Yolcu360 Blog
ikinci el araba piyasası 2021
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > 2021 İkinci El Araba Piyasası: Satış Rakamları Analizi

2021 İkinci El Araba Piyasası: Satış Rakamları Analizi

2021 ikinci el araba piyasası hakkında öğreneceklerimiz, gelecek yıla dair fikir veriyor. 2021 ikinci el araba fiyatları, en çok satılan modeller, en çok ilgi görenler gibi bilgiler önemli. Çünkü hangi araba ikinci elde tutuluyor sorusuna yanıt bulmak, yatırım yaparken önemli bir veri. Peki geçen yılın 2. el otomobil piyasası ne diyor?

2021 ikinci el araç pazar analizi arayanlar için sektörün durumunu verilerle değerlendirdik. 2021’de kaç araç satıldı, talep neye oldu, baktık. 2021 ikinci el araç satış analizi için okumaya devam edin…

ikinci el araba piyasası, genç adam otomobil inceliyor

2021 İkinci El Araba Piyasası İlan Analizleri

Ülkemizde online ilan sistemi ile araç satışı ve alımı çok yaygın. Galeriden araç alımı da genellikle ilanlar üzerinden yürüyor. Dolayısıyla ikinci el pazarının kalbi, yaklaşık on yıldır ilan platformlarında atıyor. Bu nedenle en çok tercih edilen üç farklı online ilan sisteminin verilerini dikkate aldık. 2021 yılı ilan verilerinden yola çıkarak bir analiz hazırladık.

Pazarın Dinamikleri Önemli!

Bilindiği üzere 2015 itibariyle kademe kademe artan bir kur yükselişi söz konusu oldu. Buna ek olarak 2019 sonunda yaşanan pandemi ve onun neden olduğu çip krizi yaşandı. Sıfır otomobil tedariğinin zorlaşması, pandemi nedeniyle toplu ulaşımdan uzaklaşılması gibi sebeplerle otomotiv piyasasında radikal değişimler görüldü. Ayrıca tüm bu değişikliklerin yansımasını otomobil piyasasında net olarak gördük.

Analizimizde aşağıdaki sorulara yanıt veriyoruz.

  • En çok ilan verilen kategoriler
  • En çok ilan verilen marka ve modeller
  • İlan verilenler içinde en çok talep gören yakıt türü
  • En yüksek oranda tercih edilen şanzıman türü

ikinci el araba piyasası 2021 durum raporu

2021 İkinci El Araba Piyasası Durumuna Bakış!

2021 yılında ikinci el araç ilanlarında otomobiller, dominant. En çok otomobil ilanı verilmiş ve en çok otomobil ilanlarına bakılmış. Otomobillerin diğer motorlu araçlara oranı %71. Otomobilleri hafif ticari araçlar, onları da motorsikletler izliyor. İş makinesi ve traktör ilanları ise %2,5 oranında yer kaplıyor. Peki, en çok ilan verilen kategori olan otomobillerde en çok hangi marka, model tutuldu?

2021 İkinci El Araba Piyasası: En Çok İlan Verilen Araba Markası

En çok ilan verilen araç markaları, Fiat ve Renault. Lider ilan platformlarından birinde Fiat, diğerinde de Renault öne geçiyor. Türkiye’de en fazla kullanılan araç markası da bu ikisi. Onları da Volkswagen, Ford, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroén ve Honda izledi.

En Çok İlan Verilen Araba Modeli

En çok ilan verilen model ve en çok incelenen model ise Clio. Renault Clio modeli için çok fazla ilan verilmiş ve bu ilanların incelenme oranı çok yüksek. Opel Astra, Renault Megane, Ford Focus ve ayrıca Toyota Corolla da diğer popüler modeller. Volkswagen Polo ve Honda Civic de çok popüler.

2021 İkinci El Araba Piyasası: En Çok İlan Verilen SUV

En çok ilan verilen SUV markası Nissan. Nissan Qashqai ilanları, dominant oldu. Onu, Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson ve ayrıca Peugeot 3008 izledi.

En Çok İlan Verilen Model Yılı Aralığı

İlanların model yılı analizi de önemli. Önceki yıllarla kıyasladığımızda maalesef Türkiye araç parkının eski modelle doğru evrildiğini görüyoruz. Araç parkımız eskiyor, yollarımız eski araçlarla doluyor! En fazla 2017 model otomobil ilanı karşımıza çıkıyor.

2021 İkinci El Araba Piyasası: En Çok İlan Verilen Motor Hacmi Aralığı

Motor hacmine göre ilanlara da baktık. 1401- 1600 cm3 motor hacmine sahip araç ilanları en yüksek payı aldı.

En Çok İlan Verilen Fiyat Aralığı

İlanlardaki araçların fiyatlarına bakarak yapılan analizde de bazı önemli verilen göze çarpıyor. Örneğin en yüksek oranda ilan verilen araç fiyat skalası 50 bin Tl – 100 bin Tl arasında kalmış. 250 bin Tl – 300 bin Tl arası ise en düşük skala.

2021 İkinci El Araba Piyasası: En Çok İlan Verilen Şanzıman Seçeneği

Manuel araç sayısı, hala dominant. Ancak makas kapanıyor. 2021 yılında verilen ilanların %67’si manuel şanzımanlı. %33’ü otomatik şanzımanlı.

En Çok İlan Verilen Yakıt Tüketim Şekli

Yakıt tüketimine göre bir analiz yaptığımızda da şaşırmıyoruz. Türkiye kullanıcısı dizel tercih ediyor. %55 oranında dizel araç ilanı görüyoruz. Ayrıca onu LPG’li araçlar izlemiş. Bunun yanı sıra benzinli araç ilan sayısı ise arkada kalmış.

2021 İkinci El Araba Piyasası: En Çok İlan Verilen Km Aralığı

Km aralığına göre ilanları incelediğimizde 200 bin km ile 300 bin km arasında kalanların daha fazla olduğunu görüyoruz.

İkinci el araba piyasası, yeni bir araba alırken size değerli veriler sunar. Eğer satın alacağınız ikinci el otomobili, bir yatırım aracı olarak görüyorsanız en iyi yatırımı yapmak isteyeceksiniz. Bu alanda en iyi yatırım ise en hızlı satılabilendir. Bu kriterler üzerinden avantaj sağlayabilirsiniz.

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle