Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Mardin Alışverişi | Mardin’in Nesi Meşhur? | Mardin’den Ne Alınır?

⏱: 3 dk

Mardin’in nesi meşhur denince akla hemen otantik görüntüsüyle taş evler geliyor. Mardin’den ne alınır dendiğinde ise o dillere destan telkari işçiliği dile geliyor. Peki Mardin seyahatinde başka ne alınır? Araç kiralama yaparak gezmek avantajlı mı? Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya sizin için çok faydalı bir Mardin alışveriş rehberi hazırladı.

Mardin

Güneydoğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri diyebiliriz. Burası özgün lezzetleri, hediyelik eşyaları ve geleneksel el sanatları ile de büyük beğeni topluyor. Mardin’i layığıyla gezmek için Yolcu360‘tan araç kiralayarak şehrin bütün güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Mardin Havalimanı araç kiralama tekliflerine göz atmadan yola çıkmayın. Eğer siz de yakın zamanda Mardin gezisi planlıyorsanız ve alışveriş listesi hazırlamak istiyorsanız önerilerime mutlaka göz atın!

Mardin’in nesi meşhur?

  • Telkari

Osmanlı’dan günümüze miras kalan gümüş işleme sanatı telkâri Mardin ve Midyat’ta hala devam ettiriliyor. Ustaların sayısı giderek azalsa da hala el emeği göz nuru takılar vitrinleri süslüyor. Mardin 1. Cadde’de yürürken sıra sıra telkâri dükkanları karşınıza çıkıyor. Yolunuz Midyat’a düşerse ana çarşıdaki telkâri dükkanlarını gezebilir, dilerseniz atölyeleri ziyaret edebilirsiniz. Bileklik, küpe, kolye, broş gibi birbirinden değerli telkâri işlemeleri Mardin’den hatıra kalsın diyenler için en ideal seçenek.

Mardin’den başka ne alınır?

  • Sabun

Her sokak başında karşınıza çıkacak olan rengarenk Mardin sabunları buranın en meşhur ürünlerinden biri. Menengiç ve Bıttım sabunu saç dökülmeleri ve cilt sorunlarına iyi gelirken, badem sabunu, inci tozu sabunu gibi farklı çeşitler de bulmanız mümkün. Ben sabun alışverişimi yerlilerin önerisiyle Mehmet Dede’den yaptım. Öyle hoş sohbet ki almasanız bile uğrayın derim☺ Sabunların tanesi 2.5 TL.

  • Kahve

Kahve deyince şehirde akan sular duruyor. Açıkçası daha önce hiçbir şehirde bu kadar kahve içmemiştim☺ Süryani kahvesi, menengiç kahvesi, 7 karışımlı Mardin kahvesi, Kürt kahvesi, Mihrimah Sultan kahvesi, dibek kahvesi, mırra ve daha pek çok kahve çeşidiyle Mardin kahveseverler için adeta bir cennet. Eğer siz de hem kendiniz hem sevdikleriniz için kahve alışverişi yapmak isterseniz Davut Selim, Babil, Artukbey en ideal adresler arasında.

  • Hayalet Şeker

İsmi duyunca “o da ne” diyebilirsiniz☺ Hayalet şeker mavi badem şekeri olarak da biliniyor. Lahor bitkisinin kökünden elde edilen boya yüzünden renkleri mavi olan badem şekerlerinin zamanla renkleri açılıyor. Bu nedenle hayalet şeker deniyor. Az tatlı ve tatlı seçenekleriyle satılan mavi badem şekerinin tadına bayıldım ve iki paket aldım☺ Kuruyemiş ve kahve satan dükkanlarda kolayca bulabilirsiniz.

  • Bakır Ürünler

Eğer siz de benim gibi bakır işlemelere hayransanız bu şehir bunun için en doğru adreslerden biri. Özellikle Ulu Camii’nin yanındaki Kayseriyye ve Bakırcılar Çarşısı’na mutlaka uğrayın. Cezve, çaydanlık, kahve seti, sahan, tencere gibi onlarca farklı çeşit bulunuyor. Beğendiğiniz ürün olursa pazarlık yapmayı sakın unutmayın. Hepinize şimdiden keyifli alışverişler dilerim☺

Mardin turunuz için faydalı olabilecek bilgiler

İlgili Yazılar

Bir masal köyü: Cumalıkızık / Bursa / Köy Kahvaltısı

Yolcu 360

İstanbul Kavacık Hakkında Bilgi

Yolcu 360

Fethiye’de Gezilecek Yerler | Fethiye Gezi Rehberi

Yolcu360

1 yorum

Melıs 28/12/2019 at 8:03 pm

Super bayıldım muhteşem

Yanıtla

Yorum Bırak