgeselleri | Netflix Belgesel Önerileri

Yolcu 360

En İyi Müzikal Filmler Arasından 5 Film Önerisi

Yolcu 360

Yorum Bırak