Yolcu360 Blog

Bursa Gezi Rehberi

Bursa’da ne yenir, Bursa gezisi planı nasıl olmalı, Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerler nereleri ve daha fazlası için keyifli bir Bursa gezisi rehberi yaptık. Bursa gezisi için arabanız yoksa yolcu360.com ile hemen kiralayın. Bursa’da uygun fiyatlı kiralık araç seçeneklerine ulaşmak üzere yolcu360.com ana sayfasında Bursa lokasyonuyla arama yapın ve çıkan listeden fiyat karşılaştırması yaparak aradığınız sonuca ulaşın. Bursa  kiralık araç seçenekleriyle şehri çok daha konforlu bir biçimde gezebilirsiniz.

Bursa Gezi Rehberi

Bursa görselleriYaklaşık 3 milyon kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık dördüncü kenti olan Bursa, 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler Sıralaması’nda dünyada 28. sırada yer alıyor. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olması özelliği ile de tarihi ve kültürel mirası çok zengin.  Bu da onu turizm açısından canlı kılıyor. Elbette İstanbul’a yakın bir gezi noktası olması, İstanbul’da Ege’ye iniş yolu üzerinde olması da önemini arttırmış. Tüm bu popülaritenin yanında Bursa, Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri. Hatta otomobil tutkunlarının başkenti. 

 

Bursa Hakkında Bilgiler

Bursa sokak ve caddeleriBursa’da insana dair ilk izler, 7000 yıl öncesine ait. Bu arkeolojik kalıntıların yanında M.Ö. 4000 civarından gelen kalıntılar dahi olsa da, asıl yerleşim izlerine M.Ö. 700 dolaylarında rastlıyoruz. Homeros’un Mysia adıyla bahsettiği bu yerin, günümüzde Misebolu ya da Mise köyleri oldukları sanılıyor. 

 

Aradaki yüzlerce yıl boyunca pek çok halk tarafından bu yörede ikamet edilmiş olsa da, günümüzdeki önemine sahip olmasında Osmanlı Devleti’nin onu başkent olarak belirlemesi ve uzun yıllar boyu kullanması en etkili olan öğe.1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılan Bursa, ancak 1326 yılında Orhan Bey tarafından ele geçirilmiş. Bir dönem pek çok yönetim organı Edirne’ye taşınmış olsa da devlet yönetim organları için kilit önemini, Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u fethedişi ile son bulmuş.

 

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa gezisiBursa tarihi ve kültürel mirası dolayısıyla gezilmesi gereken onlarca noktaya sahip. Bu noktaların, sanıyoruz, en ünlüsü  Bursa Ulu Camii. Bu camii 1396 – 1399 yılları arasında, Yıldırım Bayezid tarafından Niğbolu Zaferi sonrasında yaptırılmış. Ardından Yeşil Camii’yi ziyaret etmenizi tavsiye edelim. Mehmet Çelebi tarafından Fetret Devri döneminden sonra inşa ettirilen bu camii, Bursa’nın simgelerinden biri.  Daha sonra, aslen 14. yüzyılda inşa edilmiş fakat daha sonra yıkılmış olan 19. yüzyılda tekrar yenilenmiş olan Emir Sultan Camii’ni de gezmeyi unutmayın deriz. Bu camiinin adı Yıldırım Bayezid’in damadı Buharili bir bilge olan Emir Sultan’dan geliyor.

Bunların haricinde, aslen 19. yüzyılda inşa edilmiş olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ikinci Bursa gezisi itibarı ile kullandığı, konakladığı bu evi gezip görmeden Bursa’dan dönmemelisiniz.

Ayrıca, her kış binlerce insan için eğlence merkezi olan Uludağ, alışverişler için tercih edebileceğiniz Eski Aynalı Çarşı, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış olan ve mimarisi ile, ambiyans ve atmosferi ile insanı yıllar öncesine taşıyan Cumalıkızık da Bursa ziyaretinde kesinlikle uğramanız gereken noktalardan.

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa hepimizin bildiği ve çok sevdiği pek çok yemekle özdeşleşmiş, oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip. İskender kebabı, ismini Bursa’nın bir ilçesinden alan İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı, kestane şekeri gibi lezzetler bu lezzetler arasında. Bursa yemek konusunda çok zengin bir şehir. 

Bursa’nın Nesi Meşhur?

Bursa’yı ünlü kılan, Bursa’yı Bursa yapan detayların başında Ulu Camii gibi tarihi ve kültürel miras ürünleri ve bunun yanı sıra eşsiz zenginlikte mutfağıdır diyebiliriz.

Bursa ve Ulaşım

Bursa’ya karayolu ile çok rahatlıkla ulaşılabilirken, feribot seferleri sayesinde denizyolu ve Yenişehir Havalimanı dolayısıyla da havayolu ile de ulaşılabilmektedir.

2 yorum

  • Bursa yeşili, doğası ve tarihi ile gezilecek bir İlimiz. Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir beldesi olan Trilye, özellikle hafta sonu kaçamakları için mükemmel bir destinasyon. Trilye’de gezilecek yerler, tarihi ve eski yapılar yanında muhteşem bir deniz ile eşsiz bir doğadan oluşuyor.