Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Ankara Kalesi gezi rehberi : Başkentin köklerine inmek / Ankara

Ankara Kalesi gezi rehberi : Başkentin köklerine inmek / Ankara

Ankara’yı ziyaret edenler için gezip görülecek yerler listesinde her zaman Ankara Kalesi önemli bir yer tutar. Ankara gezilecek yerler için Ankara araç kiralama olanaklarını incelemeye ne dersiniz? Başkentimizin geçmişi en köklü yapısı olan, tarihe tanıklık etmiş bu keşif noktasını sizler için Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara gezdi gördü ve kaleme aldı.

Ankara Kalesi gezi rehberi

Ankara’nın sembolü haline gelen Ankara Kalesi Ankara’ nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Kızılay-Batıkent metrosuyla Ulus durağında inerek Ulus Çarşısı çıkışından çıkınız. 15 dakikalık bir yürüyüşle Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.Ya da Yolcu360’tan araç kiralama seçeneklerine göz atabilir aracınızı kaleye en yakın yere park edebilirsiniz. Hamamönü başta olmak üzere tarihi Ankara evleri de bu bölgede bulunmaktadır. Kaleye giden yol gecekondularla dolu bir mahalleden geçmektedir. Biraz merdiven çıktıktan sonra kaleye ulaşırsınız. Kale tüm şehri tepeden görecek bir konuma inşaa edilmiştir.

Tarihi M.Ö 2. Yüzyıla dayanmaktadır. O zamandan bu yana çeşitli saldırılara maruz kalmasına rağmen yıkılmadan bugünlere gelebilmeyi başarmıştır. Peki kimler ele geçirmek istemiştir bu kaleyi ? Roma İmparatoru Caracalla, İmparator Alexander Severus, İmparator II. Justinianos, İmparator III. Leon, İmparator I. Nikiforos, İmparator I. Basileios ,  I. Alâeddin Keykubad,  II. İzzeddin Keykavus, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa ve daha niceleri kaleyi sırasıyla ele geçirmiş en son Osmanlı topraklarına katılmıştır. Eti, Frikya, Lidya, Med, İran, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde kalenin veya şehrin kullanıldığı bilinmektedir.

Kale 110 metre yüksekliğindedir. İç kale ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç kale daha küçük ,dış kale daha büyük bir alan kaplamaktadır. Kapı üzerinde İlhanlılar’a ait kitabe bulunmaktadır. 15 metre yüksekliğindeki duvarların üstünde 5 köşeli 42 kule vardır. Hisar Kapısı’nın solunda 1885 yılında Fransızlara yaptırılmış bir saat kulesi yer almaktadır.Küçük meydanlarda, her meydan farklı bir pazar yeri olarak kullanılmış. Atpazarı, Samanpazarı ve Koyunpazarı meydanları, her dönemde ticaret ve toplanma merkezi olarak kullanılan bölgeler olma özelliği kazanmış ve günümüzde de bu özelliğini korumaktadır. Kaleiçi’ndeki tarihi evler hediyelik eşya dükkanları,butik oteller, gözlemeciler ve lokantalar olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Kaleye giriş ücretsizdir. Saat 8:00 ve 17:30 arası açıktır. Buraya kadar gelmişken mutlaka  Tarih kokan sokaklarda kısa bir gezintiye çıkmanızı Anadolu Medeniyetleri ve Ankara Rahmi M. Koç müzelerini ziyaret ederek, tarihi Osmanlı evlerinin içerisinde gözleme yemenizi ve çay içmenizi tavsiye ediyoruz.

Yahşihan köyü / Ankara gezilecek yerler için tıklayınız.

Bir Şehrin Sembolü : Ankara Kalesi

Son arkeolojik kazılar göstermiş ki Ankara Kalesi taaa Paleolitik döneme ait. Yani kalenin bugüne ulaşan en eski kalıntıları. Hititlerin merkezi kentlerinden biri olan Ankara’da çok değerli tarihi kalıntılar var ana Ankara Kalesi, şehrin simgesi gibi. Bunda şehre egemen bir tepede bulunmasının etkisi büyük elbette. 

Bazı kaynaklara göre hani şu “uzun kulaklı Midas” var ya; Ankara Kalesi’ni işte o inşa ettirmiş. Bazı kaynaklara göre de Paleolitik Çağ’da burada hüküm süren bir topluluğun merkeziymiş. 

Ankara Kalesini Kim Yaptı?

Ankara KalesiKaleyi kimin yaptırdığına dair kesin bir bilgi yok ama kalenin bugüne ulaşan halinde Lidyalıların, Perslerin, Makedonyalıların, Romalıların, Selçukluların payları var. Her gelen hakimiyet sonrasında kale biraz daha büyümüş ve değişmiş. 

Ankara Kalesi çevresinde Selçuklu döneminden itibaren bir dükkan geleneği oluşmuş. Evliya Çelebi’nin ünlü Seyahatnamesinde Ankara Kalesi altındaki dükkanlar Kalealtı Pazarı olarak geçer. Ahilik teşkilatının da önemli örnekleri burada gelişmiştir. 

Ankara Kalesi çevresinde bir asırlık evler var. Geleneksel Türk mimarisinin nadir örneklerini burada görmek mümkündür. 

Ankara Beypazarı Gezi Rehberine de bakın!

Ankara Gezisinde Ankara Kalesini Görün!

Ankara KalesiAnkara gezisine çıkarsanız mutlaka Ankara Kalesi ziyareti yapın deriz. Ankara’da Beypazarı bölgesi, Anıtkabir, TBMM sokağı gibi çok özel gezi noktaları ve oldukça güzel AVM seçenekleri var. Ankara gezisine mutlaka çocuklarla çıkın ve bu noktaları görün, onlara anlatın. Ayrıca şehrin simgesi olan Ankara Kalesine çıkıp buradan kentin görünümüne bakmak da tavsiye olunur. 

Ankara Eryaman hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Ankara Araç Kiralama Fiyatları

Ankara gezisine çıkarken araca ihtiyacınız olursa yolcu360.com uygulaması ile sadece akıllı telefonunuzu kullanarak bir kaç saniye içinde online rezervasyon yapabilirsiniz. yolcu360.com ile kredi kartına 9 taksitle araç kiralama yapabilir ve planlarınız değişirse koşulsuz iptal hakkınızı kullanabilirsiniz.

Araç kiralama Ankara için Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için yolcu360.com üzerinden hızlı ve kolay bir araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca Ankara oto kiralama için Ankara Çankaya araç kiralama fiyatları gibi merkezi noktaların rent a car fiyatlarına da sistem üzerinden hızlıca bakabilirsiniz. 

Havalimanı araç kiralama için Yolcu360 araç kiralama sayfasına bakabilirsiniz.

Ankara otelleri

Ankara gezilecek yerler için Ankara’ya geldiyseniz, konaklama konusunda hiç endişe etmenize gerek yok. Ankara’da her bütçeye uygun kalacak yer bulabilirsiniz. Biz de Ankara konaklama ve Ankara hostel için en iyi yerleri sizler için araştırdık ve bulduk. 🙂

  • Sheraton Ankara
  • Wyndham Ankara
  • Point hotel Ankara
  • The Ankara hotel
  • Hilton Ankara
  • Ankara kızılay otel
  • Radisson blu Ankara
  • Holiday inn Ankara
  • Bera otel Ankara
  • Divan Ankara
Ankara’ya nasıl gidilir?

İstanbul Ankara kaç km? İstanbul Ankara arası O-4 üzerinden 449,8 kilometre. Araba kiralama için İstanbul araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, 4 saat 49 dakika içerisinde Ankara kalesi için gezinize başlayabilirsiniz.

Bursa Ankara arası kaç km? Bursa’dan Ankara kalesi gezisi için Ankara’ya gidecek olanlar, Günlük araç kiralama için Bursa araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak D200/E90 üzerinden 4 saat 46 dakika içerisinde 388,1 kilometre yolu rahatlıkla tamamlayabilirler.

Konya Ankara arası kaç km? Konya üzerinden Ankara kalesi için yola çıkanlar, Kiralık araba için Konya araç kiralama opsiyonlarını değerlendirerek D715 ve D750/E90 üzerinden 262,9 kilometre yolu yaklaşık 3 saat 3 dakika içerisinde gidebilirler.

Yorum ekle