Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Gurme Rehberi - Nerede ne yenir? > Bir İstanbul masalı: Islak hamburger / Islak hamburger nerede yenir?

Bir İstanbul masalı: Islak hamburger / Islak hamburger nerede yenir?

Genelde gurme gezi rehberleri İstanbullular için yazılır. Fakat bu sefer İstanbul’a ilk defa gelecekler için bir ıslak hamburger gezisi sizi bekliyor. Instagram’ın sokak lezzetleri uzmanı Fakir Gurmesi sizler için günübirlik İstanbul’a geldi ve en iyi ıslak hamburgeri yiyebileceğiniz yeri tespit etti…

İstanbul Üsküdar Kız Kulesi

İstanbul, bilindiği üzere Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan tek şehir, hal böyle olunca da pek çok kültürle harmanlanmış İstanbul mutfağı, dünya mutfakları arasında da önemli bir yere sahip.  İstanbul’da gezilecek ve görülecek o kadar çok şey var ki…Eğer sizde İstanbul’a iş sebebiyle veya gezmek için 1 günlüğüne gelip geri dönecekseniz eğer bu seriye bir göz atın deriz. İstanbul’da kiralık araç ile yolculuk yapmak size büyük avantaj sağlayacaktır çünkü tek seferde pek çok yeri gezmeniz gerekebilir.

Üsküdar’da çay

Denize karşı, martı sesleri eşliğinde kız kulesini izlerken bir çay içmeden olmaz. Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu eşsiz yapı, İstanbul`un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan`dan Bizans İmparatorluğu’na, Bizans`dan Osmanlıya günümüze kadar gelmiştir.

 Rent a car İstanbul için İstanbul Ümraniye araç kiralama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Taksim‘de ıslak hamburger

Meşhur ıslak hamburgerci ‘Kızılkayalar Burger’ i bilmeyen yoktur, o küçücük dükkanda yabancısı, yerlisi  herkes sırasını bekleyip afiyetle burgerini yer. Belki de lezzeti burada kim bilir. Aman dikkat ilk ısırıktan yanmayın bizden söylemesi. Ağızda nasıl eşsiz bir lezzet bırakıyorsa artık geri döndüğünüzde rüyalarınıza girebilir. Belki biraz malumun ilanı gibi olacak ama pek çok noktada tadına baktıktan sonra Kızılkayalar’ın ıslak hamburger konusunda tartışılmaz bir üstünlüğü olduğunu söylememek haksızlık olur.

Kiralık araba İstanbul için İstanbul Şişli araç kiralama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Islak hamburger nasıl bu kadar güzel olabiliyor?

Islak hamburgerin lezzetinin sırrı tarifindeki detaylarda gizli. Kıyma, soğan, yumurta, sarımsak tozu, tuz, karabiber, kimyon ve galeta unu bir kasede yoğuruluyor. Sonrasında köftelere şekil veriliyor. Rondodan geçirilen domatesler bir kenarda bekletiliyor. Tavada sıvı yağ ve sarımsaklar 1-2 dk pişiriliyor. Üzerine domates, salça, ketçap ve şeker eklenip karıştırılıyor. Tuz ve karabiber ilave edilerek hafifçe kaynadıktan sonra ıslak hamburgeriniz neredeyse hazır. Bir tencerenin içerisine ıslatılmış yağlı kağıt koyup, ekmekleri domates sosunda ıslatıp, aralarına köfteleri koyunca ortaya çıkan manzara aklınızı başınızdan alacaktır. Islak hamburger basit görünse de aslında bu kadar detaylı bir tarifle ortaya çıkmakta. Ama bunu evde denemektense yola çıkıp yerinde yemek en doğru karar olacaktır.

İstanbul araç kiralama için İstanbul Ataköy araç kiralama seçeneklerine bakabilirsiniz.

Islak hamburgerden sonra İstiklal turu

Buraya kadar gelmişken İstiklal Caddesine’ de mutlaka bir göz atın. Hem yediklerinizi eritme fırsatı bulmuş olursunuz hem de bu kalabalık şehirdeki insanların hayat telaşını gözlemlemiş olursunuz.

Yolun sonunda heybetli yapısıyla yüzlerce yıldır kenti gözleyen, hakkında türlü hikâyeler anlatılan Galata Kulesini göreceksiniz. Gelen herkese hem İstanbul’un geçmişi hakkında bilgi, hem de eşsiz manzarasını seyretme ayrıcalığı veriyor.

İstanbul araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, İstanbul turu için yola çıkmaya hazırlanın. 🙂

Galata’ da gevrek yemeden dönmeyin

Galata kulesinin yanı başında Boş bir yer bulup Galatayı dışarıdan da izleyebilirsiniz. Burada gevrek yemek ayrı bir güzel. Galata’nın önünde bir hatıra fotoğrafı çektirebilir, hediyelik eşyalara göz atabilirsiniz ya da birbirinden güzel sokak kedilerini sevip şehrin tadını çıkartabilirsiniz. (Gevrek: İzmir’de simide verilen ad)

İstanbul Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakıp İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama olanaklarına bakabilirsiniz.

Yorum ekle