Yolcu360
salda gölü, burdur
Türkiye Gezi Rehberi

Salda Gölü | Salda Gölü Nerede? | Burdur Gezilecek Yerler

⏱: 3 dk

Akdeniz‘in en güzel şehirlerinden biri Burdur. Tarihi ve doğal güzellikleri ile gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Ama bu şehir öyle bir zenginliğe sahip ki. Evet, Salda Gölü‘nden bahsediyoruz. 🙂 Burdur gezilecek yerler için listenin en başında burası yer almakta. Salda Gölü nerede, Salda Gölü otel ve Salda Gölü ulaşım gibi konularında yer aldığı gezi yazısı Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. Araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, Salda için yola çıkmaya ne dersiniz?

Burdur Salda Gölü

Salda aslında bir krater gölü. Salda’nın renk tonu ise o kadar güzel ki. Burada kuma oturup saatlerce suyu seyredebilirsiniz. Suyun rengi cam göbeğinden, çivit mavisine doğru değişiyor. Gölün derinliği ise 184 metre. Bu özelliği ile Türkiye’nin en derin gölleri arasında. Salda sadece görüntüsü ile ön plana çıkmıyor. Aynı zamanda Salda özellikleri ile de bir o kadar şaşırtıyor. Çünkü Salda, Mars gezegenine benzer özelliklere sahip. Salda kıyılarına dikkatli bakarsanız, beyaz renkte olduğunu görürsünüz. Aslında bu beyaz renkte şeyler tortular. Bu tortular da stromatolik kayaçlar olarak biliniyor ve bu kayaçlar, Mars’da da bulunuyor. Bu yüzden Kızıl gezegen diye bildiğimiz Mars’ın bir dönem Salda Gölü gibi bir görüntüye sahip olduğu düşünülebilir.

Pek, buraya geldiğinizde neler yapabilirsiniz? 🙂 Öncelikli olarak gölün çevresinde şöyle bir yürüyün. Gölün manzarasının tadını çıkarın. Bir de yanınızda termos içerisinde çay veya kahveniz varsa keyfinize diyecek yok. 🙂 Bir de tabi ki güneşi burada batırın. Efsane bir gün batımı manzarasına tanıklık edeceksiniz.

Salda Gölü Nasıl Oluştu?

Salda Gölü, tektonik kökenli bir doğal oluşum. Tektonik gölün çevresinden çıkan sular, ince dereler halinde onun şeffaf maviliğine koşuyor. Salda Gölü, ayrıca kuşlar için de önemli bir kaynak. Yaban hayat için çok önemli olan Burdur’daki Salda Gölü, 1989’dan beri doğal sit alanı konumunda. Bunların yanı sıra, Türkiye’nin en temiz gölü olma özelliğine sahip. Dünyada ise beşinci sırada. Aynı zamanda, Salda’nın kumu da killi bir yapıda. Bu yüzden cilde çok iyi geliyor. 🙂

Salda Gölü Ulaşım

Salda, Burdur’un Yeşilova İlçesi bulunuyor. Yeşilova merkezden Salda arası 4 kilometre.
Burdur merkez ve Salda arası yaklaşık 75 kilometre. Burdur merkez araç kiralama imkanlarını inceleyerek, 1 saat 15 dk içerisinde buraya ulaşabilirsiniz. Isparta merkez ve Salda arası ise 106 kilometre. Isparta merkez araç kiralama ile 1 buçuk saat içerisinde göle varabilirsiniz.

Salda Gölü Otel

Salda Gölü konaklama konusunda birkaç seçeneğe sahip. Salda çevresinde konaklayabileceğiniz yerler:

  • Hotel Lago Di Salda
  • Salda Lake Hotel
  • Tefenni Villas
  • Salda Gölü Venüs Pansiyon
yolcu360.com’la Ülkeni Keşfet!

Hepimizin aklında bir yerleri gezmek, görmek fikri var. Kimimiz için bu, yaşadığımız şehirle sınırlı. Kimileri yurt dışına çıkmak filmlerde gördüğü yerlerin sokaklarında gezmek ister. Kimileri de başka illeri ve başka kentleri. Ha! sadece akrabalarını görme özlemi bile anlamlı ve özel. Ama maddi imkanlar, zamansızlık ve sorumluluklar, çoğu zaman bu gezi planlarını ertlememize ya da hep aklımızın bir köşesinde kalmasına neden oluyor. 

Aslında hiç de böyle olmak zorunda değil. Kendinize küçük gezi planları yapıp, hedef koyarak keşfetmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Biz de böyle gezi planları için size fikir olsun diye yazı dizileri hazırladık. Mesela yemek üzerine bir gezi planı istiyorsanız Gaziantep’te Ne Yenir yazı dizisine bakın, deriz. Doğa tutkuysanız; Türkiye’nin Doğa Harikaları yazı dizisi, size rehber olabilir. Aklınızda denizin en berrağında plajın en özelinde güneşlenmek varsa Türkiye’nin Antik Sahilleri yazı dizisi tam size göre. İnanç turizmi için ülkemizdeki değerli rotaları da yakında çizeceğiz. Bizi takip edin…

Uygun Fiyata Araç Kiralayıp Konforla Gezmek Mümkün!

yolcu360.com üzerinden uygun fiyata araç kiralama yapabilirsiniz. En uygun fiyatlı kiralık araç seçenekleri için bir kaç saniye içinde sonuç alabilir, konforlu bir gezi planı tasarlayabilirsiniz. Üstelik planlarınız değişirse koşulsuz olarak iptal edebiliyorsunuz. Ha, bir de kredi kartına taksitle araç kiralama da yapabilirsiniz. Çünkü yolcu360.com’dan araba kiralarken kredi kartına 9 taksitle araç kiralama avantajı var. 

İlgili Yazılar

İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar: Leziz ve Sağlıklı!

Felat Delibalta

Hevsel Bahçeleri Hakkında Her Şey

Felat Delibalta

Kız Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir: Kız Kulesi’nin Tarihi ve Hikayeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak