Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kapıdağ Yarımadası : Yanı başınızdaki cennet / Balıkesir / Erdek

Kapıdağ Yarımadası : Yanı başınızdaki cennet / Balıkesir / Erdek

Kapıdağ Yarımadası yolu Balıkesir’den geçen her gezginin mutlaka keşfetmesi gereken bir nokta. Şehir hayatının boğuculuğundan sıyrılıp biraz nefes almak isteyenler için ideal bir kaçamak cenneti. Yazarımız Elif Omput sizin için bu muhteşem tatil rotasını gezdi gördü ve yazdı…

Herkesin övdüğü yerler her zaman bana çok, sıkıcı ve yozlaşmış gelmiştir. İnsanların popüler kültür gözlükleri ile dünyaya bakmaları ve kendi ışığını saçan yerleri görmemeleri beni hep incitmiştir. İşte size öyle bir yer anlatacağım egenin o çok adını duyduğunuz kıyılarının ki oralarda zaten kıyının k’sı kalmadı da, gölgesinde kalmış Kapıdağ yarımadası.

Kapıdağ Yarımadası : Marmara’da kalan son Marmara

Burası İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyük ve hızla gelişen şehirlerin dibinde sakin bir hayat akışına sahip bir bölgedir. İnsanlar balıkçılık, tarım ve küçük turizm işletmeleriyle hayatlarını ikame ediyorlar. İki kız arkadaş kapıdağ yarımadasında iki gün geçirdik. Hem yeşili hem denizin enfes manzaralarını hatta hava açık ise İstanbul’un kıyılarını seyretme keyfini tadıyorsunuz.

Kapıdağ Yarımadası Balıkesir Erdek ilçesine bağlıdır, Marmara denizinde bu kadar temiz kıyılar kaldı mı dedirtecek kadar güzel bakir bir doğaya sahiptir. Kıyılara yakın yerlerde açık rengi ile kalbinizi saran mavilik kendi ile birlikte kalbinizde de bir derinlik oluşturur.

Kapıdağ Yarımadası ‘na nasıl gidilir?

İstanbul’dan ulaşmak inanılmaz kolay, o gözünüzü korkutan büyük şehirden bir hafta sonu kaçma planı yapmaya hazır mısınız? İstanbul’dan yola çıkacaklar için Yolcu360‘ta ideal araç kiralama fiyatları bulunuyor. Göz atmadan yola çıkmayın. Bandırma üzerinden Erdek’e ulaştığızda size tavsiyem Kapıdağ Yarımadası’nın batısından girip doğusundan çıkmanız. Bu şekilde tüm köylerini gezmiş oluyorsunuz.

Benim en sevdiğim köyü Ballıpınar oldu, o kadar güzel ki oldum olası bağ bahçe bostanlık sevmişimdir sanırım orayı sevmemin nedenlerinden biri de aktif bir şekilde hala tarımın yapılıyor olması. Köyün en sevdiğim yeri ise ormanın içindeki köye yaklaşık 6 km mesafede olan Kirazlı manastırı oldu.

Geçen onca zamana rağmen hala ayakta kalmaya çalışması kalıntılarını sarmaşıkların sarması hem çok hüzünlü hem de çok egzotik bir de o kadar çok kestane ağacı vardı ki bana nasıl keyif verdiğini sözcüklerle anlatamam. Yarımadanın kıyı uzunluğu 84 kilometre Ballıpınar köyü tam ortasında kalıyor, yarımadaya gitmişken Ormanlı köyüne de uğrayıp tatlı 10 dakika sürecek bir patika ile varacağınız Ormanlı şelalesini de ziyaret edebilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası ‘nda kesinlikle yapmanız gerekenler

  • Kırmızı soğan al ( yarımada her yıl türkiyenin her köşesine kırmızı soğan göderiyor)
  • Mevsimi ise kirazını tat ( yarımadada kiraz oldukça verimli yetişiyor)
  • Erdek merkezde Ö.G.S de bir Rıfkı yiyin derim. (Rıfkı tosttun adı )
  • Sonbaharsa ormandan kestane toplayın.
  • Manastırı görün, yerlilerle sohbet edin,

Gezginkz der ki her nereye giderseniz gidin insan sevin, ağaç sevin Doğa ile kalın, Doğa da kalın.

1 yorum