Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Ilgaz Kayak Merkezi

Çocukluk anılarımızda yer etmiş “Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” şarkısı geliyor akıllara 🙂 1976 yılında milli park unvanını alan Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içinde bir de Ilgaz Kayak Merkezi yer alıyor. Milli Park olan Ilgaz Dağı; eşsiz doğası ve canlı çeşitliliği ile kamp yapmayı sevenlerin dikkatini çekerken, Ilgaz Kayak merkezi de kayak sporunu sevenlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Peki Ilgaz dağı nerede? Ilgaz dağında nasıl kamp yapılır? ve Ilgaz Kayak merkezi nerede? ve Ilgaz Kayak merkezi otelleri nasıl? gibi soruları cevapladığımız bu içerikte Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Ilgaz Kayak merkezi ve araç kiralama gibi ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ilgaz Dağı Nerede?

Kış tatilinin vazgeçilmezleri arasında ve kamp severlerin uğrak noktası olan Ilgaz dağı nerede sorusunun cevabı Karadeniz. Ilgaz Dağı Karadeniz bölgesinde yer alır. Ilgaz dağı Kastamonu ve Çankırı illerinin arasında konumlanmıştır. Aynı zamanda Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağ kütlesi olarak bilinen Ilgaz dağı 50 km uzunluğunda kütleye sahip. Ilgaz dağı yüksekliği 2546 metre olarak kaydedilirken; ilki, geyik, karaca, yaban domuzu, ayı, ağaçkakan, baykuş, kocabaş gibi canlı türlerine de ev sahipliği yapar. Ilgaz dağı üzerinde aynı zamanda snowboard severlerin uğrak noktası olan Ilgaz Kayak Merkezi yer alır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli parkı zengin bitki örtüsü ve canlı çeşitliliği ile 1976’da milli park unvanını almıştır. Ilgaz Dağı milli parkı içindeki doğal ve kültürel zenginlikleri ile koruma altındadır. Kastamonu ve Çankırı illeri arasındaki konumuyla Ilgaz Dağı Milli Parkı;  Göknar, Sarıçam, Karaçam ve ardıç ağaçlarının boy gösterdiği eşsiz bir rota. Ilgaz Dağı Milli Parkı içinde aynı zamanda çok çeşit canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Bu özellikleri ile doğa severlerin oldukça dikkatini çeken Ilgaz Dağı Milli parkı yıl boyunca birçok aktivite imkanı da sunuyor. Ilgaz dağı milli parkı tesisleri buraya gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verecek kapasiteye sahip. Ilgaz dağı milli parkı içinde 1437 yatak kapasiteli 8 adet tesis bulunuyor. Yıl boyunca ziyaret edebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ilgaz dağı milli parkında kamp yapabilir ve burada gece yıldızları seyredebilirsiniz. Elektrik, mutfak ve buzdolabı gibi imkanlar burada yok. Gerçek bir orman kampı olacağını şimdiden bilmenizde fayda var.

Ilgaz Dağı Milli Parkı giriş ücreti:

Milli Park statüsünde olduğundan dolayı girişi ücretlidir.

 • Şahıs 4,5 TL
 • Otomobil 14 TL
 • Minibüs 40 TL
 • Midibüs 68 TL

Ilgaz Kayak Merkezi Nerede?

Ilgaz Kayak Merkezi;  Kastamonu ve Çankırı illerinin arasındaki sınırda yer alıyor. Ilgaz dağı milli parkı sınırları arasında bulunan Ilgaz Kayak Merkezi 2846 metre yüksekliğindeki Ilgaz dağı üzerinde konumlanmış. Ilgaz Kayak Merkezi; yakın illerinden olan Kastamonu şehir merkezine 40 km uzaklıkta yer alıyor. Başkent Ankara’ya ise 210 km uzaklıkta olan Ilgaz Kayak merkezi İstanbul’a da 460 km uzaklıkta.


Ilgaz Kayak Merkezi Pistleri

Ilgaz kayak merkezinde 4 adet pist bulunuyor. Başlangıç seviyesinde kayak yapmayı bilenlere uygun pistler olmak üzere profesyonel snowboard yapanlar için de uygun pistler bulunuyor.

Ilgaz kayak merkezi pistleri ve zorluk dereceleri;

 1. Pist: 100 metre genişliğinde 800 metre uzunluğunda olan Dikmen pisti ana pist olarak geçiyor. Zorluk derecesi ise orta.
 2. Pist: 1400 metre uzunluğunda olan ılgaz kayak merkezi ikinci pistin zorluk derecesi ileri düzey.
 3. Pist: 200 metre uzunluğunda olan Ilgaz kayak merkezi üçüncü pistin zorluk derecesi ise başlangıç seviyesinde.
 4. Pist: Dördüncü pist ise 800 metre uzunluğunda zorluk derecesi ileri düzeydir.

Ilgaz kayak merkezi pistleri dışında alanda bir telesiyej, bir teleski ve bir taşıma bandı yer alıyor.

Ilgaz Kayak Merkezi Fiyatları

Ilgaz Kayak Merkezi kayak fiyatları 2019 itibariyla değişiklik gösteriyor. Ilgaz kayak merkezi otelleri içinde de değişiklik gösteren kayak ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 1 günlük limitsiz kayak ücreti 60 TL,
 • Tek çıkış ücreti 10 TL.

Ilgaz Kayak Merkezi Ekipman Fiyatları

 • Snowboard kayak takımı ekipman fiyatları  60 -70 TL arasında değişiklik gösteriyor.
 • Pantolonn, mont , kask  40 – 50 TL arasında,
 • Kızak ise saatlik 20 TL.
  *Sezona ve kiralanan yere göre bu fiyatların ortalama olduğunu söyleyelim.

Ilgaz Kayak Merkezi Otelleri

Ilgaz Kayak Merkezi otelleri kış tatili için burayı seçen ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte. Ilgaz kayak merkezi otelleri için tercih edebileceğiniz alternatifler:

 • Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Dağı Kamp Eğitim Merkezi 30 oda ve 85 yatak kapasitesine sahip,
 • Köy Hizmetleri Tesisi’nde 100 yatak,
 • Dağ Başı otelinde 115 yatak,
 • Doruk Otel’de 150 yatak,
 • Darbent Motel’de 45 yatak,
 • Türk silahlı kuvvetlerine ait Ilgaz dağı tesislerinde 91 oda 182 yatak bulunuyor.
Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Ilgaz Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?

Ilgaz Kayak Merkezi Kastamonu şehir merkezine 40 km uzaklıkta yer aldığından kolaylıkla Kastamonu uçak bileti rezervasyonunuzu yaptırıp buraya geldiğinizde Kastamonu havalimanı araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz.

 • İstanbul’dan gelecekler için Ilgaz kayak merkezi İstanbul arası 460 km. İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama veya merkez semtlerden İstanbul araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz. Ankara Gerede çıkışından  Karabük yoluna devam edilerek 30 km sonra Samsun Çankırı yönüne dönmelisiniz. Ardından 130 km sonra Ilgaz, Ankara, Samsun, Kastamonu sapağına geldiğinizde Ilgaz Kayak merkezi yönüne hareket ederek Ilgaz kayak merkezine ulaşabilirsiniz.
 • Ankara gelecekler için Ilgaz kayak merkezi Ankara arası 210 km. Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama veya merkez semtlerden Ankara araç kiralama yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çankırı üzerinden giderek aynı sapağa ulaşabilir, buradan Kastamonu yönüne dönerek Kayak merkezine giden yol ayrımından sonra yaklaşık 1,5km daha ilerleyerek kayak merkezine ulaşabilirsiniz.

Türkiye'deki diğer Kayak Merkezi rotaları

Yorum ekle