Yolcu360 Blog
en iyi aile arabası
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > 2021’in En İyi Aile Arabaları: Aile Otomobili Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

2021’in En İyi Aile Arabaları: Aile Otomobili Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

En iyi aile arabası listemizle karşınızdayız. 

Aile arabasında nelere dikkat ederiz? Öncelikle geniş bagaj hacmine sahip olmalı. Aile araçları, aynı zamanda arka koltuk konforuyla da tercih sebebi. Bununla birlikte en iyi arabasının olmazsa olmazı, güvenlik donanımları…

Otomobiller kalabalık aileler tarafından sıklıkla kullanılır. Doğal olarak en iyi aile arabası her zaman merak edilen konular arasındadır. 2021’in en iyi aile otomobilleri denince akla birden fazla model geliyor. Yeni model ve ailecek kullanım için uygun olan 2021 aile otomobilleri konusunu inceleyelim…

mutlu çocuklar, araba ile yolculuk, en iyi aile otomobili

En İyi Aile Otomobilleri 2021 

Ailecek gerek uzun seyahatler gerek ise şehir içerisinde kısa yolculuklar yapmak için sıklıkla otomobiller kullanılıyor. Ailecek kullanılacak olan otomobillerin, belli başlı özelliklerinin olması gerekiyor. Özellikle kalabalık aileler için geniş bagaj, iç hacim kapasitesi ve konfor büyük önem taşıyor.

Bu özelliklerin yanı sıra bir aile otomobilinin gerekli güç ve tork değerlerine de sahip olması bekleniyor. Yeterli güç ve tork değerlerine sahip olmayan bir otomobil içerisine çok sayıda yolcu bindiği ve ağır yükleme yapıldığı noktada yol şartlarının gerektirdiği hızlara yeterli sürede çıkamayacağı için kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor. 

en iyi aile arabasi listesi, otomobil üzerinden manzara izleyen çocuk

Alınabilecek En İyi Aile Arabası Hangisi?

Bu sorunun cevabı ihtiyaçlarınızda gizli. Çünkü alabileceğiniz birçok iyi aile otomobili var. Kalabalık bir aileniz varsa 7 kişilik aile otomobillerini tercih edebilirsiniz. Bu araçların bagaj hacmi de geniş olur. 

Geniş iç hacim, güç ve saklama alanını sağlayan otomobiller genellikle yüksek yakıt tüketimi yapıyor. Daha küçük aile otomobiller ile yakıt ekonomisi yapmak için iyi bir seçim. Özellikle uzun yolculuklar yapmayı düşünüyorsanız, yakıt tüketimine mutlaka dikkat edin.

aile ile arabayla kamp yapmak, doğa

En İyi 4 Aile Otomobili

Uzun yolda kalabalık ailelerin konforla seyahat etmesi kadar güvenlik de önemli. Güvenlik teknolojileri konusunda da zengin seçenek sunabilen seçeneklere yönelmek tavsiye edilebilir. Geniş yaşam alanı, kolay yükleme ve boşaltma yapılabilen araçlar bu noktada öne çıkar. Geniş bagaj hacmi, ekonomik yakıt tüketimi gibi özellikler sunan aile otomobillerinden bazılarını paylaşalım. 

en iyi aile arabası - dacia lodgy

1 – Dacia Lodgy: En İyi Aile Arabası Listesinde İddialı! 

Dacia, Türkiye piyasasında yıllardır oldukça büyük satış değerlerine ulaşıyor. Aile otomobilleri konusunda da kullanıcıyı memnun etmeyi amaçlıyor. Teknik özelliklerine baktığımızda öne çıkan ilk özellik, Dacia Lodgy’nin 7 koltuklu yapısı. Çok sayıda kişiye oturma alanı sağlayabilen 2021 Dacia Lodgy standart olarak; elektrikli ön camlar, sürücü kol dayama, klima ve yolcular için düşünülmüş olan 12V bir priz ile beraber satışa sunuluyor. 

Aile otomobilleri arasında güvenlik sistemleri de büyük önem taşıdığından Dacia Lodgy; ABS, ESC, ASR ve EBA gibi güvenlik sistemleri ile beraber satışa sunuluyor. Acil frenlerde, ani manevralarda ve tutuşun az olduğu zeminlerde kullanımı kolaylaştırarak güvenliği artıracak olan bu özellikler aileler için büyük önem taşıyor. Diğer çoğu aile otomobiline kıyasla daha uygun olan fiyatıyla da dikkat çeken Dacia Lodgy, bu özellikleri hoş bir tasarım ile sararak aile otomobili meraklılarını memnun etmeyi amaçlıyor. 

yolcu360 blog arama banner

Kiralık Dacia mı Bakınıyorsunuz? 

Kiralık Dacia arıyorsanız şimdi Yolcu360’a girin. 1 dakikadan kısa süre içinde aracınızı en iyi fiyatla kiralayın! 

en iyi aile otomobilleri listesi, toyota verso 2009

2 – Toyota Verso: En İyi Aile Arabası Listesinin Medarı İftarı! 

Aile otomobili denince akla gelen hemen her özelliği karşılayan ve geniş ailelerin yıllardır tercih ettiği bir model olan Toyota Verso, 2002 yılında ilk kez piyasaya sürülmesinden beri hem uzun yolculuklarda hem de daha kısa seyahatlerde kullanıcıları memnun etmeyi amaçlıyor. Toyota Verso teknik özellikleri incelendiğinde 110 beygirlik ve 1600 cc hacminde bir motor bloğu göze çarpıyor. 

Düşük yakıt tüketimi yakalamayı hedefleyen bu motor bloğu aynı zamanda çevreci bir yapıya sahip olduğundan düşük emisyon değerlerine sahip oluyor. Atmosferik motor bloklarından daha verimli bir deneyim sağlamak için turbo beslemeli motor bloğu seçeneği ile kullanıcılara sunulmuş olan Toyota Verso, tasarımı ile de dikkat çekiyor. 

Toyota Verso yakıt tüketimi verilerini incelediğimizde yaklaşık 6-7 litrelik bir yakıt tüketimi göze çarpıyor. 

yolcu360 blog arama banner

Kiralık Toyota mı Bakınıyorsunuz? 

Kiralık Toyota arıyorsanız şimdi Yolcu360’a girin. 1 dakikadan kısa süre içinde aracınızı en iyi fiyatla kiralayın! 

fiat 500l, en iyi aile arabası listesi

3 – Fiat 500L: En İyi Aile Arabası Listesinde Küçük Dev

Küçük şehir otomobili denince akla ilk gelen isimlerden biri, Fiat. 1957 yılından beri üretilen Fiat 500 modelinin daha geniş ve kullanışlı versiyonu olan Fiat 500L, tam bir aile otomobili. Fakat aynı zamanda da şık ve sempatik bir tasarıma sahip bir araç. 

2021 Fiat 500L teknik özellikleri incelendiğinde geniş bir aileyi mutlu etmek üzere düşünülmüş birçok farklı özellik göze çarpıyor. Güvenlik konusuna özel bir çaba harcandığını belirten Fiat, 500L modeline çok sayıda hava yastığı eklemenin yanı sıra güvenlik donanımları bakımından da 500L’yi kullanıcıyı memnun edecek şekilde tasarlamış. 

Fiat 500L, şehir içi hızlarda otomatik frenleme özelliğine sahip.  Böylece 30 km/s süratin altındaki süratlerde ani tehlikelerde otomatik olarak fren yapıyor. 2021 Fiat 500L yakıt tüketimi verileri de uzun yolculuklarda aileleri üzmeyecek şekilde şekilde belirtiliyor. 

Hem dizel hem de benzinli olarak satışa sunulan Fiat 500L, benzinli versiyonunda ortalama 6,5-7 litrelik bir tüketime sahip olurken dizel versiyonunda ise ortalama 4,5-5 litrelik bir tüketime sahip oluyor.

yolcu360 blog arama banner

Kiralık Fiat mı Bakınıyorsunuz? 

Kiralık Fiat arıyorsanız şimdi Yolcu360’a girin. 1 dakikadan kısa süre içinde aracınızı en iyi fiyatla kiralayın! 

en iyi aile arabası listesi, ford 500L

4 – Ford Galaxy

Galaxy, klasik Ford ön tasarımı ve 7 kişiye kadar oturma alanı sağlaması ile dikkat çekiyor. İyi bir aile otomobili almak istiyorsanız, Galaxy iyi bir seçim olur. Donanım bakımından bir aile otomobilinden bekleyebileceğiniz hemen her özelliği bulabiliyorsunuz. 2021 Ford Galaxy teknik özellikleri arasında; 180 derece kör nokta görüş kamerası, katlayabildiğiniz koltuklar, gelişmiş akıllı güvenlik sistemi ve Ford Ecoboost motor bloğu gibi özellikler var. 

2021 Ford Galaxy özellikle motor gücü ve torku bakımından da pek iyi. Ford Galaxy motoru 2 litrelik bir dizel motor bloğu olup 190 beygire kadar güç üretebiliyor. 2021 Ford Galaxy yakıt tüketimi verileri de; şehir içi 6, şehir dışı ise 4,5 litre olmak üzere ortalama yaklaşık 5 litrelik bir tüketimi değerine denk geliyor. 

Galaxy, koltuklar katlandığında bazı ticari araçlardan bile daha geniş yükleme kapasitesine sahip oluyor. Özellikle uzun yolculuklar yapmak isteyen aileler için ideal! 

yolcu360 blog arama banner

Kiralık Ford mu Bakınıyorsunuz? 

Kiralık Ford arıyorsanız şimdi Yolcu360’a girin. 1 dakikadan kısa süre içinde aracınızı en iyi fiyatla kiralayın! 

2021 volkswagen tiguan yandan görünüm dış tasarım

En Geniş Bagaj Hacimli SUV 2021

SUV araçlar için bu sorunun cevabı, ülkemiz için konuşuyoruz, Volkswagen Tiguan. Tiguan’ın bagaj hacmi tam 760 litre! Ülkemizde ikinci el konusunda da geniş seçenek sunan bir model, geniş bagaj hacmiyle alanında lider. 

En Geniş Bagaj Hacimli Sedan 2021

Aile arabası modellerini en geniş bagaj hacimli Sedan kategorisinde inceledik. Karşımıza Renault Talisman çıktı! Çünkü 5 koltuklu modelin bagaj hacmi tam 608 litre! 

Model hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

bebek yarış arabası direksiyonunda, bebekli aileler için araba önerileri

Bebeği Olanlar İçin Araba Seçimi

Bebeği olanlar için en kullanışlı otomobiller konusu, çok merak ediliyor. Uzun yolculuklar, şehir içindeki kısa hafta sonu gezileri ya da alışveriş söz konusu olduğunda rahat etmek önemli. Böyle anlarda bebekli ailelerin rahat edeceği otomobil arayışı gündeme geliyor. Peki, bebekle rahat edilecek araba arayışında hangi modeller öne çıkıyor? Bunun yanı sıra bebekli ailelere uygun araba modelleri nasıl araştırılmalı? Ayrıca hangi özelliklere dikkat etmeli?

Bebekli ailelere uygun araba nasıl olmalı ve hangi modeller daha konforlu bakalım…

Bebekli Aileler Hangi Arabaları Tercih Etmeli?

Bebek doğduktan sonra ev, muhit ve araba konuları tekrar önem kazanır. Daha büyük bir ev, her şeye ulaşımın daha kolay olduğu bir semt ve daha geniş bir araba istenir. Bebekle gelen yeni koşullar, konforu daha fazla istenir kılar. Peki, araba söz konusu olduğunda sadece genişlik yeterli bir kriter mi? Bebekli aileler hangi araba modellerini tercih etmeli? Bebekle konforlu bir seyahat için araç kiralama ya da araba alma sürecinde nelere dikkat etmelisiniz, madde madde anlatalım…

bebek koltuğu, bebekle yolculuk, bebekli aileler için otomobil önerileri

Güvenli Sürüş Teknolojileri

Sıfır km araba alırken donanım çok büyük önem kazanıyor. Pek çok alıcı, aracın donanım zenginliğini sorguluyor. Donanım ise aslında daha iyi müzik dinlemek, daha iyi iklim ortamı sağlamak gibi konulardan çok daha kapsamlı bir özellik. Bugün, otomobillerde donanım kapsamı, sürüş güvenliğini doğrudan etkileyebiliyor. Bir otomobilde bulunan kör nokta uyarı sistemi, çarpışma önleme teknolojisi gibi özellikler, güvenli sürüş konusunda büyük fark yaratabiliyor. Bebekli aileler için de bu konu ayrıca önemli. Bu nedenle sıfır km araba alırken, ikinci el araba alırken ya da araç kiralama yaparken güvenlik donanımına bakın! Bu amaçla araç hakkında inceleme yaparak Euro NCAP testlerinden kaç puan aldığına da bakabilirsiniz. Özellikle bebek yolcu güvenliğinden aldığı puan, sizin için önemli.

en iyi aile arabaları, bebek koltuğu

Konfor ve Donanım

Donanım konusu, güvenli sürüş gibi konfor için de önemli. Klima, koltuk ısıtma, eşya gözleri, ses sistemi, sunroof, koltuk genişliği gibi konu başlıkları konforu etkiliyor. Konfor ise uzun yolda bebekle seyahati kolay kılmanın özeti. Öyle ise araba alırken ya da araba kiralama yaparken bebekle nasıl daha konforlu seyahat edebileceğinize odaklanın. Arka koltukların geniş olması, klimanın her alanda etkili olması, havalandırmanın iyi çalışması, havadar bir ortam sunulması gibi detayları dikkate alın. Soğuk havalarda koltuk ısıtması, bunaltıcı bir günde sunroof detayı ya da biberon, ıslak mendil gibi eşyaları ulaşılabilir kılan gözler sizin için önemli olacaktır.

bebekli aileler için otomobiller, bebek koltuğu, arabanın arka koltuğunda oturan bebek

Genişlik ve Ölçüler

Bebekle seyahatte aracın geniş olması büyük önem taşıyor. Ama büyük araç, eşittir geniş araç demek değil. Çok heybetli görünen çok kaslı bazı SUV modellerinin arka koltuk alanında çok dar hacme sahip olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla aracın heybeti değil iç mekan genişliği referans alınmalı. Bu konuda bilgi edinmek için araç inceleme içeriklerini okuyabilir, oto test videoları izleyebilirsiniz. Markaların resmi web sitelerinde de özellikle kataloglarda araç boyutları detaylı olarak yazar. Genişlik, uzunluk, yükseklik, dingil mesafesi gibi ölçülere bakabilirsiniz. Ancak size konfor sunacak detay arka koltuk baş, boyun, diz mesafesidir. Bu ölçüleri mutlaka öğrenin.

Bagaj Hacmi

Bebeği olanlar için araba tercihinde konfor, güvenlik ve ayrıca genişlik üçlüsü çok önemli. Genişlik konusunda ise bagaj hacmi detayı önem kazanıyor. Bebek arabası, bebek çantası gibi eşyaları aracın bagajına kolayca koymak kucağınızda bir bebek varken sandığınızdan daha önemlidir. Çünkü çok pratik, çok hızlı bir biçimde bu eşyaları bagaja koymak istersiniz. Anca bagaj küçükse, bagaj eşiği yüksekse bu iş o kadar da kolay olmaz. Hele bir de kolay katlanan bir bebek arabası seçmediyseniz, işiniz çok zor 🙂 Bu nedenle sıfır, ikinci el araç alımında ve araç kiralamada bagajı inceleyin! Bagaj yeterince geniş mi, yükleme eşiği alçak mı bakın. Yüksek eşik, özellikle uzun boylu olmayanlar için bir zahmet ve stres nedeni olabilir. Küçük bagaj da benzer şekilde zorlayıcıdır. Bagajı geniş sedanlar, bu konuda pek çok SUV’den iyi sonuç sunar. SUV modelleri, büyük araç gibi algılansa da pazarlama hileleri ile aslında çoğu görüntüde büyük hacimlidir. Hepsi değil tabi 🙂

İsofix Bağlantıları

Bebekle güvenli seyahat için bazı kurallara uymak çok önemli. Günümüzde hala bebek koltuğunun önemini bilmeyen ya da bebeği kucakta tutarak yolculuk yapan aileler var 🙁 Ancak bebekler ve yasa ile belirlenmiş yaşa kadar olan çocuklar, mutlaka arka koltukta gerekli önlemlerle seyahat etmeli. Bebekler, arka koltukta yüzü arkaya dönüş şekilde ve bebek koltuğunda koltuğu bağlı olmalıdır. Bu pozisyon bebeği, olası çarpa ve kaza anlarında en güvende tutan pozisyondur. Çünkü çarpma anında çarpışmanın şiddetine bağlı olarak kucaktaki bebek fırlar. Bu da hayati risk demektir. Ancak bebek koltuğunda oturan ve koltuğa uygun şekilde bağlı olan bebek güvendedir.

Bebek koltukları, İsofix bağlantı noktalarından araca bağlanır. Bebek koltuğu, bu şekilde sabitlenir ve hareket etmez. Bebekle güvenli seyahat için de araçta İsofix bağlantı noktalarının varlığı gereklidir. Günümüzde spor arabalar dışında hemen tüm otomobillerde  İsofix bağlantı noktası sunuluyor.

Yorum ekle