Yolcu360
Ödemiş Kayak Merkezi nasıl
Mutlaka gidin

İzmir’e Çok Yakın Bir Kış Tatil Adresi; Ödemiş Kayak Merkezi

İzmir’e yakın kayak merkezi var mı? Ödemiş Kayak Merkezi nasıl? İzmir’e en yakın kar tatili adresi neresi?

İzmir’e Çok Yakın Bir Kış Tatil Adresi; Ödemiş Kayak Merkezi

İzmir’in Ödemiş ilçesindeki kayak merkezi hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Bozdağ Kayak merkezi hakkında genel bir bilgi mi arıyorsunuz? Aradığınız çoğu şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Kısaca Ödemiş (Bozdağ) Kayak Merkezi. Ama önce Ödemiş hakkında bilgilerle başlayalım.

Ödemiş Hakkında Genel Bilgiler

İzmir çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan ilçe, adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan çok güzel yerlere sahiptir. Doğal güzellikleriyle Gölcük Gölü, tarihi ve kültürel geçmişiyle Aydınoğulları’na başkentlik yapmış Birgi Köyü; Ege’nin en güzel kayak merkezi Bozdağ bunlardan bazıları.

Çam ormanları arasında bulunan doğal göl, Bozdağ, manzara güzellikleri, doğal şifalı bitkiler, Mermeroluk ve asırlık ağaçlarıyla dikkat çeken Ödemiş; köyleri, yerel tarımsal ürünleri, yöresel kadın el sanatları, ipekçilik ve ipek dokuma, el zanaatları, yöresel yemekler ve deve güreşleri, Rahvan At yarışları, Karambol oyunu, Güzel Öten Kanarya Yarışması, Horoz Dansları gibi geleneksel oyunlarıyla turizmin cazibe merkezi haline gelmiştir.

Türkiye’nin en verimli topraklarıma sahiptir; köftesi, patatesi ve tütünüyle ünlü Ödemiş’in tarihi yaklaşık 5,000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Anadolu medeniyetlerinden Luvi kavminden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış. Özellikle Milli Mücadele’de gösterdiği kahramanlıklarla, bu yörenin ve insanlarının çok sayıda oyun ve hikayeye konu olduğu bilinmektedir.

Ödemiş (Bozdağ) Kayak Merkezi Hakkında Genel Bilgiler

Ödemiş Kayak Merkezi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde kayak meraklılarını ağırlayan ve Ege Bölgesi’nin Uludağ’ı olarak görülen Bozdağ Kayak Merkezi, kış aylarında üç metreyi bulan kar kalınlığı ile bembeyaz bir görünüme bürünüyor.

1988 yılında kurulan tesis. Ege Bölgesi’nin sıcak iklimi nedeniyle kayak sezonu geç başlayıp erken bittiği Bozdağ’a gitmek için en uygun dönem, kar seviyesinin yoğun olduğu aralık ve mart ayları arası olarak belirtiliyor.

İster eğitmenler eşliğinde ister tek olarak kayak yapma şansı bulunan tesis, amatörlerin yanı sıra profesyonel kayak sporcuları için de oldukça elverişli bir yapıda. 3 bin 53 metrekare kapalı alanı bulunan tesis içerisinde,üç adet kayak parkuru, teleski ve telesiyejin yanı sıra restoran, otel gibi işletmeler yer alıyor. Ayrıca kayak takımı, snowboard ve kızak kiralamak isteyenler için de uygun seçenekler mevcut.

Başta İzmir ve Ege Bölgesi’nde yaşayanlar olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilere hizmet veren Bozdağ’da, geçtiğimiz dönemlerde çığ ve bakımsızlık nedeniyle çeşitli sorunlar yaşansa da yapılan düzenlemeler bu sorunlar ortadan kaldırılmış.

Ödemiş Kayak Merkezi nasıl

Dağcılık Şenlikleri Ve Diğer Etkinlikler

Şubat ayında Dağcılık Şenlikleri için bölgeye gelen yüzlerce doğa tutkunu ağırlayan Bozdağ, bu kapsamda zirve yürüyüşlerine ve kamp etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Bahar aylarında ise kış döneminde arkasına saklandığı beyaz örtüden kurtulan bu etkileyici bölge, yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin uğrak adresi haline geliyor.

Bozdağ’a Nasıl Gidilir?

Ege Bölgesi’nin kış turizmi için önemli kayak merkezlerinden biri olan Bozdağ Kayak Merkezi’ne İzmir’den özel araçla ya da toplu taşıma ile yaklaşık bir ya da iki saatte gidilebiliyor. Toplu taşıma kullanmayı planlayanlar, İzmir’in Bornova ilçesindeki otogardan hareket eden Ödemiş otobüsleriyle ilçe merkezine ulaştıktan sonra Bozdağ’a giden dolmuşlar aracılığıyla kayak merkezine ulaşabiliyor. İzmir şehir merkezine 110km, Ödemiş’e ise 26 km uzaklıkta bulunmakta.

Ödemiş araç kiralama fiyatlarına yolcu360.com ile bakabilirsiniz. Ödemiş’te uygun fiyatlı kiralık araç bulmak üzere sistem üzerinden fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Ödemiş araç kiralama fiyatlarını karşılaştırabilir, Ödemiş’te 4X4 araç kiralama da yapabilirsiniz. Ödemiş araç kiralama fiyatlarına buradan bakabilirsiniz. 

 

İlgili Yazılar

Kaş’ta denize girilecek yerler / Kaş’ın en güzel plajları

Yolcu 360

Manavgat Şelalesi: Antalya’nın can suyu / Antalya gezi rehberi

Yolcu 360

İstanbul’un En Gizemli 3 Bölgesi

Yolcu360

Yorum Bırak