Yolcu360 Blog

Muğla Gezi Rehberi

Muğla gezi rehberi ile ülkemizin en güzel şehirlerinden birini keyifle gezdik. İşte Muğla’da gezilip görülecek yerler

Muğla Gezi Rehberi

Muğla Dalyan
Muğla Dalyan

Bir kısmı Ege Bölgesi’nde bir kısmı ise Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bu il, yaklaşık 1 milyon kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 24. kentidir. Fethiye, Marmaris, Datça, Bodrum, Milas gibi pek çok ünlü ilçeye sahip kentin, toplamda 13 ilçesi bulunmaktadır. Muğla en çok turistik faaliyetleri, doğal güzellikleri ve bin yıllar öncesine değin uzanan tarihi ve kültürel mirası ile tanınmaktadır.

Muğla’nın Tarihçesi

Muğla’nın yerlileri olan Karyalıların bu bölgeye M.Ö. 3400 yılları civarında, yani bundan yaklaşık olarak 5400 sene önce geldikleri tahmin edilmektedir. Karyalıların isminin onların önerliğinde olan “Kar” isimli bir kumandandan geldiği tahmin edilse de bu konuda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Daha sonra arkaik ve antik dönemin büyük kolonizasyon hareketinden payını alan bu bölge Yunanistan’dan gelen Aka ve Dorların göçüne tanıklık etmiş, daha sonrasında ise M.Ö. 6. yüzyıl dolaylarında Pers hakimiyeti altına girmiştir. Muğla’ya M.Ö. 334’te gelen Büyük İskender’den sonra burası Seleukos İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, çeşitli beylikler, Osmanlı İmparatorluğu ve en nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde bulunagelmiştir.

Son olarak Muğla kentinin ismi hakkında farklı rivayetler olsa da, bu konuda en makul iddia ismin antik çağdaki adından, Mobolla’dan geldiği yönünde olan iddiadır.

Muğla’da Kamp Yapılacak Yerler

Muğla doğal güzellikleri ile bir hayli ünlü olduğundan pek çoklarınca kamp için de tercih ediliyor. Bu alanların en ünlülerinden biri belki de en ünlüsü Fethiye’de bulunan Kabak Koyu. Ardından sizlere Katrancı Tabiat Parkı içinde yer alan Katrancı Koyu’nu da tavsiye edebiliriz. Bunlara ek olarak Marmaris’te bulunan Çubucak ve İnbükü de kamp için oldukça uygundur.

Muğla Dalaman
Muğla Dalaman
Muğla’da Dalış Yapılacak Yerler

Kampın yanı sıra Muğla’daki pek çok nokta dalış için de tercih edilmekte. Dalış için, Muğla’da, özelikle Bodrum, Fethiye ve Marmaris ilçelerinde onlarca nokta bulunmakta. Eğer daha önce dalış tecrübeniz yoksa, dalış kurslarını da tercih edebilirsiniz.

Muğla’da Ne Yenir?

Aslında Muğla, her ilçesi kendine has özellikleri, kendine özgü yanlarıyla ünlü bir kent olduğundan, bu tarz yöresel öğeleri saymak oldukça zor. Bu yüzden önerilerimizin ne kadar uğraşırsak uğraşalım bir miktar yetersiz kalacağını hatırlatarak Muğla mutfağından ilk olarak Muğla usulü tarhana çorbasını tavsiye edelim. Ardından, eğer yolunuz Bodrum’a düşmüşse çökertme kebabı tatmanız gerektiğini belirtelim. Balık ve deniz mahsulleri ile ünlü bu mutfaktan bahsederken kefal dolması ve bilhassa Datça’da tüketilmesini tavsiye ettiğimiz ekşili balığı önerelim. Son olarak bu yörenin en ünlü lezzetlerinden olan keşkeği tatmayı da unutmamalısınız.

Muğlalı Ünlüler

Muğla tarih boyunca pek çok ünlü isme ev sahipliği yapmıştır. Örneğin, ünlü şair Ece Ayhan, Neyzen Tevfik antik dönemin yine ünlü figürlerinden tarihçiliğin kurucusu addedilen Herodot, Türkiye’de çay tarımının öncüsü olan Zihni Derin veyahut eski başbakanımız Tansu Çiller gibi isimler Muğlalıdır.

Yorum ekle