Yolcu360
Faydalı bilgiler

Arabadan Kuş Pisliği Nasıl Çıkarılır?

Arabadan kuş pisliği nasıl çıkarılır? Kuş pisliği araba boyasına zarar verir mi? Peki, kuş pisliği nedeniyle bozulan boya garanti kapsamında mı? Kuş pisliği konusunda akıllara takılan o soruların yanıtları ve daha fazlasını Ford mühendisleri, 1 yıldır çalışıyor. Detaylar için okumaya devam edin…

Ford Mühendisleri Kuş Pisliğine Bilimsel Çözüm İçin Araştırma Yaptı!

Arabanız için kapalı otoparkınız yoksa tüm gün sokakta park halinde bekleyen aracınızın üzerindeki kuş pisliği lekeleri, sizi de çok rahatsız ediyor olmalı. Özellikle ağaç altında bekleyen arabalarda çok daha fazla görülen kuş pisliği lekesini çıkarmak da çok zor. Diğer yandan çok beklediğinde kuş pisliği araç boyasına zarar verebiliyor. Ford markası, ABD’deki araştırma üssünde bir süredir kuş pisliği lekeleri ve araç boyası- cilası üzerine etkileri konusunda araştırma yapıyor. Buna göre de boyanın daha az zarar göreceği formüller üzerinde çalışıyor. 


Çalışmanın Detayları

Ford mühendislerinin kuş pisliği ve araç boyası üzerine yaptığı çalışmanın detayları şöyle:

Öncelikle bir ekip, araçların boyaları üzerinde çalışırken kuş pisliği üzerinde çalışmalar yapmış. Bu amaçla da Avrupa’da kuşların farklı beslenmelerini gözeterek farklı asitlik düzeylerini yansıtacak şekilde laboratuvar ortamında sentetik kuş pislikleri hazırlamışlar. Bu örnekleri de fırında 40°C, 50°C ve 60°C’de ısıtmışlar. Çünkü aracın güneş altında beklemesi ve motorun çalışması ile gelen ısı göz önüne alınmış. Bu çalışma ile boya korozyon koruması üzerine çok önemli sonuçlar elde edilmiş. Yakın gelecekte “Ford marka arabaların boyaları güneşten ve kuş pisliğinde bozulmuyor” söylemlerini duyabileceğimiz bir teknoloji geliştiriliyor olabilir. 

Kuş Pisliği Araba Boyası Konusunda Merak Edilen 3 Soru ve Yanıtı

Kuş pisliğinin arabaya yapışması, çok rahatsız edici. Peki, kuş pisliğini arabadan nasıl çıkarmalı, araç boyasına zararı var mı ve garanti kapsamında bu konudan kaynaklanan cila bozulması söz konusu edilebilir mi? Yanıtlara bakalım dedik…

  • Kuş Pisliği Araç Boyasını Bozar mı?

Araba boyasına kuş pisliğinin etkisi, lekelenme şeklinde oluyor. ürik asitten oluşan beyaz kısmı ve sindirim sisteminde üretilen dışkının birbirine homojen şekilde karışamadan dışarı çıktığı kuş pisliği, boya için çok güçlü bir çözücüdür. Uzun süre kaldığında ve güneşe maruz kaldığında araç cilasını kaldırabilir. Yer yer solgun ve lekeli görünüme neden olabilir. 

  • Arabadaki Kuş Pisliğini Nasıl Temizlemeli?

Arabadaki kuş pisliklerini temizlemek için sünger kullanın. Bol su, sünger ve pH nötr özellikte bir şampuan kullanın. Bebek şampuanları bu iş için ideal. Böylece araç boyasını hiç bozmadan kuş pisliklerini çıkarabilirsiniz. 

  • Arabanın Boyası Kuş Pisliğinden Bozulursa Garanti Kapsamında Olabilir mi?

Sıfır araba aldığınızda boya garantisi ve korozyon garantisi süresince çizilen ya da boyası – cilası kalkan kısımlar için yetkili servisten destek alabilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Doğal Afetler İçin Evde Uzun Süre Saklayabileceğimiz Yiyecekler

Yolcu 360

Korona Sertifikası Nedir? | Koronavirüs Sertifikası Detayları

Yolcu 360

Corona Virüs Salgınını Takip Edebileceğiniz Uygulamalar

Yolcu 360

Yorum Bırak