Yolcu360
Araç kirala ve gez

Bir Şehrin Sembolü Olmak: Ankara Kalesi

Ankara Kalesi hakkında neler biliyoruz? Ankara Kalesi ne zaman yapılmış? Ankara Kalesine nasıl çıkılır? Şehrin simgesi Ankara Kalesi hakkında keyifli bir yazı…

Bir Şehrin Sembolü Olmak: Ankara Kalesi

Son arkeolojik kazılar göstermiş ki Ankara Kalesi taaa Paleolitik döneme ait. Yani kalenin bugüne ulaşan en eski kalıntıları. Hititlerin merkezi kentlerinden biri olan Ankara’da çok değerli tarihi kalıntılar var ana Ankara Kalesi, şehrin simgesi gibi. Bunda şehre egemen bir tepede bulunmasının etkisi büyük elbette. 

Bazı kaynaklara göre hani şu “uzun kulaklı Midas” var ya; Ankara Kalesi’ni işte o inşa ettirmiş. Bazı kaynaklara göre de Paleolitik Çağ’da burada hüküm süren bir topluluğun merkeziymiş. 

Ankara Kalesini Kim Yaptı?

Ankara KalesiKaleyi kimin yaptırdığına dair kesin bir bilgi yok ama kalenin bugüne ulaşan halinde Lidyalıların, Perslerin, Makedonyalıların, Romalıların, Selçukluların payları var. Her gelen hakimiyet sonrasında kale biraz daha büyümüş ve değişmiş. 

Ankara Kalesi çevresinde Selçuklu döneminden itibaren bir dükkan geleneği oluşmuş. Evliya Çelebi’nin ünlü Seyahatnamesinde Ankara Kalesi altındaki dükkanlar Kalealtı Pazarı olarak geçer. Ahilik teşkilatının da önemli örnekleri burada gelişmiştir. 

Ankara Kalesi çevresinde bir asırlık evler var. Geleneksel Türk mimarisinin nadir örneklerini burada görmek mümkündür. 

Ankara Beypazarı Gezi Rehberine de bakın!

Ankara Gezisinde Ankara Kalesini Görün!

Ankara KalesiAnkara gezisine çıkarsanız mutlaka Ankara Kalesi ziyareti yapın deriz. Ankara’da Beypazarı bölgesi, Anıtkabir, TBMM sokağı gibi çok özel gezi noktaları ve oldukça güzel AVM seçenekleri var. Ankara gezisine mutlaka çocuklarla çıkın ve bu noktaları görün, onlara anlatın. Ayrıca şehrin simgesi olan Ankara Kalesine çıkıp buradan kentin görünümüne bakmak da tavsiye olunur. 

Ankara Araç Kiralama Fiyatları

Ankara gezisine çıkarken araca ihtiyacınız olursa yolcu360.com uygulaması ile sadece akıllı telefonunuzu kullanarak bir kaç saniye içinde online rezervasyon yapabilirsiniz. yolcu360.com ile kredi kartına 9 taksitle araç kiralama yapabilir ve planlarınız değişirse koşulsuz iptal hakkınızı kullanabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için yolcu360.com üzerinden hızlı ve kolay bir araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca Ankara Çankaya araç kiralama fiyatları gibi merkezi noktaların rent a car fiyatlarına da sistem üzerinden hızlıca bakabilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Tekirdağ gezi rehberi / Tekirdağ’a gidince mutlaka yapmanız gereken şeyler

Yolcu 360

Çanakkale Gezi Rehberi

Yolcu360

Ahşabın ihtişamı: Safranbolu gezi rehberi / Sahranbolu evleri

Yolcu 360

Yorum Bırak