Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünyanın En İlgi Çekici Yerleri | Dünyanın İnanılmaz Yerleri

Dünyanın En İlgi Çekici Yerleri | Dünyanın İnanılmaz Yerleri

Dünyanın en ilgi çekici yerleri nereler diye sorsak herhalde bir sürü yer sıralarsanız. Ama bizim size bahsedeceğimiz listede bulunanlar çok popüler olmayan ve gerçekten de ya doğası ya da mimarisi ile sizi büyüleyecek güzellikte olan yerler. Dünyanın en ilgi çekici yerlerini mi keşfetmek istiyorsunuz? O zaman bu liste tam sizlik. Hadi listeye göz atın ve bu yıl kendiniz için harika bir keşif planı hazırlayın. 🙂

Killarney Glen

Avustralya’da ve dünyanın en ilgi çekici yerleri listesi arasında bulunan Killarney Glen, kalp şeklinde bir doğal yüzme havuzu. Her ne kadar insan eli ile yapılmış gibi dursa da Killarney Glen, doğanın bize güzel bir hediyesi. Burayı görür görmez yüzünüzde bir gülümseme oluşabilir. Çünkü masmavi su kalp şeklini almış. Kalp havuzunun çevresi ise ağaçlarla çevrilmiş. Bir şelale ile havuza sürekli su akışı sağlanıyor. Tam bir doğa harikası. Üstelik burada dalış da yapabiliyorsunuz. Killarney Glen eskiden özel mülkmüş. Daha sonrasında sahibi olan aile burayı devlete bağışlamış.

Taman Ujung Sukasada

Bali’nin Karangasem bölgesinde bulunan eski bir su sarayı. Günümüzde Ujung Parkı veya Sukasada Parkı olarak da biliniyor. Ujung Su Sarayı, Karangasem Kralı I Gusti Bagus Jelantik tarafından yaptırılmış. Mimarları ise Hollandalı Van Den Hentz ve Çinli Loto Ang. O dönem burası kralın dinlendiği ve önemli misafirlerini ağırladığı bir yermiş. Park içinde Kuzey ve Güney kısımlar da üç büyük gölet mevcut. Güney göletinin ortasında Bale Bengong isminde bir bina var. Kuzey göletlerinin ise orta kısmına göleti geçmek için köprüler inşa edilmiş. Bu kısmın ilginç yanı ise göletin ortasında Karangasem kralının dinlenme yeri olarak kullandığı binanın olması. Kralın istirahat ettiği bu yer, suyun üzerinde yüzüyor gibi. Sukasada Parkı içerisinde yalnızca göletler yok tabi ki. Aynı zamanda, 100 basamaklı bir merdiven yardımı ile çıkabileceğiniz çatısız bir binada var. Buraya çıkmaya kesinlikle değer. Çünkü nefes kesici bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Dünyanın en ilgi çekici yerleri listesinde bulunan bu yeri görmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Milford Sound / Yeni Zelanda

Milford Sound, buzul çağlarında buzullar sayesinde şekillenmiş bir fiyort. Her hava koşulunda muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan fiyortların uçurumlarında 1000 metreden aşağıya dökülen şelaler bulunuyor. Dünyanın en ilgi çekici yerleri arasında yer alan Milford, tekne turları ile gezilebiliyor. Aynı zamanda burada dalış da yapabiliyorsunuz. Yürüyüş veya trekking yapmaktan hoşlanıyorsanız, Milford pistini kullanarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan Küçük Milford Sound köyü içerisindeki kafeler de dinlenebilir veya bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Dünyanın en ilginç yerleri için tıklayınız.

Ban Gioc Waterfalls

Vietnam’daki Ban Gioc Şelalesi, Güneydoğu Asya’nın en hayranlık uyandıran doğal manzaralarından birisi. 30 metre yüksekliğinde ve 300 metre genişliğinde olan Ban Gioc, aynı zamanda ülkenin en geniş şelalesi.Ban Gioc Detian Şelalesi olarak da bilinen bu etkileyici şelale, Kuzey Vietnam’daki Cao Bang eyaletinde bulunuyor. Dünyanın en ilgi çekici yerleri arasında bulunan Ban Gioc’u ziyaret etmek istiyorsanız, Eylül ve Ekim aylarında bunun için en uygun zaman.

Huacachina

Doğal bir vaha olan Huacachina, Peru yerel halkının ve yabancıların gözde turistik yerlerinden biri. Öyle ki 1960’lı yıllarda burası çok popüler bir yazlık yeriymiş. Dünyanın en ilgi çekici yerlerinden biri olan bu vaha, çölün ortasında yeraltı su akımı sayesinde oluşmuş. Palmiye, okaliptüs ve keçiboynuzu ağaçlarının çevrelediği küçücük alanda gün batımını seyretmek ise eşsiz bir deneyim. Buranın bir de efsanesi var. Hikayeye göre genç bir kadın, İnka savaşçısı olan sevgilisinin ölümü üzerine derin bir yas tutmuş ve Tacara ismindeki kasabadan ayrılmış. Kasabadan ayrıldıktan bir süre sonra başka bir savaşçı tarafından takip edildiğini hisseden kadın, saklanmak için kendisini suyun içine atmış. Suya atladığında denizkızına dönüşen kadının adı ise Huacachina’mış. Her Dolunay gecesinde genç kadının tekrardan ortaya çıkıp sevgilisine ağlıyormuş.

Peru gezilecek yerler için tıklayınız.

Angkor Wat Temple / Cambodia

Angkor Wat, Kamboçya’nın kuzeyinde bulunan muazzam bir Budist tapınağı kompleksi. 12. yüzyılın ilk yarısında aslında bir Hindu tapınağı olarak inşa edilmiş. Hindu tanrısı olan Vishnu’ya adanan tapınak, 12. yüzyılın sonunda bir Budist tapınağı olmuş. Tapınak duvarları, Hindu ve Budist dinlerindeki önemli tanrıları, figürleri ve anlatı geleneğindeki önemli olayları temsil eden binlerce kabartma ile dekore edilmiş. Angkor Wat’ın dünyanın en ilginç yerleri arasında olmasının nedeni sadece değişik ve özgün mimarisi değil. Aynı zamanda kumtaşı blokları ve ahşaptan inşa edilen Angkor Wat, dünyanın en büyük dini anıtı olma özelliğine sahip. 400 dönümlük kocaman bir arazinin üzerine yapılmış. Kamboçya’da önemli bir turistik merkez olan tapınak, günümüzde ibadet merkezi işlevini yitirmiş.

Yorum ekle