Yolcu360 Blog
emniyet kemeri takmama cezası
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Emniyet Kemeri Takmama Cezası ve Sorgulaması (2022)

Emniyet Kemeri Takmama Cezası ve Sorgulaması (2022)

Emniyet kemeri takmama cezası 2022 yılında güncellendi. Şimdi sizlerle 2022 emniyet kemeri cezası detaylarını aktaracağız. 

Emniyet kemeri trafikte her zaman hayat kurtaran bir detay. Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaların birçoğu da emniyet kemeri takmamanın sonucunda gerçekleşiyor. Bunu tespit eden ekiplerin yazdıkları cezalar ile bu değiştirilmeye çalışılıyor. Peki, emniyet kemeri cezası nedir? Emniyet kemeri bulundurmama ve kullanmama cezası ne kadar? 2022 trafik cezaları zamları ile birlikte emniyet kemeri cezası ne kadar oldu? Sorularını bu yazımızda sizler için cevapladık.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Karayolunda seyreden araçların sürücü ve yolcuları Karayolları Trafik Kanuna göre emniyet kemeri takmak zorundadır. Emniyet kemeri bulundurmayan ve takmayan sürücüler tespit edildikleri takdirde ceza alıyorlar. 2022 yeni trafik cezası zamları ile bu ücret 196 TL. Emniyet kemeri cezası alan sürücüler bu cezayı ilk 15 gün içinde öderlerse %25’lik bir indirim uygulanıyor. Yani ceza 147 TL’ye iniyor.

Not: Emniyet kemeri kullanımı artık pek çok şehirde kamera takip sistemiyle izlenmekte ve kamera görüntülerine emniyet kemersiz yakalanan sürücülere de ceza kesilebilmekte. Bu sebeple kısa mesafelerde bile emniyet kemeri cezası ile karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Ayrıca emniyet kemerini can güvenliğiniz için sürekli kullanmanızın gerektiğini önemle hatırlatırız.

emniyet kemeri takmama cezası
Emniyet Kemeri Takmama Cezası Sorgulama 2022

Emniyet kemeri takmama cezası alan sürücüler e-Devlet üzerinden kullanıcı şifreleri ile giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinde bulunan e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girerek ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapılabilir. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayarak trafik cezası sorgulaması yapılabilir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ödeme

Emniyet kemeri bulundurmama ve kullanmama cezası alan sürücüler ödeme işlemini şu şekillerde yapabiliyor.

  • Gelir İdaresi Başkanlığının online hizmeti İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla
  • Şahsen bir vergi dairesine giderek

Emniyet Kemeri Kullanmak Zorunda Olmayan Araçlar ve Durumlar

  1. Bir yerleşim yeri sınırları içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve otobüsler ile dolmuş yolcuları
  2. Geri gitme esnasında veya park etme yerlerinde 25 km/s hızını geçmeyen sürücüler
  3. Ambulanslarda hasta veya yaralılara müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişiler

ambulans
Kiralık Araçlarda Trafik Cezalarını Kim Öder?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiştir. Bu yüzden o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılıyor.

Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.
Konuyla ilgili diğer içeriklere de göz atabilirsiniz:

Yorum ekle