Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Gurme Rehberi - Nerede ne yenir? > Meksika Yemekleri | Meksika Mutfağı

Meksika Yemekleri | Meksika Mutfağı

Acı ve baharat tutkunlarının ağzını sulandıran Meksika mutfağı dünyanın önde gelen mutfaklarından biri. Siz de farklı tatları denemekten çekinmiyorsanız Meksika yemeklerine bayılacaksınız! Son yıllarda gastronomi turlarının da sıkça düzenlendiği Meksika sadece gezilecek yerleri ile değil yeme-içme alternatiflerinin zenginliği ile de ilgi topluyor. Gelin hep birlikte Meksika mutfağının öne çıkan lezzetlerine göz atalım. Meksika yemekleri / Meksika mutfağı yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı.

En Lezzetli Meksika Yemekleri

  • Taco

Meksika mutfağının en sevilen yemeklerinden biriyle listemize lezzetli bir başlangıç yapıyoruz. İster et, ister sebze ile hazırlanabilen taco Meksika mutfağının demir başı. Son yıllarda ülkemizde de popüler lezzetlerden biri haline gelen taco mısır unundan yapılan tortilla ekmeği ile hazırlanıyor. Mini lavaş dürüm görünümünde olan tacolar çoğunlukla et ile hazırlanıp fasulye, salsa sos, avokado, kişniş ve diğer baharatlarla birlikte nefis bir lezzete bürünüyor. Ülkenin en gözde sokak lezzetlerinden biri olan taco atıştırmalık olsa da birkaç tane yediğinizde ana öğün yerine geçecek kadar doyurucu.

  • Fajita

Meksika yemekleri denince öne çıkan bir diğer lezzet elbette fajita. Uzun şeritler halinde doğranmış dana eti ya da tavuk etinin sebzeyle birlikte yüksek sıcaklıkta pişirilerek hazırlandığı fajita geleneksel Meksika yemeklerinden biri. Yanında salsa sos, avokado sos ve tortilla ekmeği ile birlikte servis edilen fajita İspanyolca’da ‘etin en lezzetli bölümü anlamına geliyor. Görüntüsüyle gözleri, tadıyla mideleri şenlendiren fajita Meksika gezinizin en unutulmaz yemeği olabilir.

  • Quesadilla

İspanyolca peynir anlamına gelen ‘queso’ sözcüğünden türetilen quesadilla Meksika mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri. Etli, tavuklu ya da peynirli olarak iki tortilla ekmeğinin arasına hazırlanan quesadillalar minik üçgen dilimleri şeklinde servis ediliyor. Bir çeşit gözlemeyi andıran quesadilla guacamole ve salsa sos ile birlikte damakta nefis bir tat bırakıyor.

Meksika Mutfağı

  • Gazpacho

Soğuk çorba sevenleri böyle alalım! İçerisinde bol miktarda sebze ve baharat bulunduran gazpacho çorbası hem İpanyol hem Meksika mutfağının en meşhur lezzetleri arasında. Domates, salatalık, kuru soğan, sarımsak, biber ve zeytinyağı ile hazırlanan gazpacho çorbası soğuk içildiği için özellikle yaz aylarında ferahlatıcı özelliğe sahip.

  • Nachos

Sırada lezzetiyle parmak ısırtan bir atıştırmalık var. Mısır cipsinin üzerine damak zevkinize göre siyah fasulye, kıyma ve bol peynir eriterek hazırlanan nachos guacamole, salsa ve ekşi krema ile adeta bir lezzet bombasına dönüşüyor. Yemek öncesi atıştırmalık olarak servis edilen nachos aynı zamanda ülkenin popüler sokak lezzetleri arasında.

  • Enchilada

Meksika’da gastronomi yolculuğuna çıkabileceğiniz yemeklerden bir diğeri enchilada. Acı ile aranız iyiyse rahatlıkla yiyebileceğiniz enchilada lezzetini chili sosundan alıyor. Dana eti, tavuk ya da sebze ile hazırlanabilen enchilada tortilla ekmeğinin malzemelerle doldurulup üzerine peynir eklenerek kızartılmasıyla lezzet şölenine dönüşüyor.

İstanbul’un En İyi Meksika Restoranları yazısı için tıklayınız.

 

Yorum ekle