Yolcu360 Blog

Ankara Kalesi Gezi Rehberi 

Ankara Kalesi gezi rehberi arayanlar için bu tarihi mirası kapsamlı bir biçimde inceledik. Ankara Kalesi gezisinde nereleri görmeli ve ne yapmalı gibi sorulara yanıt verdik. 

Ankara Kalesi

Ankara’yı ziyaret edenler için gezip görülecek yerler listesinde her zaman Ankara Kalesi önemli bir yer tutar. Ankara gezilecek yerler için Ankara araç kiralama olanaklarını incelemeye ne dersiniz? Başkentimizin geçmişi en köklü yapısı olan, tarihe tanıklık etmiş bu keşif noktasını sizler için kaleme aldık.

Ankara Kalesi’nin Özellikleri

Türkiye’nin başkenti Ankara, Anadolu’nun en köklü yerleşim yerlerinden biri. Kocaman Anadolu yarımadasının tam ortasında konumlanan bu şehir, güvenli bir kale gibi. Ankara deyince akla başkent olması ve diplomasi geliyor. Bu özellikleri de kocaman kamu binaları çağrışımı ve güçlü bir Atatürk çağrışımı yapıyor. Ama Ankara’nın önemli bir simgesi daha var: Ankara Kalesi. Sizin için Ankara Kalesi gezi rehberi hazırladık. Önce Ankara Kalesini tanıyalım.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi Hakkında Bilgi

Bilirsiniz; ülkemizde her şehirde bir tarihi kale mutlaka vardır. Çoğu yıkık duvarlardan ibaret olan bu kaleler, aslında çok güçlü bir tarih mirasıdır. Ancak onları tanımadan, anlamadan değerlerini bilmek zor. Mimarlık tarihi uzmanı Faruk Pekin ve Hayri Fehmi Yılmaz, NTV sponsorluğunda 2008 yılında Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Kale adlı bir çalışma yapmış. Bu dev katalog, Türkiye’deki kaleleri anlatıyor. Biz de bu kitaptan yararlanarak Ankara Kalesi hakkındaki bilgileri özetledik. İşte detaylar:

 • Kral Midas’ın Evi!

En yeni akademik çalışmalara göre Ankara Kalesinin kökeni orta Paleolitik Çağa kadar iniyor. Ancak kalenin inşasının tarihi saptanmış değil.  Ayrıca kentin en yüksek tepesindeki kale, ünlü Frigya Kralı Midas ile de ilişkilendiriliyor. Ancak yapıyı bugünkü devasa büyüklüğüne taşıyanların Galatlar olduğu tahmin ediliyor. 

 • Ankara Kalesi Mimarisi 

Anadolu’daki pek çok kale yapısında olduğu gibi bir iç kale ve bir de dış kaleden oluşuyor. Araştırmalara göre dış kalede tam 20 kule varmış. İç kale ise 130 metre X 330 metre boyunda bir dikdörtgenmiş. Üstelik tam 16 metre uzunluğunda 42 adet kulesi varmış. Bu kulelerde ise mermer, Ankara taşı gibi değerli taşlar kullanılmış. 

 • Ankara Kalesinin İzinde

Ankara Kalesi, burada konumlanan yapılar ve kültürle bir bütündür. Mesela Ahilik teşkilatının izleri hala hissedilir. Bölgeye yerleşen her kültürün kendi izlerini kaleye işlemiş olması da önemlidir. Bu yapıya dikkatli gözlerle bakmanızı ve çocuklarınıza gezdirmenizi öneriyoruz. 

Neden Ankara Kalesini Görmelisiniz?

Yolunuz Ankara’ya düşerse gitmişken Kaleyi de görün. Peki, Ankara Kalesini neden görmelisiniz ya da onu bu kadar önemli yapan ne? Ankara Kalesini görmek için 5 neden bulduk. Böylece size bu yapıyı ziyaret etme motivasyonu sunmak istedik. 

 1. Her şehrin bir ya da bir kaç sembolü vardır. Ankara Kalesi de Ankara şehrinin sembolüdür. 
 2. Kente egemen olan bir tepe üzerindedir. Bu konumu sayesinde şehri tepeden gören bir manzara sunar. 
 3. Kale, tek bir uygarlık dönemine ait değildir. Bölgeye yerleşen hemen her uygarlıktan izler taşır.
 4. Bugünkü Başkent, çok farklı bir dokuya sahip olsa da aslında Ankara bir kent olarak temelde kalenin çerçevesinde şekillenmiştir. Dolayısıyla şehr şeklini veren anayapı, Ankara Kalesi’dir. 
 5. Ankara Kalesi, Türkiye’nin en önemli tarih mirasları listedeki bir yapıdır. 

Ankara’nın Kökleri 

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve doğal olarak bürokrasinin en çok hissedildiği şehir. Denize kıyısı yok, iklimi katı, insanı ve kültürü Anadolu kokuyor. Peki, Ankara’nın köklerine hiç baktınız mı? Mesela “Ankara” ne demek? Ankara Kalesi gezisi planlıyorsanız Ankara’nın köklerine inmek üzere bir gün geçireceksiniz demektir. Öyle ise daha detaylı bilgi için mutlaka araştırma yapmanızı da önererek, Ankara hakkında minik bir özet yapalım. 

Ankara’dan bugüne kalan en eski kalıntılar Tunç Çağı’na gidiyor. Söz konusu kalıntılar, meşhur Hitit Uygarlığından kalma. Sonra da Frigler, Lidyalılar, Farslar, Makedonlar, Galatlar…gibi pek çok uygarlık burada yaşamış ve izlerini bırakmış. Sonrasında Ankara; Roma’dan sonra Bizans, ondan sonra Selçuklu ve Selçuklu’nun ardında da Osmanlı yönetimine girmiş. Mustafa Kemal Atatürk ile Ankara, bambaşka bir anlam kazanmış ve yeni Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olmuş. 

Ankara Kalesi Yakınlarında Gezilecek Yerler Listesi

Ankara, bir müzeler şehri. Türkiye’nin hatta Avrupa’Nın en etkileyici müzelerini barındıran şehirde özellikle görülmesi gereken müzelerin çoğu Ankara kalesi yakınlarında konumlanıyor. Bunlardan bazılarını sizin için liste halinde paylaştık. Belirtmek gerekir ki; Ankara Kalesi yakınlarında gezilecek yerler listesi çok uzun. Burada hepsini değilse de en popüler ve dikkat çekici olan bir kaçını listeliyoruz.

 • Ankara Rahmi M. Koç Müzesi 

Türkiye’deki en iyi müzelerden biridir. Çok iyi bir izleme dizini sunar. Depo sokakta yer alan müze, Ankara Kalesi’ne 1 km uzaklıkta. 

 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Gözcü sokakta yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Ankara Kalesi arası sadece 1 km. Bu nedenle kaleyi görmeye gitmişken Anadolu Medeniyetleri Müzesini de mutlaka görün. 

 • Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Kale, bir yapı olarak tarihe ışık tutuyor. Ama o ve çevresinde yaşayanların kullandığı eşyalar, yaşamı anlamlandırmak üzere geliştirdikleri sanat ve bunlardan kalanlar da önemli. İşte bu saydıklarımızı görmek için Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi görülmeli. Ankara Kalesinden 1 km uzakta olan bu müze de Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi Gözcü sokakta bulunuyor. 

 • Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi 

Ankara Kalesine çok yakın bir mesafede bulunan müze, Kale Mahallesi Gözcü sokakta.  Üstelik müze, savaşın arkasındaki insan zekasına ışık tutuyor. 

 • Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Satranç, ülkemizde hak ettiği popülariteyi bulamış olsa da onun izleri her yerde. Türkiye’deki satranç müzeleri de bu bilginin güzel bir kanıtı gibi. Gökyay vakfı’na ait Satranç Müzesi, ilginç satranç takımlarının sergilendiği bir sergi salonundan öte, bu oyunun bilim ile olan ilişkisini açıklayan bir derslik gibi. 

Ankara kalesi yakınlarında müzeler dışında geleneksel ürünler için alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda nokta ve dinlenebileceğiniz kafe ya da restoran da var. Özetle kale bölgesi, genel olarak Ankara’nın köklerini öğrenmek, Anadolu kültürünü deneyimlemek üzere keyifli bir gün geçirmek için ideal bir dokuya sahip. 

 

 

Yorum ekle