Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Çanakkale Gezi Rehberi | Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezi Rehberi | Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale’de nerede yemek yenir, Çanakkale gezisi nasıl planlanmalı, Çanakkale’de gezilecek yerler nereleri… Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, Çanakkale gezilecek yerler listesi için yola çıkmaya ne dersiniz? Çanakkale gezi rehberi sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Türkiye’nin en batı ucunu içinde barındıran Çanakkale kenti, Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin kesiştiği bir konumdadır. Yaklaşık olarak 520.000 kişilik nüfusa sahip olan bu kent, Birinci Dünya Savaşı’ndaki önemli konumu dolayısıyla, hem Türkiye hem de dünya tarihi açısından oldukça önemlidir.

Çanakkale Hakkında Bilgiler

Çanakkale kenti, bünyesinde 3000 yıldır yerleşim barındıran bir bölge üzerinde kuruludur. Bu tarih öylesine köklüdür ki, uzun yıllar boyunca yalnızca bir efsane sayılmış, gerçek olduğu ise ancak 19. yüzyılda anlaşılmış olan Truva şehrinin kalıntıları buradadır.

Buna ek olarak Çanakkale kenti, Birinci Dünya Savaşı’ndaki kritik konumu, bu topraklarda verilen amansız mücadele ve bunların neticesinde Atatürk ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin tarih sahnesinde parlaması gibi hadiseler dolayısıyla hem tarihi, hem kültürel hem de toplumsal açıdan fazlasıyla mühim bir şehirdir.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Tarihi yaşanmışlıklarla dolu bu şehre ayak basıldığında, akla ilk gelen elbette ki Gelibolu’ya bir gitmek, Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nı görmek, şehitlikler, anıtlar arasında o atmosferi solumak oluyor. Dolayısıyla, önemi, ehemmiyeti kelimelerle anlatılamayacak bu toprakları, yüz binlerce Anzac, İngiliz ve Fransız askerinin ve on binlerce Türk askerinin ebedi istirahatgahı olan bu yerleri kesinlikle görmelisiniz.

Ardından, 3000 yıllık bir tarihe sahip olan, tüm bir Avrupa kültürünü şekillendirmiş Homeros’un İlyadası’nda betimlenen Truva savaşının geçtiği Troya Antik Kenti’ni ziyaret etmenizi tavsiye edelim sizlere. Burası, 5 Haziran 1988 tarihinde Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış olmakla birlikte konumu Hisarlık Tepesi’dir. İlk kurulduğu zamanlarda deniz kıyısında bulunmasına rağmen, tıpkı Miletos Antik Kenti’ne olduğu gibi, civardaki nehirlerin taşıdığı alüvyonların kıyıyı genişletmesi dolayısıyla sahilden uzak kalmıştır.

Ardından 19. yüzyılda Amerikalı genç bir mimar tarafından keşfedilen, konum itibarıyle Midilli Adası’nın karşısında bulunan Assos’u hatırlatalım. Ünlü filozof Aristoteles’in bir dönem yaşadığı bu toprakların yanı sıra, Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada ve Bozcaada gibi lokasyonlrı da gezmek isteyebilirsiniz.

Çanakkale Sanal Gezi için tıklayınız.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Çanakkale mutfağı ovmaç çorbası, ıspanak çorbası, iskorpit çorbası gibi yöresel çorbaları, patlıcan, domates, maydanoz ve göce ile yapılan tumbi, yine ıspanakla hazırlanan çırpma, kıymayla yapılan metez, börülce köftesi ve lüfer pilavı gibi pek çok yöresel lezzetten oluşmaktadır.

 Detaylı Kilitbahir Kalesi yazısı için tıklayınız.

Çanakkale’nin Nesi Meşhur?

Çanakkale, ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nda burada gerçekleşen destansı savaş ve bu savaşın Türk ve dünya tarihi için önemi açısından, ikincil olarak bin yıllara varan tarihi ve bu tarihselliğin etkisinin yine, dolaylı yollardan da olsa tüm dünyaya yansımış olması, bunun yanı sıra kendine has bir kültürü ve mutfağı olması açısından hatırı sayılır bir üne sahiptir.

Truva Antik Kenti gezisi için tıklayınız.

Çanakkale ve Ulaşım

Çanakkale’ye ulaşım için üç seçenek mevcuttur diyebiliriz. Bunlar karayolu, havayolu ve denizyoludur. Karayolu ile ulaşmak isteyenler için oldukça fazla seçenek mevcutken denizyolu ile ulaşmak isteyenler içinse farklı şehirlerden feribot seferleri bulunmaktadır. Bunun yanında Çanakkale Havalimanı’na pek çok şehirden uçuş mevcuttur.

Çanakkale Araç Kiralama Seçenekleri

Çanakkale’de kiralık araba seçeneklerine erişmek için yolcu360.com modülünü kullanın. Çanakkale uygun fiyatlı kiralık araç seçeneğine hızlı ve konforlu bir biçimde ulaşmak üzere sistem üzerinden kolayca fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Çanakkale merkez kiralık araç fiyatları için sistem üzerinden kolayca araştırma yapabilirsiniz. Benzer şekilde Çanakkale Havalimanı araç kiralama listesine de ulaşabilir, fiyatları karşılaştırarak aradığınız sonuca erişebilirsiniz.

Çanakkale turu için gezip&görülecek yerler

Yorum ekle