Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Barselona Gezilecek Yerler | Barselona Turu | Barselona Gezi Rehberi

Barselona Gezilecek Yerler | Barselona Turu | Barselona Gezi Rehberi

Barselona turu Avrupa’yı gezmek isteyenlerin en çok tercih ettiği seyahat rotalarının başında gelir. İspanya’nın bu dünyaca ünlü kentini daha önce size Barselona gezi rehberi ile tanıtmıştık. Ancak şimdi Barselona’da mutlaka görmeniz gereken yerleri daha detaylı bir şekilde mercek altına alıyoruz. Instagram’ın fenomen gezgini Elitfukara hesabının yazarları Zehra ve Mutlu sizin için yerinde gezdi gördü ve Barselona gezilecek yerler için seyahat listesi hazırladı. 🙂

İspanya’nın ikinci büyük şehri ve Katalanlar’ın başkenti Barselona’ya hoş geldiniz 🙂 Barselona en merak edilen Avrupa ülkelerinden olduğu için Barselona gezilecek yerler yazımızda size deneyimlediğimiz iyi kötü her şeyden bahsetmek istiyoruz 🙂

Barselona Turu

Öncelikle Barselona turist sevmeyen yerler arasında 🙂 Mağaza çalışanı, otobüs şoförü, yoldan geçen herhangi biri fark etmez Barselona halkı maalesef size pislikmişsiniz gibi yaklaşıyor 🙂 Oldukça soğuklar ve İngilizce konuşmak istemiyorlar. “İngilizce bilmiyorum” diyerek sonra size kıyamayıp İngilizce yardım da edebiliyorlar 🙂  O yüzden size Elitfukara tavsiyemiz gezeceğiniz yerleri gitmeden önce harita üstünden işaretleyip, yardımsız kendiniz takılmanız 🙂

Sokakları oldukça temiz. Diğer ülkelere oranla temizlik işçilerinin genç kadınlardan oluşması bizi biraz şaşırtsa da çok estetik bir görüntü oluşturuyordu. Trafik oldukça az aracınızla rahat rahat gezebilirsiniz 🙂  Barselona müzeler ve plajlar açısından oldukça zengin bir şehir. Barselona’nın en ünlü mimarı olan Antoni Gaudi’nin adını çok kez duyacağınızı baştan belirtelim ve hadi gelin Barselona gezilecek yerler için nerelere gidilmeli listeyelim. 🙂

Barselona’da Ulaşım

Barselona’da farklı gezi noktalarına ulaşabilmek için en mantıklı çözüm araç kiralama. İstanbul’dan haftanın her günü aktarmasız olarak uçuşların bulunduğu Barselona ’ya 3.5 saatlik bir yolculukla ulaşmanız mümkün. Dilerseniz Yolcu360 ile El Prat de Llobregat – Barcelona Uluslararası Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile gezinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Sizin de planlarınız arasında Barselona’ya gitmek varsa Barselona araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın!

Barselona Gezilecek Yerler Listesi

 • Sagrada Familia Bazilikası

Antoni Gaudi’nin en büyük eserlerinden biri olarak gösterilen Sagrada Familia Bazilikası’nı kesinlikle Barselona ’da görmeniz gereken yerler listenize eklemelisiniz. Henüz tamamlanamamış olsa da bir kilise bir insanı en fazla ne kadar etkileyebilir sorusunun cevabını bulacaksınız burada…

En üst katına çıkmak isterseniz ayrı bir ücret vermeniz gerekiyor ve uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız internetten online bilet almayı unutmayın.

 • Park Güell

Antoni Gaudi tarafından yapılan Park Güell UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan güzelliklerden… Park Güell dünyanın en güzel parklarından biri. Şehrin içinde muhteşem bir nefes alma molası verebileceğiniz yerlerden. Elitfukara tavsiyemiz ise olabildiğince erken gidip kalabalık yoğunlaşmadan doya doya gezmeniz.

 • Casa Battlo

Aslında burası Gaudi’nin kendisi için tasarladığı bir ev… Gaudi’nin yapılarını görünce nasıl bir ilginç bir ev çıkabileceğini tahmin etmemek imkansız.

 • Casa Mila

Yine bir Gaudi şaheseriyle birlikteyiz. Konser ve sergi gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Casa Mila’daki etkinlikleri takip ederek bilet alıp giriş sağlayabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler

 • Magic Fountain (Sihirli Çeşme)

İspanyol meydanında bulunan bu çeşme de müzik eşliğinde rengarenk bir ışık gösterisi düzenleniyor. Ücretsiz olan bu gösteri maalesef her gün yapılmıyor. Günler ve saatler mevsime göre değişiklik gösterdiği için gittiğiniz tarihlerde günleri kontrol etmeyi unutmayın. Akşamına renk katmak isteyenler için güzel bir kaçamak…

 • La Rambla

Bercelona ’nın en kalabalık ve en popüler caddesine hoş geldiniz. Kapalı pazarların, sokak satıcılarının ve dükkanların bulunduğu bu caddeden geçmemeniz imkansız gibi 🙂 Uzun ve güzel bir cadde sizi bekliyor olacak.

 • Barcelonata Sahili

Aslına bakarsanız abartıldığı kadar bir efsaneliği yok. Türkiye’de ve Dünya’da çok daha güzel deniz ve sahillere gittik. Ama gitmişken girmemek olmaz diyerek biz de girdik. Sahili çok geniş, Marina AVM ye yakın olan kısmı daha ünlü.

Sahil çok kalabalık olmasına rağmen kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Denizi berrak değil ama temiz ve güzel. Kumu ise çok güzel 🙂 Gitmek isterseniz erken bir saat seçmeli ve kalabalık olmadan güzelliğini yaşamalısınız.

 • Mercat de la Boqueria

Barselona’da bulunan kesinlikle uğramanız gereken bir Pazar burası… Aklınıza gelecek gelmeyecek birçok ürün satıldığını görebilirsiniz. Zaten La Rambla caddesinde yürürken burayı göreceksiniz.

Biz acı çok sevdiğimiz için sos almıştık bir damla tadını denerken bile gözümden yaşlar gelmişti 🙂 Ama özellikle sıcak havalarda giderseniz burada en vazgeçilmeziniz meyve salataları ve meyve suları olacak.

 • Parc de La Ciutadella

Şehrin keşmekeşinden uzaklaşıp yemyeşil yürüyüş yollarında yürümek yeşil alanlarına uzanıp dinlenmek isteyenler için güzel bir seçenek. Burası aynı zamanda Barcelona Hayvanat Bahçesi’ne ayrılmış alanın ücretsiz gezebileceğiniz bir parkı 🙂

 • Jardins de Mossen Costa i Llobera Gardens

Kalabalık sevmiyorum diyenlerin kesinlikle kaçması gereken yerlerden. Turist akınına uğramayan çok bilinmedik ama bilinse akının olacağı yerlerden 🙂 Yani yakın zamanda gidecekseniz kesinlikle bir görün deriz… Bahçesinde bir sürü kaktüs sizi bekliyor. Tam instagramlık fotoğraflar verecek size burası, garanti ediyoruz 🙂

 • Katalunya Meydanı

Barselona ’nın en işlek meydanı olan Plaça de Catalunya birçok önemli caddenin merkezidir. Gezerken denk gelmemeniz imkansız yerlerden 🙂

 • Arc de Triomph (Zafer Takı)

Birçok Avrupa ülkesinde karşılaştığımız Zafer Takı’nın burada en güzel yanı arka tarafında bulunan bahçesi ve dinlenme noktaları…

 • Camp Nou

Avrupa’nın en ünlü futbol stadyumu olan Camp Nou, futbol severlerin görmek isteyeceği yerlerden olduğu için yazımıza burayı da ekliyoruz.

Barselona Gezi Rehberi
 • Hospital de la Santa Creui de Sant Pau

İnternette gezilecek yerler listelerinde denk gelemeyeceğiniz bir yer burası. Sagrada Familia ya çok yakın olan bu hastane önünden geçerken bizi oldukça büyüledi ve ne olduğunu sormak için girdiğimizde hastane yanıtını alınca çok şaşırmıştık.

 

1930 yılından 2006 yılına kadar hastane olarak kullanılmış ve şuanda da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan hastanedeki binaların bir kısmı  Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne bağlı kurumlar tarafından kullanılıyor. Onların dışındaki binalar ise müze haline getirilmiştir.

Muhakkak uğrayıp hastanenin kendisi, avlusu ve bahçeleri ne kadar güzel olabilirin cevabını kendiniz almalısınız.

Barselona Gotic Bölgesi : Barri

Barselona’nın Gotik Bölgesi diğer adıyla Barri Gotic olarak bilinen mahallemize hoş geldiniz… Gotik tarzını genel olarak sanatın her kolunda görmek mümkün. Burada ise mimari taraftan gösteriyor kendisini size. Öyle büyülü, öyle esrarengiz bir yer ki burası başlı başına her yer ve her şey gotik mimarıyla yapılmış… Karanlık bir tarafı da olan bu gotik mahallenin dar sokaklarında gezerken geçmişe doğru müthiş bir yolculuk yapacaksınız. Barri Gotic sokaklarında deli gibi gezip, kendinizi şehrin büyüsüne bırakmalısınız. Binalardaki sokaklardaki estetikle başınız dönecek.

Barri Gotic Gezilecek Yerler

Barri Gotic Avrupa’nın ortaçağdan kalma en geniş ve uyumlu kent merkezlerinden birisidir. Bu uyumu sokaklarında gezerken çok daha iyi anlayacaksınız.

 • Barcelona Katedrali

Gotik tarzının en önemli özelliklerinden biri sivri olmasıdır. Özellikle dini yapılarda sivri ve birbirini kesen kemerler, dilimli kubbeler görülmektedir. Barselona Katedrali’nde de bu özellikleri yakından görebiliyorsunuz.

1200’lü yılların sonunda yapımına başlanan Katedral 1900’lü yıllarda tamamlanmıştır. Tamamlanma bu kadar uzun süre alınca ve birçok el değiştirince, katedralde her döneme dair semboller ve mimari tarzlar görmek kaçınılmaz 🙂 700 yıllık süreçten bahsediyoruz, nasıl bir güzelliğin karşınıza çıkacağını siz düşünün.

İçi ayrı görkemli dışı ayrı görkemli olan bu yapı sezonuna göre saatler değişse de genel olarak 08:00-19:30 arası açıktır.

 • Barselona Belediye Binası (Casa de la Ciutat)

Barri Gotic’in merkezinde bulunan Sant Jeume Maydanı’nda bulunan Barselona Belediye Binası yalnızca 23 Nisan Dia de Sant Joan Günü’nde (Barselona şehrinin kurucusu ve öncüsü olan lider Sant Jardi için geleneksel olarak her yıl düzenlenen çiçek günü) ziyarete açık olsa da bu tarihe denk gelemezseniz Gotik mahallesinde gezerken binayı dışarıdan incelemeyi unutmayın.

 • Katalonya Hükümet Binası (Palau de la Generalitat)

Yine aynı meydanda yer alan ve Barselona Belediye Binası karşısında bulunan Hükümet Binası’nı da unutmayın. Burası da 23 Nisan’da ziyarete açıktır.

 

Barri Gotik Tavsiyeleri

Barri Gotik ayrı bir dünya olmasına ve turistlerin oldukça ilgisini çekmesine karşın, şehrin en hesaplı ve en güzel yemeklerini burada yiyebileceğinizi belirtmek isteriz. Ayrıca bir çok hediyelik eşya dükkanları da bulunan Barri Gotic, şehrin en uygun hediyeliklerini sunacak size. Bu farklı Dünya’nın her sokağını gezin ve gezerken uzun uzun yaşayın.

Barselona ‘da Ne Yenir?

Yemeği ihtiyaçtan değil, keyiften yiyen insanların şehri Barselona… Egzotik meyveler, taze sebzeler, farklı baharatlar, deniz ürünleri, tatlılar derken insanın aklı gidiyor nereye ne harcadığını şaşırıyor ama merak etmeyin çünkü Elit Fukara iş başında 🙂 Barselona ile bütünleşmiş Yemekler nedir? ve Nerede yenir? Sorularının cevabı için yazımızı okumaya devam edin.

Önce Kahvaltı

 • Günün En Önemli Öğünü Kahvaltı

Öncelikle şunu belirtelim ki Avrupa ülkelerinde bildiğiniz üzere kahvaltı kültürü pek yok. Biz Türklerin bitmez kahvaltı çeşitlerinden sonra Avrupa size bu konuda fazlasıyla vasat gelecek. Hele bir de uzun zaman geçireceksiniz içiniz dışınız kruvasan – kahve ikilisi olacak ve daha fazla görmek istemeyeceksiniz 🙂

Kahvaltımızı nerede ederiz derseniz Bracafe’yi tercih edebilirsiniz. Kruvasanları, sandviçleri ve kahveleri oldukça lezzetli.

Barselona ‘da bunları mutlaka tadın

 • Tapas

Burada dağa, taşa, ormana Tapas yazmışlar. O kadar ünlü ki zaten yemeden dönmek olmaz. Her damak tadına uygun çok fazla çeşit bulmanız mümkün. Bu çok lezzetli atıştırmalıktan muhakkak yemelisiniz. Çünkü biz kendisine bayıldık. Ortaya karışık birçok lezzeti aynı tabakta buluşturduğu için insan yerken çok mutlu oluyor. Yerken çikolata reklamlarındaki tipler gibi kendinizden geçebilirsiniz 🙂

Nerede yeriz derseniz çok güzel bir restoran keşfettik, Taller de Tapas. Masaların boşalması için kapısında biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz ama beklediğinize değecek…

 • Paella

Her yerde göreceğiniz bir diğer yemek ise Paella… Paella yemeden İspanya’dan dönerseniz bu seyahatiniz eksik kalacaktır. Ülkeyle o kadar bütünleşmiş bir yemek… Deniz ürünlüsünden, tavuklu, ördek ve tavşan etlisinden, karışığına 3 çeşit Paella türü bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz kesinlikle karışık olandan yememeniz. Hem deniz ürünlü hem etli bize biraz ağır geldi. Ama sadece deniz ürünlü Paella’ı çok beğendik. Elit Fukara tavsiyemiz ise sevmeme ihtimalinize karşılık sadece bir sipariş verip yarı yarıya yemeniz. Zaten porsiyon büyük olduğu için iki kişi anca yersiniz gibi… Sever ve doymazsanız tek başınıza doya doya yiyebileceğiniz koca bir porsiyona gömülebilirsiniz 🙂

Nerede yeriz derseniz Paella her yerde güzel yiyebileceğiniz bir yemek değil, o yüzden tavsiye edilen yerlerde denemeniz Paella’nın tadına varabilmeniz için önemli bir ayrıntı. Tavsiyelerimiz Taller de Tapas, Bego & Ivan, Can Majo, Pez Vela, 7 Portes, Restaurante Salamanca tercih edebileceğiniz yerlerden.

Churros : evet aslında o tatlı 🙂
 • Churros

Biz Türklerin oldukça sevdiği bir hamur işiyle geldik karşınıza. Ayıp olmasın, “Kerhane tatlısı” olarak bildiğimiz halka tatlısının şerbetsiz hali diyebiliriz. Güzel ve tatlı bir atıştırmalık isteyenler zevkle deneyebilirler.

Sade olup yanında çikolata sosuyla ikram edilebileceği gibi direkt çikolatalı olarak yapılanları da yiyebilirsiniz. Yol üzerinde neredeyse gördüğünüz her büfe ve kafede bulabileceğiniz bir lezzet. Nerede yeriz derseniz Churreria Laietana’yı tercih edebilirsiniz.

İspanya'da keşfedilecek diğer rotalar

Yorum ekle