Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Sultanahmet Camii Tarihi | Sultanahmet Camii Nerede?

Sultanahmet Camii Tarihi | Sultanahmet Camii Nerede?

Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken İstanbul’un tarihi yarımadası, her yıl birçok misafiri ağırlıyor. Tarihi yarımada üzerindeki oryantalist ve tarihi yapılar oldukça dikkat çekici. Sizde araç kiralama fırsatlarına bakarak, güzel bir İstanbul tarihi yarımada turu yapmaya ne dersiniz? Bizde İstanbul’da gezilecek yerler kapsamında bu yarımada üzerinde bulunan Sultanahmet Camiisini gezdik ve sizler için Sultanahmet Camii tarihi / Sultanahmet Camii nerede? seyahat yazısını hazırladık. 🙂 Keyifli gezmeler!

Sultanahmet Camii Nerede?

Sultanahmet Camii adres: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih. Fatih’te caminin kendi adını verdiği Sultanahmet Meydanı üzerinde yer alıyor. Özellikle Anadolu yakasından geliyorsanız kiralık araba seçeneklerinden faydalanarak, buraya kolay ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul araç kiralama fırsatları için tıklayınız.

Sultanahmet Camii Tarihi

Sultanahmet cami sultan 14. Osmanlı padişahı olan 1. Ahmet tarafından yaptırılmış. 1603-1616 yılları arasında hüküm süren Sultan Ahmet, Sultanahmet Camiisi’ni dönemin baş mimarı Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırmış. Caminin inşa süreci 1609 yılında başlayıp 1617 yılında da tamamlanmış. Caminin yapılışında ilk gün Sultan Ahmet, bizzat kendisi kazma kürekle çalışmış ve taş taşımış. 17. yüzyılda bu camiyi diğer yapılardan ayıran en büyük özelliklerden biri devlet hazinesinden ayrılan ödenekle inşa edilmiş olması. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin 6 minareli ilk camisi olma özelliğine sahip olan ibadethane, ayrıca İstanbul’da ki en büyük yapı komplekslerinden biri.

İstanbul’da gezilecek müzeler için tıklayınız.

Sultanahmet Camii Özellikleri

17. yüzyılda Mimar Mehmet Ağa, Sultanahmet Camii ile birlikte yeni bir ekol oluşturmuş. Boyutta büyüklük, heybet ve ihtişam anlayışı ile camiyi tasarlamış. Camii, çok ama çok geniş bir avluya sahip. Camii de zaten dış avlu zemininden yükseltilerek inşa edilmiş. Cami merkezi planlı tasarlanmış ve geleneksel Osmanlı mimarisinden izleri taşımakta. Sultanahmet Camii, 6 minaresi ile döneminden çok farklı bir yapı olma özelliğini göstermiş. Sultanahmet Camii içerisindeki dört büyük fil ayağı büyük kubbeyi taşıma görevini üstlenmiş. Bu fil ayaklarının genişliği 5 metre. Merkezi kubbenin ise yerden yüksekliği 43 metre ve 23,5 metre genişlikte. Merkezi kubbe, 4 yarım kubbe ile çevrelenerek yanlara doğru daha da genişlik kazanmış. Sultanahmet Camii içerisinde bu yarım kubbelerin yanına 3’er yarım kubbe daha eklenerek, Mimar Sinan’ın Şehzadeler Camisinden daha geniş bir alana sahip olması sağlanmış. Kubbe içleri mavi renkli kalem işlemelerle reklendirildiğinden Mavi Camii / Blue Mosque olarak da biliniyor. Ayasofya’nın 20. yüzyılda müzeye dönüştürülmesi ile birlikte Sultanahmet Camii, İstanbul’un ana camisi olma özelliği kazanmış. Sultanahmet Camii külliyesi de caminin kendisi kadar dikkat çekiyor. Külliye içerisinde bir cami, çeşme, medrese, hünkar kasrı, türbeler, dükkanlar, hamam ve sebiller yer alıyor.

Yapının en dikkat çekici mimari ve sanatsal yanlarından birisi ise 20 bin İznik Çinisi ile süslendirilmesi. Bu çinilerde sarı ve mavi renkli geleneksel bitki motifleri yer alıyor. Bu çiniler, caminin sanatsal yönünü kuvvetlendirmiş. Aynı zamanda, cami içerisinde de 200 tane renkli cam bulunuyor. Yine yapı içerisinde hat yazılarına da yer verilmiş.

Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler

Sultanahmet, İstanbul’un en önemli meydanlarından biri. O yüzden hazır camiyi gezmeye gelmişken meydan çevresinde bulunan yapıları da gezmenizi tavsiye ederiz. Sultanahmet meydanı, Bizans devrinde Hipodrom olarak biliniyormuş. 1204 yılında Latinlerin işgali sonucunda Hipodrom özelliğini kaybetmiş. Bir süre yıkıntı halinde kalan meydan, Osmanlı döneminde yavaş yavaş yeniden faaliyet göstermeye başlanmış. Meydan üzerine tarihi yapılar inşa edilmiş. Günümüzde de yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan alanda gezilebilecek yerler:

  • İstanbul Arkeoloji Müzesi
  • Gülhane Parkı
  • Haseki Hamamı
  • Yılanlı Sütun
  • Aya İrini Müzesi
  • Alman Çeşmesi
  • Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Yorum ekle