Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Kiralık Araç Rehberi > Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralama hizmeti, hem şehir içinde hem de şehirler arası yolculuklarda sanıldığından çok daha fazla konfor sunuyor. Her gün yeni kullanıcılar rent a car hizmetinin hem uzun dönemde hem de günlük araç kiralamadaki avantajlarını keşfediyor. Gerçekten de hem sıfır km araç alırken hem de ikinci el araç alırken fiyatın üzerine binen vergiler, Kasko ve Trafik Sigortası masrafları, parça değişim masrafları ve stresi düşünüldüğünde özellikle her gün kullanılmayacak bir otomobili satın almak yerine kiralamak çok daha avantajlı görünüyor. Araç kiralama, bir kaç günlük seyahatleri konforlu kılmak konusunda bilinen en pratik çözüm. Ancak her gün mutlaka kullanmadığınız bir otomobili satın almak yerine de kiralamak çok mantıklı. Üstelik çok daha yeni, kilometre verisi çok daha düşük bir araç kullanırken sigorta, vergi, araç hasarı gibi masraflardan muaf olmak çok keyifli. Peki, araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler neler? 

Araba Kiralamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli

  • Her şeyden önce nasıl bir aracın sizin ihtiyacınızı gerçekten karşılayacağına dikkat edin. Araç kiralama şirketlerinin pek çoğunda küçük sınıf otomobillerden SUV modellere, SW karoser tipinden kabriolet modellere hatta ticari araç kiralama seçeneklerine uzanan geniş bir ürün yelpazesi bulunur. Kabalık olacaksanız koltuk sayısı yeterli olan ve iç hacmi, bagaj hacmi geniş olan bir araç seçmeniz önemlidir. Aksi halde kiralık aracınızdan istediğiniz konforu alamayabilirsiniz. Uzun yolculuklarda klima ve iç mekan konforu donanımı önem kazanır. Bir diğer konu da yakıtla ilgilidir. Kiralık da olsa dolu depo teslim alıp dolu depo teslim edeceğiniz için az yakan kiralık oto seçeneklerine yönelebilirsiniz. Elbette bazen şehrin en havalı, en performanslı, en spor otomobili sizde olsun isteyebilirsiniz. Bu durumda da spor otomobiller, güçlü SUV modeller ya da kiralık cabriolet karoserli otomobiller arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Nasıl bir otomobil kiralayacağınıza karar verdikten sonra kiralık araç fiyat araştırması yapın. Zira, aynı lokasyondan kiralanacak olan aynı model araç için iki farklı rent a car markası iki farklı fiyat verebilir. Hatta bazı özel kampanyalardan yararlanabilecek durumdaysanız fiyat konusunda çok ciddi bir fark çıkabilir ortaya. Bu konuda en iyi sonucu kiralık araç fiyat karşılaştırması ile elde edebilirsiniz. Ancak örneğin Ankara Esenboğa Havalimanından araç kiralama yapmak istiyorsanız bu lokasyonda hizmet veren tüm rent a car ofislerini tek tek arayarak ya da web sitelerindeki bilgileri ayrı ayrı doldurup online fiyat alarak oto kiralamada fiyat karşılaştırması yapmak epey zahmetlidir. Bunun yerine yolcu360.com modülünün verdiğiniz tarih ve lokasyon bilgisine göre fiyat karşılaştırması yapmasını sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Size verilen aracın online modüldeki verilerle eşleşmesini de önemseyin. Nadiren araç kiralama ofisleri ilgili marka-model kombinasyonu söz konusu ofis oto pakında bulunmadığından muadil bir araç teklif edebilirler. Bu durumda da kendi beğeninize göre karar verebilir, gerekirse iade isteyebilirsiniz.
  • En iyi fiyatı da aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken diğer detaylar; aracın size temiz teslim edilmesi, varsa çizik- vuruk gibi hasarların kiralık oto teslim görevlisi ile birlikte ilgili forma yani araç kiralarken sözleşme yapılan kağıda işlenmesidir.
  • Aracın deposunu kontrol edin. Aracın size dolu depo teslim edilmesi gerekir. Yine kiralık araba sözleşmesinde belirtileceği üzere siz de dolu depo teslim edeceksiniz.
  • Bazı durumlarda kiralık araç Kasko bilgisi ya da kiralık araç sigorta bilgisi de önemlidir. Genellikle rent a car şirketleri Kasko ya da Trafik Sigortası detayını atlamazlar. Ama içiniz rahat etsin diye görevliye bu konu hakkında soru sorabilirsiniz.
  • Aracı teslim almadan önce aklınıza takılan bir soru varsa mutlaka görevliye sorun.
  • Teslim aldığınız aracı temiz bir biçimde teslim etmenin de bir medeniyet göstergesi olduğunu eklemekte fayda var. Elbette araç içinde özel bir eşya bırakmadığınızdan da emin olun.

Araba Kiralarken Gereken Evraklar Nelerdir?

Oto kiralama sırasında kimliğiniz ve ehliyetinizi göstermeniz yeterlidir. T.C. vatandaşı olmayanlar için pasaport da istenebilir.

Popüler araba kiralama lokasyonları:

Yorum ekle