Yolcu360 Blog
tesla-21-1.jpg
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Tesla Nedir? Tesla Araçlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tesla Nedir? Tesla Araçlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tesla araçlar, 2022 yılı içerisinde Türkiye’de de satışa ve faaliyete başlayacak. Elektrikli otomobil üreticisi bu günlerde tüm yapılanmasını tamamlamakla meşgul.  Tesla Türkiye elbette ki ülkemiz adına oldukça sevindirici bir gelişme. Fakat diğer yandan elektrikli araçların fiyatlarını düşündüğümüzde Tesla arabalar için de akıllara ilk gelen sorular yine fiyatlar hakkında oluyor. Elon Musk’ın Tesla arabaları ülkemiz için ulaşılabilir olacak mı? Araçların hangi fiyatlarla satılacağı henüz belli değil. Nitekim herkesin tahmin edebileceği gibi üst segmentlerde olacak gibi gözüküyor. Peki, Tesla gerçekten kullanıcılarına neler sunuyor ve gelecekte bizleri otomotiv sektöründe neler bekliyor? Roadster’dan Model S’ye kadar Tesla arabalar hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda sizler için derledik. 

2022 Tesla Fiyatları Nasıl?

Tesla Nedir?

tesla-araclar

Tesla, Palo Alto, California’da bulunan ve elektrikli araç üreten bir şirkettir. Şirketin amacı, günlük tüketiciler için premium veya uygun fiyatlı elektrikli otomobiller üretmektir. Şirket CEO ve kurucusu olan Elon Musk tarafından yönetiliyor.

Elektrikli araçların dışında Tesla, daha geniş bir ekosistemi keşfediyor. Örneğin şirket güneş panelleri ve güç depolama istasyonları gibi pil gücüyle çalışan pek çok ürünü de hayata geçiriyor.

Hangi Tesla Arabası Sizin İçin Daha Uygun?

Tesla genel olarak ürettiği arabaları geliştirme prensibi ile hareket ediyor.

Örneğin şirketin Model S adını verdiği Tesla otomobili sektördeki ilk saf elektrikli otomobillerden biridir. Dolayısıyla bu gelişme pazarda büyük bir etki yaratırken aynı zamanda şirketi rakipleri karşısında bir hayli dişli hale getiriyor.

Blog yazımızda sizler için derlediğimiz tüm aralıklar Tesla’nın belirttiği aralıklardadır. Eğer araştırma yaparsanız ve ABD ile İngiltere fiyatlarını karşılaştırırsanız ABD’nin biraz daha düşük olduğunu görebilirsiniz. Ancak Tesla arabalar ve fiyatları genellikle sürüş tarzınıza ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişecektir. 

Tesla diğer yandan son zamanlarda modelleri için sunduğu özellikleri de değiştirdi. Bazı durumlarda herhangi bir araca getirilen güncellemeyi aktifleştirebilmeniz için şirket size bir yükseltme sunuyor. Diğer yandan ürün yazılımı güncellemeleri yayınlıyor ve böylelikle aracınızdaki düzenlemeleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tesla arabalar aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı versiyona sahip ve dört mevcut satış modeli barındırıyor. Bu modelleri sıralamak gerekirse:

Tesla Model S 

tesla

En düşük fiyat: 89,490$

Model S, bir Jaguar’da bulabileceğinize benzer uzun ve alçak tasarım çizgilerine sahip. Diğer yandan bu model tam anlamıyla yönetilebilen bir sedandır.

Model S ilk olarak 2012’de piyasaya sürüldü ve Tesla’nın bir otomobil üreticisi olarak akıllara kazınmasına yardımcı oldu. Tesla, piyasaya sürülmesinden bu yana Model S’yi güncellemeye devam ediyor. 

Model S’nin daha önceki bazı sürümleri arkadan çekiş sunarken, en yeni Model S’nin tümü dört tekerlekten çekiş ile çalışıyor. En son eklenen Plaid modeli, 1.9 saniyenin altında 100 km hıza ulaşabiliyor. 

Tüm model Tesla arabalar standart olarak otomatik pilot hizmeti veriyor. Dolayısıyla sürücüsüne kendi kendine park etme, akıllı çağrı, trafik ışığı tanıma ve otomatik şehir içi sokak sürüşü gibi pek çok konuda yardım sağlıyor. Fakat şehir içi sokak sürüşlerinde otomobilin kontrolünün her zaman sizde olması gerekiyor. Ayrıca Tesla’nın geliştirdiği gelişmiş çağrı ve otomatik sürüş hizmetleri, park ettiğiniz aracınızın sizi bir otoparkta bulabilmesine de olanak sağlıyor.

Tesla Model 3

tesla-2.jpg

En düşük fiyat: 39,940$

Model 3, 2016 yılında ABD’de Model S’nin uygun fiyatlı alternatifi olarak piyasaya sürüldü. Ardından modelin fiyatları onu en uygun fiyatlı Tesla yapabilmesi için daha da düştü.

Dört kapılı bir sedan olan Model 3, sahip olduğu pek çok seçenekle piyasaya sürüldü. Fakat günümüzde sahip olduğu tüm özellikler Model 3, Uzun Mesafe (Long Range) ve Performans adında 3 modelde toplanıyor. 

Tesla arabalar için daha önce de belirttiğimiz gibi otomatik pilot özelliği standarttır. Fakat Tesla Model 3 için tam kendi kendine sürüş yükseltmesi yaptırmak istiyorsanız hizmet bedeli yaklaşık 10.000 ABD doları veya 6.800 sterlin arasında değişiyor.

Tesla Model X

tesla-model-x3.jpg

En düşük fiyat: 98,940$

Elektrikli araçlarda Doblo konforu arıyorsanız Tesla’nın Model X’i tam olarak size göre tasarlanmış. Yedi kişilik oturma kapasitesine sahip SUV tarzı bir elektrikli araç olan Tesla Model X, tasarımının çoğunu orijinal Model S’den alıyor. Özellikle sahip olduğu iç ekran tamamen bu modelden geliyor.

Model X’in arkadaki kapıları Falcon kanatlara (Falcon Wing) sahip. Bu kapılar güvenirlik konusunda biraz tartışmalı bir şöhrete sahip olsa da kapıların mekanizmaları giriş ve çıkışı oldukça kolaylaştırıyor. 

Aracın içerisindeki devasa dokunmatik ekranı sayesinde çocuklarınız, gelecekten bir araba satın aldığınızı düşünebilir.

Model X ve Model X Plaid şeklindeki iki modelde üç farklı oturma konfigürasyonu var. 5 kişilik koltuk araç fiyatına dahil. 6 kişilik oturma düzeni isterseniz ekstra 6.500 $, 7 kişilik için ise 3.500 $ ödemeniz gerekiyor. Otomatik pilot hizmeti Model X’e de dahildir. Tam kendi kendine sürüş yükseltme seçeneği talep ediyorsanız ekstra 10.000 $ ödeyerek hizmete sahip olabiliyorsunuz.

Tesla Model Y

tesla-3

En düşük fiyat: 54,940$

Tesla Model Y, kompakt bir SUV olarak Model 3 ve Model X arasındaki boşluğu dolduruyor. Beş kişilik, bol miktarda alan sunan ancak Model X’ten daha uygun fiyatlı bir şey arıyorsanız, Model Y Tesla araçlar tam size göre.

Kompakt SUV segmenti şu anda en çok satan segment ve dolayısıyla Tesla için pazarda önemli bir hedef. Tesla başlangıçta dört modelin mevcut olacağını belirtmişti fakat şu anda yalnızca iki özellik mevcut. Bu özellikler ise uzun menzil ve performans.

Siber Kamyon (Cybertruck)

tesla-cybertruck_1579

Başlangıç ​​fiyatı: 39.900$

Cybertruck, Tesla’nın dikkatini bir kamyonet formatına çevirmesiyle Kasım 2019’da ortaya çıktı. Diğer bölgelerde de rezervasyonlar açık olmasına rağmen, Cybertruck’ın ABD’de çok daha popüler olması muhtemel.

Cybertruck, paslanmaz çelik gövde ve zırhlı cam ile benzersiz bir açısal (kübik) tasarıma ve 2830 litre depolama alanına sahiptir. Tüm bu özellikler ABD için aktif fakat Tesla, uluslararası özelliklerin de talebe bağlı olarak geliştirileceğini söylüyor. 

Tesla Cybertruck’ın Tek, Çift ve Üç Motorlu şeklinde üç adet versiyonu bulunuyor. Üretimin 2021’in sonlarında, Tek Motor’un ise 2022’de gerçekleşmesi bekleniyor. Tesla Cybertruck arabalar hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Tesla Roadster

tesla-roadster.jpg

Başlangıç ​​fiyatı: 200.000$ ve rezervasyonlar açık durumda.

Tesla Roadster ile çalışmalara 2008’de başladı ve 2020’de geri döneceğini beyan etti. Bunun dışında model için günümüzde yalnızca rezervasyonlar açık durumda bulunuyor.

Roadster’ın amacı, 0’dan 100 km hıza 1,9 saniyede ulaşabilen ve 400 km’nin üzerindeki azami hıza sahip, şimdiye kadar tasarlanan en hızlı elektrikli otomobil olmak. Dört kişilik tasarlanan araç çıkarılabilir bir cam tavana da sahip.

Rezervasyon için Roadster ve Founders olarak iki versiyon var. İkisi arasında 50 bin dolarlık fiyat farkı mevcut.

Tesla Tır Kamyonu (Semi)

tesla-semi

Tesla Semi, kulağa tam olarak geldiği haliyle yarı römorklu bir kamyona benziyor. Bir prototip 2017’nin sonlarında piyasaya sürüldü ve 2020’de üretilmesi planlandı. Fakat Semi henüz resmi olarak ortaya çıkmadı.

Tesla başlangıçta, kamyonun tam şarjla 800 km menzile sahip olacağını söyledi. Ayrıca yeni “Tesla Megacharger” şarj istasyonları kullanılarak 30 dakikada yüzde 80 şarjdan sonra 650 km’ye kadar daha çalışabileceğini iddia etti.

Elon Musk, Semi’nin Tesla Autopilot (otomatik pilot) ile standart olarak geleceğini ve otoyollarda yarı otonom sürüşe izin vereceğini söyledi.

Tesla Otopilot (Otomatik Pilot) Nedir?

 Otopilot özelliği kısmen James Bond düzeyinde araba teknolojisidir. Tesla arabalar stratejik olarak yerleştirilmiş kameralara sahiptir. Ayrıca otomatik pilot ile araç yol şeridinin ortasında kalmak, şerit değiştirmek ve hız sabitleyicideyken daha uyumlu olmak gibi şeyler yapabilir.

Autopilot Enhanced otomatik şerit değiştirmeye, park etmeye ve telefonunuzdaki uygulamadan aracınızı çağırabilmenize olanak sağlar. Otomatik pilotun amacı ise otonom sürüşe öncülük etmek. Ekim 2016’dan itibaren Tesla’nın ürettiği her araba otomatik pilotu doğal donanımla kullanıyor.

Tesla, son zamanlarda navigasyonla entegrasyonu içeren daha gelişmiş kendi kendine sürüş özellikleriyle güncellemelere devam ediyor. Böylece Tesla arabalar nereye gittiğinizi biliyor. Şirketin beyanına göre araçlar 2021 ve sonrasında sokak işaretlerine ve trafik ışıklarına tepki verebilecek, ayrıca şehrin sokaklarında araç sürücüsüz şekilde gidebilecek.

Tesla Süper Şarj Cihazları nedir?

Tesla Superchargers, son 10 yılda dünyanın her yerinde var olabilen şarj istasyonlarıdır. Bir benzin istasyonunun elektrikli otomobil eşdeğeridir diyebiliriz. Kullanıcılar arabalarını duvara monte edilebilen süper şarj cihazlarıyla evde şarj edebilir. 

Supercharger’lar neredeyse bitmiş 85 kWh’lik bir pili yaklaşık 70 dakikada şarj edebiliyor. Üstelik 20 dakikada yüzde 50 doluluğa çıkarabiliyor.

Ocak 2017’den önce sipariş edilen Tesla otomobilleri Supercharger istasyonlarını ücretsiz olarak kullanabiliyor. Ayrıca diğer tüm otomobiller de bu hizmete yılda 400 kWh’a kadar ücretsiz şekilde ulaşabiliyor. 400 kWh’tan sonra ise kullanıcılardan ücret alınıyor. Yine de bir depo benzin doldurmanın maliyetiyle karşılaştırdığımızda ucuz diyebiliriz.

Tesla, yakın zamanda, şarjı 250kW’a çıkaracak ve uyumlu araçlar için şarj süresini yarıya indirecek olan V3 Supercharger’ları piyasaya sürdü. Tesla arabalar fiş uygun olduğu sürece diğer şarj cihazlarıyla da uyumludur. Fakat Supercharger’lar yalnızca Tesla arabalarına özeldir.

Tesla Araçlar Nasıl Satın Alınır?

tesla-araclar-1

2019 yılında Tesla, tüm bayilerinin kapanacağını duyurdu. Böylelikle şirket yalnızca sitesi üzerinden çevrimiçi satışlara geçiyor. Bununla birlikte, trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki birkaç önemli mağaza açık kalacak ve Tesla otomobilleri için showroom olarak hizmet verecek.

Tesla Araçtan Başka Bir Şey Üretiyor mu?

Solar Roof (Güneş Panelli Çatı)

Çoğumuz çatılarına bağlanmış devasa güneş panelleri olan evleri görmüşüzdür. Elbette, elektrik faturanızı düşürmek güzel olurdu, ancak kabul etmeliyiz ki eski tip tasarımlar göze tam olarak hoş gelmiyor. Bu yüzden Tesla Solar Roof’u icat etti. Konsept aslında oldukça basit, çatınızdaki her kiremiti bir güneş paneline dönüştürmek.

Powerwall (Güç Duvarı)

Tesla’nın Powerwall’ı güneş enerjisini depolamak için tasarlanmıştır.  Ürün yedek şarj imkanı için güneş enerjinizi depolayan entegre bir pil sistemidir. Böylece şebeke kesilse bile elektrik gücüne sahip olabilirsiniz. Sisteminiz kesintileri algılıyor ve cihazlarınızı günlerce çalışır durumda tutabilmek adına güneş ışığıyla otomatik şarj oluyor.

Tesla Shop (Mağaza)

Tesla’nın çevrimiçi mağazasından Tesla markalı giysiler satın alabilirsiniz. Ayrıca buradan eviniz için duvara monte edilen bir şarj portu ( Wall connector) veya hareket halindeyken arabanızı şarj etmek için kullanabileceğiniz mobil konektörler gibi araba aksesuarlarına da ulaşabilirsiniz. 

Kiralık araç mı arıyorsunuz?

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle