Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Manisa Gezi Rehberi

⏱: 4 dk

Manisa gezi rehberi ile şehri keşfetmeye ne dersiniz? Manisa’da ne yenir ya da Manisa’da gezilecek yerler nereleridir gibi sorulara keyifli yanıtlarımız var. Manisa hakkında detaylı bilgi paylaştığımız Manisa gezi rehberi ile bu şehri mutlaka görmek isteyeceksiniz. İş ya da gezi amaçlı yolunuz şehre düşerse de Manisa’da nerede ne yenir, nereleri gezilir bir göz gezdirin deriz… Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Manisa için gezi rotası oluşturmaya ne dersiniz?

Manisa Araç Kiralama Seçeneklerine Bakın!

Eğer aracınız yoksa Manisa araç kiralama seçenekleri ile şehri daha konforlu bir biçimde gezebilirsiniz. Manisa köyleri, Spil Dağı, yakınlardaki İzmir ve İzmir ilçeleri için mutlaka araca ihtiyacınız olacaktır. Manisa oto kiralama seçenekleri ile şehri gerçekten gezme fırsatı bulabilirsiniz çünkü Manisa’nın gerçek güzellikleri şehir merkezinden çok köylerde ve çevre ilçelerde gizli. Manisa’dan araç kiralamak için yolcu360.com anasayfasındaki modüle Manisa seçeneğini yazmanız yeterli. Manisa araç kiralama seçenekleri hemen fiyatları ve firma bilgileri ile listelenecektir. Ayrıca Manisa’da kiralık otomatik araç, 4X4, dizel, SW gibi aramalara da yanıt bulabilirsiniz.

Manisa Gezi Rehberi

Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa kenti, yaklaşık olarak 1.4 milyon kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık on dördüncü şehri.  Spil Dağı’nın eteklerinde kurulu olan şehir, eskiden “Magnesia” veya Roma döneminde “Magnesia ad Sipylum” olarak anılırdı. “Şehzadeler Şehri” olarak da bilinen kentin mesir macunu, sultaniye üzümü ve Manisa Tarzanı meşhurdur. Ek olarak, şehrin tarihi bundan binlerce yıl öncesine dayandığından dolayı, Strabon gibi eski çağ yazarlarının metinlerinde izine sıkça rastlamak mümkündür.

Manisa Hakkında

Manisa merkez

Manisa’nın bir Anadolu halkı olan Magnetler tarafından bundan yüzlerce ve hatta binlerce yıl önce kurduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte Manisa isminin Magnesia’dan geldiği de iddia edilmektedir. Ege’nin engüzel yerlerinden birinde kurulmuş olan bu kent, yüzyıllardır pek çok medeniyetle, pek çok halkla etikileşimde bulunmuştur. Bu tarihçesinin yanında, Manisa kenti, İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en önemli merkezi olarak, bölgesel önemini hala korumaktadır.

Manisa’da Gezilecek Yerler

Manisa Kalesi

Eğer yolunuz tarihi yapı açısından oldukça zengin olan bu kente düşmüşse, ilk olarak Muradiye Camii’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ünlü mimar Mimar Sinan tarafından tasarlanmış olan Muradiye Camii 1583-1585 yılları arasında, 3. Murat’a ithafen bir külliye olarak yapılmıştır. Ardından, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi ve Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan tarafından, 1522 yılında bir külliye olarak yaptırılan Sultan Camii’ni görebilirsiniz.

Daha sonra, pek çoklarımızın hafızasında paranın icadı ile yer eden Lidya’nın başkenti ve tarihteki ilk ve en önemli ticaret yollarından birinin, Kral Yolu’nun başlangıcı olan Sardes Artemis Tapınağı’nı ve bunu müteakip buradan çıkarılan materyallerin bazılarının sergilendiği Manisa Etnografya Müzesi’ni gezip görmenizi öneririz.

Ayrıca, doğal güzellikler açısından da pek ünlü olan kente uğramış bulunuyorsanız Spil Dağı Milli Parkı, Kuladokya Peri Bacaları ve Karagöl Tabiat Parkı gibi parkları gezip yeşilin tadını çıkarabilirsiniz.

Manisa’da Ne Yenir?

Manisa Kebabı
Manisa Kebabı

Manisa mutfağından söz etmeye başladığımızda, ilk akıllara gele nelbette  Manisa ile özdeşleşmiş lezzetlerin başında olan mesir macunudur. İlk olarak Hafsa Sultanı iyileştirmek için 41 çeşit baharattan yapılarak meydana getirildiği söylenen mesir macunuyla aranız kötü değilse eğer, bir de Manisa’da, anayurdunda tatmanızı şiddetle öneririz. Eğer ki Manisa’nın mesir macununu tatmışsanız ardından sultan çayının da tadına bakmanızı önerebiliriz.

Manisa Kağıt Kebap

Bunların ardından, pek çok et yemeği ile ünlü Manisa’da, Manisa kebabı, meşe odununda pişen ve Salihli’de yenmesi bilhassa tavsiye edilen odun köfte, kuzu eti ile yapılan kula güveci, bohça kebabı gibi lezzetleri tadabilirsiniz. Bunların ardından, yine et, tahin ve şekerle yapılan şekerli pide tatlısını deneyebilir, ve bizce çok sevebilirsiniz.

Manisa’nın Nesi Meşhur?

Spil Dağı Milli Parkı
Spil Dağı Milli Parkı

Manisa Spil Dağı ve Spil Milli Parkı gibi doğal güzellikleri, mesir macunu, Manisa kebabı, odun köfte, şekerli pide gibi pek çok et ve et ürünleri içeren yemekleri, bir de bunların yanında tarihi ve kültürel özellikleriyle meşhur denebilir.

Manisa ve Ulaşım

Manisa hem demiryolu, hem havayolu ve hem de karayolu ile ulaşılabilir olduğu için, ulaşım konusunda oldukça genişbir yelpazede seçenek sunuyor diyebiliriz. Havayolu ile ulaşmak isteyenler yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanabilir. Bunun yanında karayolu ve demiryolu ile ulaşmak isteyenler için, gerek civar şehirlerden gerekse daha ötede bulunan kentlerde oldukça fazla seçenek ile ulaşmak mümkün.

 

İlgili Yazılar

Şavşat Çukur Köyü | Artvin Gezi Rehberi

Yolcu 360

Van gezi rehberi : Bir kahvaltıdan çok daha ötesi

Yolcu 360

Karatay Medresesi ve Müzesi / İç Anadolu’nun köklerine inmek / Konya

Yolcu 360

Yorum Bırak