Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Patara Plajı | Patara Nerede? | 2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi!

Patara Plajı | Patara Nerede? | 2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi!

Antalya gezilecek yerler arasında olan Patara‘yı daha önce ziyaret etmiş miydiniz? Daha önce burayı gezmediyseniz, bu yıl antik şehri gezmek ve Patara Plajı‘nda denize girmek için iyi bir bahaneniz var. 🙂 Çünkü 2020 Yılı Patara Yılı ilan edildi. İsterseniz yaz tatilinde isterseniz de baharda Patara’ya kaçın. Ama mutlaka burayı gezin ve görün. O kadar güzel bir yer ki anlatarak olarak burayı kendiniz görmelisiniz. Patara Plajı ve Patara Antik Kenti için araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, kolay bir ulaşım seçeneği ile yola çıkmaya ne dersiniz? Patara nerede / Patara Plajı / Patara antik kenti seyahat yazısı Yolcu360 ekibi tarafından sizler için hazırlandı. E hazırsak daha neyi bekliyoruz hemen yola koyulalım. 🙂

Patara Nerede?

Patara, Antalya’da Fethiye-Kalkan arasında bulunuyor. Kaş ve Fethiye’ye yakın konumda olan Patara Plajı, ismini burada bulunan antik şehirden alıyor. Kiralık araba seçeneklerinden faydalanarak sizde Antalya merkezden Patara Plajı’na D330 üzerinden 2 saat 55 dakika içerisinde varabilirsiniz. Antalya araç kiralama opsiyonlarından faydalandıktan sonra, şehir merkezi ve Patara arasındaki 223 kilometreyi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi!

Elde edilen istatistiki verilere göre 2019 yılında antik şehri tam tamına 193.214 kişi gezmiş. 2020 yılının Patara Yılı ilan edilmesinde ve buranın bu kadar turist çekmesinde Patara Antik Kenti’nin eşsiz özellikleri büyük bir etken. Örneğin, Milattan önceki dönemden günümüze ulaşmayı başarabilmiş tek deniz fenerinin Patara’da olduğunu biliyor muydunuz?

Ya da Patara Plajı’nın Akdeniz kaplumbağaları olarak bilinen Caretta-Carettaların çok eski zamanlardan beri yumurtalarını bıraktıkları ender sahillerden biri olduğunu daha önce hiç duymuş muydunuz? Bunun gibi birçok özelliğe sahip olan Patara Antik Kenti ve plajına hadi bir göz atalım. 😊

Antalya Alanya araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Patara Antik Kenti

Patara’nın şanı şöhreti sadece günümüze özgü değil, çok eskiden de Patara oldukça meşhurmuş. Bunun sebebi ise Apollon’un burayı bir kehanet merkezi olarak göstermesi ve Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos’ın Pataralı olması.

Ayrıca Likya’nın en önemli şehirleri arasında bulunan Patara’nın tarihi Demir çağına kadar dayanmakta. O dönem denize açılabilecek tek yer olduğu için Patara’nın ne kadar önemli olduğunu tahmin edersiniz. Bu yüzden Patara, birçok uygarlığın egemenliği altına girmiş. M.Ö. 3. yüzyılda Patara, Ptolemaios ve M.Ö. 2. yüzyılda ise Seleukos Krallığı egemenliği altına girmiş. Seleukos ile birlikte Patara, Likya’nın başkenti olmuş. Daha sonra Roma’nın hakimiyetine giren kent, daha sonrasında Türkler tarafından alınmış.

Patara Antik Kent’e giriş yapacağınız yer Roma Zafer Takı. M.S. 100 yılda inşa ettirilen zafer takı, bütün heybeti ile sizi karşılıyor. Biraz ilerlediğinizde mezarlıkları görüyorsunuz. Antik kent içerisinde Helenistik döneme ait tiyatro, Vespasian hamamı, Korinth tapınağı ve meclis binası gibi tarihi yapılar da mevcut. Özellikle tiyatronun üzerinde bulunduğu Kurşunlu Tepe, adeta şehri ayaklarınızın altına seriyor.

Aman dikkat sizde Patara Antik Şehri’ni gezerken buranın eşsiz manzarası ve değişik atmosferine kapılıp gidebilirsiniz. Patara, o kadar güzel ve görkemli bir yer ki buraya hayran kalmamak neredeyse imkansız. Patara’yı gezerken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından neden 2020 yılının Patara Yılı ilan edildiğini daha iyi anlayacaksınız. Gerçekten herkes tarafından gidilip ziyaret edilmesi gereken bir antik kent.

Antalya akvaryum yazısı için tıklayınız.

Patara Plajı

Hem yerli hem yabancı turistlerin yaz tatili için popüler lokasyonlarından biri olan Patara Plajı, 18 kilometre uzunluğa sahip. Bembeyaz kumları ve tertemiz denizi ile etkileyici bir güzellikte. Özellikle kumlar o kadar yumuşak ki pamukların üzerinde yürüyor gibisiniz. Maldivler ile Patara Plajı neredeyse ikiz gibi. Birbirlerine o kadar çok benziyorlar ki zaten ikisi de dünyanın en güzel plajları arasında.

Patara Plajı içerisinde duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kabinler mevcut. Aynı zamanda acıkır veya bir şeyler içmek isterseniz, Patara Plajı kafeteryasından da faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Patara kum tepeleri de oldukça meşhur. Öyle ki burası bazı film setlerine ev sahipliği yapmış. Öğlen Patara Plajı içerisinde deniz ve güneşin tadını çıkartırken, akşama doğru kum tepelerinin üzerine çıkıp güneşin batışını izleyebilirsiniz. Hatta bizden size tavsiye Patara Plajı’na kadar gelip, güneşi batırmadan geri dönmeyin. 🙂

Damlataş Mağarası gezisi için tıklayınız.

Antalya ulaşım / Antalya’ya nasıl gidilir?

İstanbul Antalya kaç km? İki şehir arası mesafe 694,8 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak, D650 üzerinden 8 saat 56 dakika’da Antalya’ya varılabilir. Özellikle Antalya turu yapmak isteyenler için araç kiralama ideal bir seçenek.

Ankara Antalya kaç km? Ankara ve Antalya arasındaki mesafe 482,4 kilometre. Ankara’dan Antalya için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve D695 üzerinden 6 saat 27 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

İzmir Antalya kaç km? İzmir’den Antalya ve Patara Plajı için yola çıkmak isteyenler, İzmir araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, E87 üzerinden 6 saat 9 dakika içerisinde şehre varabilirler. İzmir ve Antalya arası 460,4 kilometre.

Yorum ekle