Yolcu360
Kiralık Araç Rehberi

Findeks nedir? Araç kiralamak için neden Findeks notu sorgulanır?

⏱: 2 dk

Araç kiralamak isteyen herkesin ortak sorularından biri de: “Findeks nedir?” sorusu. İdeal aracınızı seçiyorsunuz, tatil planınızı yapıyorsunuz ve tam aracınızı teslim alacağınız sırada karşınıza bir Findeks sorgusu çıkıyor. Bazı sürücüler notunun düşük olması sebebiyle araç kiralamaktan çekinebiliyorlar. Ancak bu not bir korkulu rüya değil. Sadece bankalara borçlanma alışkanlıklarımızı düzenlememiz gerektiğine dair bize bir veri sunuyor.

Findeks nedir?

Uzun yıllardan beri Bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Bankalar dışında; diğer finansal kurumlar, reel sektör ve bireylerin referans aldıkları finansal bir karnedir. Findeks Kredi Notu, bankalardan kullanmış olduğunuz bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri üzerinden oluşturulur. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları -> Etkileme Oranı: %30
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu -> Etkileme Oranı: %25
  • Yeni Kredi Açılışları -> Etkileme Oranı: %20
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu -> Etkileme Oranı: %15

Bu not, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarına yönelik olarak hazırlanmış Risk Raporunun özeti niteliğindedir. Detaylı rapor bilgilerine bakılarak kişinin ödeme yapma alışkanlığı ile ilgili bilgi edinilebilir, taahhüt etmiş olduğu ödemeyi yapıp yapmayacağı konusunda fikir sahibi olunabilir.

Aşağıda sizin için bir genel bilgilendirme videosu hazırladık. Bu ve benzer konulardaki sorularınızın yanıtlarını Youtube kanalımızdan ve Linkedin sayfamızdan yayınladığımız videolardan bulabilirsiniz…

Araç kiralarken neden Findeks notu sorgulanıyor?

Araç tedarikçileri de kiralama taleplerinizde Findeks notunuza göre bir değerlendirme yaparak rezervasyonu kabul edip etmeme insiyatifini ellerinde bulundururlar. Talep edilen  notu talep edilen aracın sınıfına göre değişiklik gösterebilir. Maddi değeri yüksek bir araç için genelde talep edilen Findeks notları, standart seviyede sayılabilecek araçlara göre yüksek olabilir.

Findeks notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?

Notunuzu öğrendikten sonra araç kiralama işlemi yapmanız, aracı teslim alma aşamasında kötü sürprizler yaşamanızı engelleyebilir. Bu sebeple pek çok banka İnternet sayfaları ve uygulamaları aracılığıyla müşterilerine ve ziyaretçilerine Findeks notlarını sorgulama imkanı sunarlar. TC kimlik numaranız ile kolayca notunuzu öğrenerek araç kiralama konusundaki soru işaretlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti

Yolcu360

İzmir’de Aylık Araç Kiralama

Yolcu360

Mercedes Kiralama | Mercedes C180 | Mercedes Vito

Yolcu360

Yorum Bırak