Yolcu360 Blog

Adapazarı Gezi Rehberi

Adapazarı gezi rehberinden bahsetmeden önce bu ilçeyle ilgili müthiş bir kafa karışıklığı varya ona değinelim. Adapazarı il mi, Adapazarı nereye bağlı şeklinde…Adapazarı, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’ndedir ve Sakarya şehrinin 16 ilçesinden biridir. Bunun yanı sıra yaklaşık 300.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ayrıca bölgede bolca fabrika var. Kocaeli’ye yakınlığı ile de buradan da çokça göç almıştır. 

Kocaeli

Adapazarı Hakkında

Bugün Adapazarı’nın bulunduğu bölgede önceleri Büyük İskender’in imparatorluğunun dağılışının ardından kurulan Bitinya, daha sonra ise Doğu Roma ya da diğer adıyla Bizans İmparatorluğu var idi. Daha da sonra ise, pek çoğumuzun bildiği üzre bölge Selçuklu ve Osmanlı Devlet’lerinin üzerinden günümüze, Türkiye Cumhuriyeti’nde kaldı. Bu tarihsel süreçten geriye tabii ki yapılar, kültürel öğeler kalmıştır. Örneğin Beşköprü ya da Sengarios Köprüsü olarak da anılan Justinianus Köprüsü Doğu Roma İmparatoru 2. Justinianus döneminden kalmadır. Bunu yanı sıra Orhan Camii, ki zaman içinde pek çok tadilat geçirmiştir, Osmanlı’nın fetih sonrasında yaptırdığı yapılardan biri olarak ilçede bulunmaktadır.

Ek olarak, ilçe oldukça geniş bir otomotiv sanayi ve tarım faaliyetlerinin yürütüldüğü bir noktadır. Tarım faaliyetleri açısından fındık yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır.

Adapazarı’nda Gezilecek Yerler

Adapazarı’na yolu düşmüş ve oradayken de biraz gezinmek isteyenler için, önerilerimize tarihi bir yapı olan ve bugünlere Doğu Roma İmparatoru 2. Justinianus döneminden, yani M.S. 527 ila 565 yılları arasından,  kalan Justinianus Köprüsü ile başlayacağız. Bu köprünün aynı zamanda Sengarios Köprüsü ya da Beşköprü olarak da anılmakta olduğunu belirtelim. Bu köprü yaklaşık 430 metre olarak yapıldığından, özellikle yapıldığı dönem için oldukça büyüktü ve pek çok tarihi eserde anılmaktaydı.

Ardından ziyaretçilerin Poyrazlar Gölü’nü görmek isteyebileceğini de ekleyelim. 67 hektarlık bir alana yayılmış olan bu göl, birinci dereceden sit alanı olmakla birlikte, aslen adını yanında bulunduğu Poyrazlar Köyü’nden almaktadır. Bu  yüzden diğer bir ismi de mevcuttur ki o ismi Teke Gölü’dür. Poyrazlar Gölü Sakarya Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. Poyrazlar Gölü ve çevresi oldukça geniş bir canlı çeşitliliğine sahip olup, av sezonlarında da pek çok avcının uğrak noktasıdır.

Son olarak, Adapazarı’nda Kentpark’ı gezmek isteyebilirsiniz. Kentpark’ın özellikle saat 15.00 dolaylarında oldukça kalabalık olabildiğini de belirtelim.

Adapazarı’nda Ne Yenir?

Adapazarı, Sakarya’nın bir ilçesi olarka pek tabii ki Sakarya mutfağı ile özdeştir. Bu yöre mutfağının en bilindik ve mühim lezzeti, sanıyoruz ıslama köftedir. Islama köftenin en önemli yanı ise kemik unu ve toz biberle hazırlanan ekmeğidir. Bunun yanı sıra keşkek, dartılı keşkek, Çerkez tavuğu gibi yemekler ve pek çok çeşit kabak tatlısı bu yörenin ünlü öğelerindendir. Ek olarak yöre, Karadeniz mutfağından da oldukça etkilenmiş olup hamsili pilav ve kuymak gibi lezzetleri de mutfağına dahil etmiştir.

Adapazarı’nın Nesi Meşhur?

Adapazarı’nın ıslama köftesi ve Sakarya Nehri onun en meşhur yanlarıdır diyebiliriz.

Adapazarı ve Ulaşım

Karayolu ve demiryolu ile Sakarya’nın merkezine ulaştıktan sonra, Sakarya Merkez ile Adapazarı arasındaki 23 kilometrelik mesafeyi aşmak gerekmektedir. Eğer havayolunu tercih etmek istiyorsanız, Sakarya’ya en yakın havalimanlarından biri olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz.

Adapazarı Araç Kiralama Seçenekleri

Bölgede çokça fabrika ve tesis olduğu için araç kiralama da çok yaygın bir hizmet. Adapazarı’ndan araç kiralama ile bölgeyi gezebilir ya da toplantılarınızı tamamlayarak havalimanına ulaşabilirsiniz. Sakarya Adapazarı araç kiralama fiyatlarına yolcu360.com üzerinden bakabilirsiniz. Sistem, Adapazarı en uygun fiyatlı kiralık araç seçeneğine ya da aradığınız özel bir araç modeline hızlı ve kolay bir biçimde ulaşmanızı sağlar.

Yorum ekle