Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Antalya Gezi Rehberi | Antalya Gezilecek Yerler4 min read

Antalya Gezi Rehberi | Antalya Gezilecek Yerler4 min read

Antalya’da gezilip görülecek yerler nereleri, Antal gezi planına dahil edilmesi gerekenler neler, Antalya’da ne yenir ve Antalya’da mutlaka görülmesi gereken neler var…Antalya tatilini sadece her şey dahil otel konaklaması olarak görmek istemeyenler için keyifli bir Antalya gezi rehberi yaptık. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, Antalya gezilecek yerler listesi için yola çıkmaya ne dersiniz?

Antalya Gezi Rehberi

Antalya görselleriAntalya Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nin batısında bulunan ve 2.3 milyonluk üfusu ile ülkenin en kalabalık beşinci şehri. Antalya Körfezi ile Batı Toroslar arasında uzanan şehirde turizm, tarım ve ticaret ön plana çıkıyor. Özellikle 1980’lerden sonra gelişen turizm faaliyetleri şehrin kalkınmasında etkili olması şehrin en çok plajlarıyla ünlü olmasının nedeni. Ama bu şehirde kar tatili, yayla turizmi, tekne turu, doğa tatili ve doğa keşfi için de mükemmel bir doku var. 

 

Antalya Hakkında Bilgiler

Antalya şehir merkeziAslen yerleşim tarihçesi bundan 500.000 yıl öncesine değin Karain Mağarası’nı sınırlarında barındıran Antalya ili,  Anadolu’da yerleşim izine en erken devirlerde rastlanan yerlerden biri. Bunun yanı sıra bir şehir olarak tarihçesi M.Ö. 12-13. yüzyıla, Hititlere değin uzanmaktadır. Şehrin ismi ise M.Ö. 2. yüzyılda Bergama Kralı Attalos’un, askerlerine “Gidin ve bana yeryüzündeki cenneti bulun!” emrini vermesi üzerine seçilen yeri beğenip, buraya bir liman kenti kurdurması neticesinde şehre Ataleia denmesinden gelmektedir.

Antalya Akvaryum gezisi için tıklayınız.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya, pek çok doğal güzelliği ve bin yıllarca öncesine dayanan tarihiyle, hiç şüphesiz gezmek için geniş  bir yelpazede imkanlar sunuyor. Öncelikle Antalya’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, kesinlikle bir denize girmelisiniz. Bunun için  Konyaaltı ve Olympos plajlarını tavsiye ederiz.

Ardından, tarihi yapılarla zengin şehirde öncelikle Hadrian Kapısı’nı bir görmenizi tavsiye ederiz. M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian’ın ziyareti için yapılan bu yapının diğeri Üçkapılar’dır aynı zamanda. Bunun yanında, yine Antalya Kaleiçi’nde, surlar üzerine bir deniz feneri olarak inşa edilmiş olan silindirik kule Hıdırlık Kulesi de kesinlikle görülmeye değer. Daha sonra, 38 metre yüksekliğinde olup Antalya’nın simgelerinden biri haline gelen, 8 yivli Yivli Minare de bizce ziyaret edilmesi gereken noktalardan. 13. yüzyıl Selçuklusuna dayanan bu yapı hükümdar Gıyaseddin Keyhüsrev adına yapılmıştır. Yivli Minare kadar ünlü olmasa da, yine Antalya’nın ünlü minarelerinden olan Kesik Minare’yi de görmek isteyebilirsiniz. Yine 13. yüzyıl eserlerinden olan Alanya’nın da simgesi haline gelen Kızılkule tavsiyelerimiz arasında.

Bunların yanısıra, eğer doğal güzellikler ile ilgileniyorsanız şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Düden Şelalesi ile şehre 72 kilometre uzaklıkta, Manavgat ilçesinde bulunan ve kent gürültüsünden uzaklaşmak için birebir olan Manavgat Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Son olarak, Antalya Müzesi ve Uluslararası Kum Heykel Festivali (Sandland)’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.  

Üçağız Gezi Rehberi için tıklayınız.

Antalya’da Ne Yenir?

Eğer Antalya’ya gitmişseniz ve yöresel lezzetleri tatmak niyetindeyseniz, bizim size birincil önerimiz Antalya piyazı olacaktır. Tahinli veya taratorlu piyaz olarak da anılan bu lezzet diğer piyazlardan biraz farklı bir tat sunuyor. Ardından enginarlı girit kebab ve huluklu çorbasını önereceğiz. Bunların yanında, her öğün yenebilen cinsten bir tat olan Alanya bohçası, toros salatası ve tahin, limon suyu, baharat ve sarımsakla hazırlanıp Antalya’ya özgü olan hibeş, biber frigya dolması ve finike usulü muz tatlısı Antalya’da yiyebileceğiniz yöresel lezzetler arasında. Lara’da kanatçılar ve bazı köylerdeki alabalık menüleri kesinlikle tadılmalı. 

Damlataş Mağarası gezisi için tıklayınız.

Antalya ve Ulaşım

Antalya’ya hem havaliyolu hem de karayolu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kemer-Antalya arası deniz seferleri de mevcuttur. Antalya’dan araç kiralamak için de yolcu360.com üzerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. yolcu360.com ile Antalya Havalimanı araç kiralama listesine ya da Antalya merkezdeki araç kiralama listelerine hızlı ve konforlu bir biçimde ulaşabilirsiniz. 

Yorum ekle