Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > İzmir : Arabayla Ege Turu’nun en güzel noktası / İzmir’de gezilecek yerler

İzmir : Arabayla Ege Turu’nun en güzel noktası / İzmir’de gezilecek yerler

Şüphesiz İzmir Türkiye’de hem metropol hayatı hem de bir sahil kenti havasını bir arada yaşayabileceğiniz en güzel şehir. Tarihi dokusu, kusursuz plajları, doğası, mutfağı ve kent merkezleri ile belki de Türkiye’de en yaşanılası nokta burası.

Güzel ülkemin güzel şehri İzmir … Gevreği, çiğdemi ile kendi dünyasında yaşayan, boyun eğmeyen o güzel şehir. Siz huzuru bu ülkede nerede buluyorsunuz bilemem ama bana hep huzur veren şehir o umursamaz havası ile hep İzmir olmuştur. İzmir’den geçen bir arabayla Ege turu planlıyorsanız İstanbul’dan yola çıkacaklara Yolcu360‘tan İstanbul araç kiralama fiyatlarına bakmalarını tavsiye ediyoruz. Ankara’dan gelecek olanlar da ideal bir arabayla Ege turu için Yolcu360‘tan Ankara araç kiralama fiyatlarına göz atabilirler. Peki, İzmir’e gidince ne yapılır, nereleri görmek lazım şöyle bir sıralayacak olursak…

İzmir ‘de gezilecek yerler

EFES ANTİK KENT

Ülkemizi ziyaret eden tüm yabacı turistlerin akın akın geldiği, görmeden asla ülkesine dönmediği, tarihin içinde yolculuk ettiren devasa bir alana yayılmış olan Efes Antik Kenti, İzmir sınırlarına girdikten sonra görmeniz gereken ilk yer. Tabi hal böyle olunca, bol bol suyumuzu gevreğimizi alıp gidiyoruz.

Çünkü maalesef içeride bir küçük suya 8-10 TL gibi saçma rakamlar istiyorlar. Tabi şapkamızı şemsiyemizi de unutmuyoruz. Eskiler işi biliyormuş bence, güneşin en fazla ısıttığı bölgeye kurmuşlar, gezerken sıcaktan kavrulma garantisi var. Eylül ayının sonunda gitmemize rağmen, o meşhur kasırga uyarılarına rağmen 2 kg eksik ayrıldık buradan. Giriş 60 tl, müzekart ile ücretsiz.

EFES MÜZESİ

O kadar terledikten sonra, daha nadide parçaları serin bir çatı altında gezmeye ne dersiniz? Burası bir tık daha etkiliyeci olabilir, gerçekten tarihi şaheser kategorisine girebiliecek parçalar burada saklanıyor. Buna 2 adet büyüleyici Artemis heykeli de dahil.

1 adet Antik kentin içinde de Artemis heykeli var, küçük olan celsus kütüphanesinin sağ tarafından çıktıktan sonra tekrar sağa dönüyorsunuz en sonda demir parmaklıklar ile kapanmış alanda bulunuyor.  Ama buradakiler kadar etkileyici değil ve parmaklıklar ile kapandığı için uzaktan görebiliyorsunuz. Giriş: 15tl, Müzekart ile ücretsiz.

KEY MUSEUM

Buraya da tarihi denilebilir mi? Ee sonuçta arabaların hepsi antika ☺ Eski arabaları sevenlerin kendine kaybedebileceği bir müze burası. Türkiye’nin en büyük otomobil müzesiymiş. 2015 te kurulmuş ve tam tamına 130 adet otomobil ve 40 adet motorsiklet var.

Mercedes, Ford, Porche, Mini gibi markaların ilk modellerinin yanı sıra 300 e yakın otomobil aksesuar maskotlarıda burada sergileniyor. Son olarakta 1900lü yılların başlarında benzinliklerde kullanılan orijinal ekipmanları görebilirsiniz. Adeta bir araba tarihi. Arab seven herkesin ziyaret etmesi gereken bir müze. Giriş: 20 TL

ŞİRİNCE

Efes’i gezdikten sonra dönüşte oralara kadar gitmiş uğranabilecek minik tatlı bir köy, Selçuk’tan sonra en fazla yarım saatlik bir yol gitmeniz gerekiyor. Öyle kafasında çok büyük hayaller ve resimler kurmanızı önermem. Artık turizme açılan her yer gibi biraz gelen insanları soyma üzerine gidilmiş olabilir, o yüzden dikkat edin.

Ücretsiz şarap tadımı diye sizi davet edip çıkarken eğer şarap almazsanız sizden para isteyebiliyorlar. Şaraplar’da genel olarak üretim yapan bölgelerde satılan şaraplara göre pahalı. Sizi içeri çağırırken 25-30 tl arasında fiyatlar diyorlar ama bu fiyattan sadece tek bir şarap oluyor, fiyatlar ortalama olarak 40-80 tl arasında.

URLA

İzmir’e gittiğinizde merkez dışında bir ilçesini daha gezelim diyorsanız o kesinlikle urla olmalı bizce. Belki biz gittiğimizde fırtına uyarıları olduğu için o kadar boş ve sakindi bilemiyorum ama, yine de tıklım tıklım bir kalabalığı olmadığını düşünmek istiyoruz. Çok tatlı kafeleri, sanat sokağı ve harika bir şarap yolu var. Ancak bizim ülkemizde işin içine şarap girince yada belki alkollü bir içecek girince biraz kazıklamayı seviyoruz ☺ O yüzden yine dikkat edip, gitmek istediğiniz şarap evini mutlaka önceden arayıp fiyat almanızı tavsiye ederiz. Bildiğimiz kadar ile 8 tane şarap evi var bu rotada.

Urla şarap durakları:

  • Urla Şarapçılık
  • Urlice Vineyards
  • Usca Şarapçılık
  • MMG Şarapçılık
  • Lucien Arkas Bağları
  • Sevilen Şarap
  • Mozaik Şarapçılık
  • Doğa Bağ Evi

Urla Şarapçılıkta ayrıca konaklayabileceğiniz 2Rooms adlı, adından da anlaşılacağı 2 odalı bir  butik işletmede bulunuyor. Manzarası, hizmeti ve verdiği huzur tartışılamaz tabi ama fiyatları çok tartışılabilir olabilir ☺ . Bizce fazlaca yüksek ama siz yine de kendiniz bakıp değerlendirebilirsiniz.

İZMİR TARİHİ ASANSÖR

Dario Moreno Sokağında, Asansöre bindiğiniz anda arka fonda

Her akşam votka rakı ve şarap
İçtikçe delirir insan olur harap
Kurtar beni bundan ne olursun yarap
Bitsin artık bu korkunç serap serap!

Çalarak, yukarı doğru çıkıyorsunuz ve içeceğinizi yudumlarken o mükemmel manzaranın tadını çıkarıyorsunuz, hatta mümkünse gün batımında gidip, gün batımının tadını çıkarıyorsunuz.

İZMİR SAAT KULESİ

İkon haline gelmiş saat kulesini görmeden dönemezsiniz arkadaşlar İzmir’den. Önünde bir poz çekilmeden İzmir’e gittiğinizi kanıtlayamazsınız.  25 Metre boyunda ki 4 çeşmeli bu kulenin saati Alman imporatoru II. Wilhelm’in hediyesiymiş.

KEMERALTI ÇARŞISI

Gezebileceğiniz her yeri gezin, konu alışverişe gelince, sadece buradan alışveriş yapın. Bir nevi İstanbul’un Kapalıçarşısı. Hatta baya baya aynısı, yürürken önünüzü kesip, “abla tuvalet mi lazım, abla nişan tepsisi, giyim lazımsa bize gelin” söylemlerini duyup, mis gibi türk kahvesi kokusu alabiliyorsunuz.

KIZLARAĞASI HANI

Sonra o kokuyu takip ettiğinizde burayı buluyorsunuz zaten. Han’ın içerisine girip güzel birer kumda kahve içmezseniz olmaz. Üst katında ise tam bir hazine yatıyor. Antika dükkanları, eski plaklar, sahaflar …

AGORA

İkinci yüzyıla dayandığı düşünülen bu antik kent, zamanında sosyal, ticari ve dini faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir yermiş. Kemeraltı’na çok yakın bir mesafede bulunuyor. Mesela Efes’e mutlaka gidin ama oldu da uymadı gidemediniz, en azından burayı gezip, tarihe bir nebze de olsa tanıklık edebilirsiniz.

KADİFEKALE

İzmir’in kalesi. Tüm İzmir ve İzmir körfezi manzarasına hakim olan bu kaleye, Agora’dan çıktıktan sonra yürüyerek ortalama yarım saatte ulaşabilirsiniz. Kalenin ile temellerinin Büyük İskende tarafından atıldığı söylenmektedir. Hatta herşeyin bir rüya ile başlayıp, rüyasında bu konumu gördüğünü ve oraya bir şehir inşa etmesi söylediği de söylenenler arasındadır.

RADYO VE DEMOKRASİ MÜZESİ

Avrupa’nın en iyi müzeleri arasına girmiş bir müzeyi ziyaret etmemek olmaz heralde, öyle uzun uzadıya vakit ayırmanıza da gerek yok ama bir girip görmekte, öğrenmekte fayda var.  Fahrettin Çemşir tarafından bağışlanan ik katlı ev yine 1920 yıllarından günümüze kadar gelen ve bağışlanan radyolar ile kurulmuştur. Pazartesi günleri hariç sabah 9 ile akşam 5 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş Ücretsiz.

PASAPORT İSKELESİ

İzmir’e kadar gitmişsin, Pasaportta bir çimlere uzanmadın mı? Tabi ki de uzandın. Sahilde boylu boyunca yürüdün, o İzmir’in özgürlüğünü içine çektin. Pasaport iskelesi de Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier’in ortasında bulunuyor. Buradan şehir içi taşımacılıkta halen devam etmektedir.

Tüm bunlar için en mantıklı seçenek olan araba kiralamayı tercih ettik biz, Şirince hariç hiçbir yerde otopark için ücret ödemedik. Siz de Yolcu360‘tan bir araç kiralayarak İzmir’in keyfini çıkartabilirsiniz. Başta da demiştim Şirince popülerleşince gelen insanları sadece para olarak görmeye başlamış ☺ Şirince’nin ilk girişinde bir şarap dükkanı var, arabanızı buranın otoparkına ücretsiz park edebiliyorsunuz. Tek şartları da şarabınızı oradan almanız, eğer şarap almak için geldiyseniz bu seçenek değerlendirilebilir. İyi Olan şarapları 50-70TL arası ama bunu da es geçmemek lazım. O başta “şaraplar hep 25-30 TL zaten” sözüne asla inanmıyoruz.

İzmir’de yapılacak, yaşanacaklar öyle liste ile bitmez aslında, herkes kendine göre yaşar İzmir’i. O yüzden sizde bunları aklınızın bir köşesinde tutarak kendi İzmir’inizi yaşayın. Sevgiler…

Yorum ekle