Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Belgrad Turu / Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Turu / Belgrad Gezilecek Yerler

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Sırbistan‘ın en güzel şehirlerinden biri Belgrad. Belgrad gece hayatı ve tarihi yerleri ile son dönemlerin popüler yeri. Peki bizim aklımıza Belgrad‘a gitmek nereden geldi diye merak ediyorsanız, her şey bir anda gelişti. Durup dururken ya vizede yokmuş, bir Belgrad turu mu yapsak dedik ve Belgrad tatilimiz için plan yapmaya başladık. 🙂 Biz daha gitmeden Belgrad gezilecek yerler için oldukça heyecanlanmaya başlamıştık. Belgrad’da bu heyecanımızı boşa çıkarmadı ve harika bir seyahat deneyimi yaşattı bize. Bu yazıda sizlerle Baskadunyalardavar hesabının yazarları Merve&Furkan olarak, Belgrad seyahat deneyimlerimizi paylaşacağız.

Belgrad

Ülkemizden vizesiz, sadece pasaport ile seyahat edebildiğimiz destinasyonlardan biri olan Sırbistan, en büyük yerleşim yer ve aynı zamanda başkenti olan Belgrad ile Türk gezginlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Avrupa’nın da en meşhur başkentlerinden biri olan Belgrad, bu popülerliğini dillere destan gece hayatı, zengin tarihi geçmişi ve doğal güzelliklerine borçlu. E hal böyle olunca da Belgrad turu için gezilecek yerler de bir hayli çeşitli oluyor.

Tuna ve Sava Nehirleri’nin ortadan ikiye ayırdığı Belgrad turu için gezilecek yerler Old Belgrad (Eski Belgrad) ve New Belgrad (Yeni Belgrad) olmak üzere şehrin iki farklı noktasında toplanmış durumda. Fakat hemen gözünüz korkmasın. Çünkü her ne kadar burası başkent olsa da örneğin bir İstanbul kadar büyük bir şehir değil. Ayrıca şehir içi ulaşım da oldukça rahat. Bunlara ek olarak Belgrad turu için hem Old Belgrad’da hem de New Belgrad’da gezilecek yerler birbirine fazlasıyla yakın.

Yani sizin anlayacağınız Belgrad tam anlamıyla gezgin dostu bir şehir. Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan Belgrad’a gittiğinizde elinizin altında mutlaka bulunması gereken Belgrad turu için liste paylaşmaya başlıyorum.

Belgrad turu

  • Kalemegdan

Belgrad turu için gezilecek yerler listesine şehrin Old Belgrad (Eski Belgrad) denilen bölgesinde bulunan en meşhur nokta olan Kalemegdan (Belgrad Kalesi) başlamak istiyorum. Buranın hem yerel halk için hem de turistler için iki ayrı önemi var. Bunlardan ilki Kalemegdan’ın tarihi geçmişi. İçerisinde hem Osmanlı döneminden hem de Osmanlı sonrası dönemden birçok tarihi eser barından Kalemegdan, kentin kültürel zenginliğini yansıtan başlıca yerlerden biri.

Buna ek olarak Kalemegdan hem şehrin sakinleri hem de kente ilk defa gelenler için nefes alma noktası olma gibi bir özelliği var. Şöyle ki burası şehrin tam kalbinde yer almasına rağmen bütün o kalabalıktan ve karmaşadan soyutlanmış durumda. Ayrıca Belgrad’a hakim bir tepede bulunan Kalemegdan’ın kenti ayaklarınızın altına seren enfes bir manzarası da var. Uzun lafın kısası burası Belgrad turu kapsamında gezilecek yerler listenizde mutlaka ama mutlaka bulunması gereken yerlerden.

  • Saint Sava (Aziz Sava Katedrali)

Biliyorum belki de siz de benim gibi özellikle yurt dışı seyahatlerinde öyle çok kilise, müze gezmeyi tercih etmeyenlerdensiniz. Fakat Avrupa’nın hemen her şehrinde olduğu gibi Belgrad’da da buraya kadar gelmişken görmeniz gereken bir kilise var. O da şehrin en ikonik, en gösterişli yapılarından biri olan Saint Sava yani Aziz Sava Katedrali.

Adından da anlaşılacağı üzere Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’nın anısına, O’nun gömüldüğü yerin üzerine inşa edilen bu katedral, ihtişamlı görüntüsüyle Belgrad turu kapsamında gezilecek yerler listesine girmeyi gerçekten de hak ediyor. Yapımına 20. yüzyılın ilk dönemlerinde başlanan ve hala devam edilen Saint Sava Katedrali’nin yeni bir Ayasofya yapmak amacıyla inşasına başlandığını da eklemeden geçmeyeyim.

Belgrad gezilecek yerler

  • Nikola Tesla Müzesi

Biraz önce de söylediğim gibi yurt dışında kilise ve müze gezmek bana biraz zaman kaybı gibi geliyor. Ancak bazı istisnalar da yok değil. Belgrad’da da mutlaka görmeniz gereken bir müze var. O da ünlü fizikçi Nikola Tesla’nın doğduğu ev olan Nikola Tesla Müzesi. Buranın Belgrad turu için gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmasını gerektiren özelliği farklı konseptte bir müze olması.

Şöyle ki Nikola Tesla Müzesi’nde sadece sergilenen eşyalara bakarak dolaşmıyorsunuz. Günümüzde kullandığımız birçok teknolojinin fikir babası olan Nikola Tesla’nın bu konularda yaptığı çalışmaları her saat başı ücretsiz olarak düzenlenen müze turuyla canlı canlı deneyimliyorsunuz. En popülerlerinden biri kablosuz bir şekilde elektiriğin iletildiği ışın kılıcı deneyi. Mutlaka listenize alın.

  • Belgrad turu için gezilecek diğer yerler

Yukarıda bence Belgrad turu için gezilecek yerler listenizde mutlaka ama mutlaka olması gereken 3 rotayı paylaştım. Fakat şehirde görmeniz gereken yerler bunlarla sınırlı değil elbette. Kalemagdan’a giderken adımlayacağınız Knez Mihailova Caddesi, Nikola Tesla Müzesi’ne giderken haritanıza ekleyebileceğiniz St Mark Kilisesi, New Belgrad’ın eski yerleşim yeri Zemun ve yaz aylarında Belgrad’ın en canlı yeri olan Ada Ciganlia’da listenize eklemenizi tavsiye edebileceğim diğer noktalardan.

Belgrad Gece Hayatı / Belgrad En İyi Gece Kulüpleri yazısı için tıklayınız.

Vizesiz ülkeler : Sırbistan

2010 yılının Ekim ayından beri Sırbistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan antlaşma sayesinde vize kaldırılmış. Net olarak, Belgrad turu için Sırbistan vizesi almanıza gerek yok. Belgrad turu için bordo pasaportlar ile vizesiz seyahat edebilirsiniz. Bir de hatırlatmak da fayda var ki Sırbistan’a seyahat ediyorsanız, pasaport geçerlilik süreniz en az 6 ay olmalı. Ne kadar vize gerekmese de, otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi yanınızda bulundurmanızı öneririz.

Belgrad’a nasıl gidilir? Belgrad ulaşım

Türkiye’den Belgrad’a neredeyse haftanın her günü sefer imkanları mevcut. Uçuş süresi 1 saat 45 dakika sürmekte. Uçak, Nikola Tesla Havalimanı’na iniş yapmakta.

Belgrad turu için seyahati bittikten sonra İstanbul‘a dönecek olan seyahat severler, İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Belgrad turu sonrasında Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler.

Belgrad gezi rehberi için şehrin her köşesini keşfettikten sonra Belgrad’dan İzmir’e dönecek olan yolcular, İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

Araba ile Belgrad’a gitmek içinse öncelikle Kapıkule sınır kapısında Bulgaristan‘a geçmeniz gerekmekte. Burada Vinyet / Vignette denen bir pul alıp, aracınızın ön camının sağ alt kısmına iç kısımdan yerleştiriyorsunuz. Ücreti ise haftalık ve aylık olarak değişmekte. Güncel vinyet fiyatları için Dışişleri Bakanlığı sitesine bakabilirsiniz.

İstanbul Kapıkule arası kaç km? Avrupa Otoyolu/O-3 üzerinden 257,5 kilometre. Yaklaşık 2 saat 47 dakika sürmekte. Bulgaristan’dan Sırbistan’a geçerken ise bir Vinyet uygulaması yok ama aracınızı dezenfekte etmeniz gerekmekte. Bununda maliyeti çok az.

Kapıkule Belgrad arası kaç km? E75 üzerinden 698,5 kilometrelik bir mesafe var. Bulgaristan üzerinden yol, 7 saat 21 dakika sürmekte.

 

Yorum ekle