Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kuzguncuk: Efsane dizi ve filmlerin çekildiği güzel semt / İstanbul

Kuzguncuk: Efsane dizi ve filmlerin çekildiği güzel semt / İstanbul

Kuzguncuk İstanbul’da eskiden nasıl bir mimari dokunun olduğunu hissedebileceğiniz küçük ve özel bir semt. Boğazın hemen kıyısında Üsküdar ile Beylerbeyi arasında kesinlikle uğramanız gereken bir gezi noktası. Gezgin çiftimiz Merve ve Furkan sizler için keyifli bir Kuzguncuk gezi rehberi hazırladı…

 

İstanbul’un göbeğinde olan ama dokusu hiç bozulmamış, hala mahalle kültürünü yaşayan ve yaşatan, buram buram nostalji kokan şirin mi şirin bir mahalle Kuzguncuk. Şehrin karmaşasının yanı başında ama sakin, yoldan geçen herkesin birbiriyle selamlaştığı, özlenen komşulukların yaşandığı bir Üsküdar Mahallesi burası.

Üsküdar’da gezilecek yerler denildiğinde, birçok dizinin ve filmin çekildiği Kuzguncuk’un başı çekmemesi imkansız. Mahalleye girer girmez gözler Ekmek Teknesi’ni, Perihan Abla’yı arıyor. 🙂 İstanbul’un göbeğindeki bu şirin mahallede gezilecek yerleri ve neler yapılabileceğini sizin için kısaca anlattık.

Araç kiralama İstanbul kapsamında İstanbul araç kiralama seçeneklerini incelemek için tıklayınız.

Kuzguncuk Evleri

Kuzguncuk’ta gezilecek yerler deyince şüphesiz akla gelen ilk şey Kuzguncuk Evleri oluyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, rengarenk cumbalı ahşap evleri, bu evlerin pencerelerinden, balkonlarından sarkan çiçekler öyle güzel öyle eşsiz görünüyor ki önünde dakikalarca durup resim çektirmemek pek mümkün olmuyor.

Rent a car İstanbul için İstanbul Ümraniye araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Bu güzel semte kadar gelmişken Perihan Abla Sokağı’nı görmeden gitmek olmaz. Başrolünde Perran Kutman’ın yer aldığı bir zamanların meşhur dizisi olan Perihan Abla’nın çekildiği sokak. Dizinin sıkı takipçilerinin Kuzguncuk’a gelme sebebidir burası.

İcadiye Caddesi ise bir diğer meşhur dizi olan Ekmek Teknesi’nin çekildiği yer. Ancak Ekmek Teknesi’nin şuan fırın değil lokanta olarak işletilmesi küçük bir hayal kırıklığı diyebiliriz.

Kuzguncuk’ta bir de bostan bulunuyor. Belediye’ye ait olan bu bostanda, parçalara ayrılmış toprak alanlar kura usulü ile semt halkına dağıtılıyor. İnsanlar burada domates, biber, mısır vs. ekerek bahçe sahibi oluyor, stres atıyor. Bize de buraya kadar gelmişken şehrin göbeğindeki bu yeşil ortamda kısa bir yürüyüş yapmak düşüyor.

Semt tarihi boyunca farklı dinlere ev sahipliği yapmış, hatta Ermenisi, Yahudisi, Müslümanı, Hristiyanı Kuzguncuk’ta iç içe kardeşçe yaşamayı başarmış. Bu sebeple camiiler, kiliseler, sinagoglar yan yanadır, kardeşliğin kanıtı olan bu yapıların hepsini gezip görün mutlaka.

Bunlar dışında Cemil Molla Köşkü, Marko Paşa Köşkü, Fethi Ahmet Paşa Yalısı da gezilebilecek diğer yerler.

İstanbul Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakıp İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama opsiyonlarından faydalanabilirsiniz.

Kuzguncuk Kafeleri

Sokak sokak gezip yorulduktan sonra kendinizi birbirinden şirin kafelerle ödüllendirebilirsiniz. Hepsi birbirinden enfes olan kafeler içinde bizim tercihimiz Nail Kitabevi & Cafe olmuştu. O kadar sessiz o kadar güzeldi ki, onca kitabın içinde leziz bir kahve eşliğinde zaman nasıl geçti anlamadık. Penceresinden bakınca çok güzel bir sokak manzarası var, öneririz.

Nail Kitabevi & Cafe dışında da bir çok mekan mevcut. Bunlardan bir kaçını sıralıyoruz;  La Mekan, Botanik Bahçe, Çikolata Kahve.

Kuzguncuk ’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar’ın dibinde yer alan Kuzguncuk’a gelmek çok ama çok kolay. İster aracınızı Üsküdar’da bırakıp mis gibi deniz havası eşliğinde Kuzguncuk’a yürüyün isterseniz de aracınızla gelin. Tercih sizin ama Yolcu360‘tan İstanbul araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola kesinlikle çıkmayın. İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek çok fazla yer var bu sebeple araç kiralayıp haftasonuna güzel bir gezi planı yapmak en güzeli. 🙂

 

Yorum ekle