Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Borçka: Karagöllerin en güzeli / Artvin gezi rehberi

Borçka: Karagöllerin en güzeli / Artvin gezi rehberi

Borçka aslında sıkı takipçilerimiz için yabancı bir lokasyon değil. Daha önce Karagöl ‘ü daha önce bir kitap okuma etkinliği ile ziyaret etmiştik. Şimdi diğer adıyla Borçka olarak anılan bu doğa harikasını sizler için yazarımız Elif Omput, özellikle kampseverler için yeniden keşfetti!

Karagöl çok var ama Borçka bir tane!

Karadeniz de başka bir rüya, televizyon ekranların da öğrendiğiniz başka bir cennet. Geçtiğimiz yıllarda ekrana gelen Benim İçin Üzülme dizisi ile az buçuk aşına olmuşsunuzdur. Türkiye’nin birçok noktasında Karagöl adında göller bulunmakta ben mesela 4 tane biliyorum İzmir Karagöl, Şavşat Karagöl, Ankara da bulunan Karagöl ve Borçka Karagöl. Borçka Karagöl milli parklara bağlıdır, girişte araçlar 9 lira minibüsler ise 25 lira ödüyor. Kapı girişinden sonra bir otopark alanı mevcut burası için ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmıyor.

Borçka ‘ya nasıl gidilir?

Borçka Karagöl; Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlıdır ilçe merkezine vardığınızda yol 2 yöne ayrılır bir taraf Artvin merkeze devam ederken diğer taraf ise Karagöl, Macahel yönüne devam eder. Karagöl Borçka ilçe merkezine 25 kilometre mesafede bulunmaktadır. Artvin ile mesafesi ise 60 kilometredir. Borçka dan Karagöl’e ilerlerken Borçka’ya bağlı çok güzel köylerden geçiyorsunuz. Bu sebeple bu güzel yolculuğa Yolcu360‘tan bir araç kiralayarak çıkmanızı tavsiye ederim. Rize araç kiralama tekliflerinden uygun bir araç tercih ederek muhteşem bir Doğu Karadeniz macerasına kucak açabilirsiniz.

Bu muhteşem macera boyunca Çoruh nehrini selamlıyorsunuz. Son 6 kilometre dolma taş olan yolu her türlü araç ile çıkmak mümkün bir de eğer aklınızda bir tarih yok ise sonbahar da gelmenizi tavsiye ederim. Yeşilin güzelliği ayrı ama güz deki o sıcak renk cümbüşü apayrı güzelliktedir. Hatta idda ediyorum ki en az Bolu Yedigöller deki renklerin dansı kadar büyüleyici olur. O renk ahengi gölün üzerine yansıdı mı işte ruhunuzun derinliklerinde saklanan tüm o huzur gün ışığına çıkar.

Borçka ‘da nerede kalınır?

Karagöl de herhangi konaklama mevcut değil, Borçka’dan Karagöl’e ilerlerken yol üzerinde Klaskur ( Aralık ) köyünde bulunan Meroli Ev Pansiyonu önerebilirim. 4 kadının işlettiği bu pansiyon hem temiz hem de yemekleri inanılmaz lezzetli, eğer Karadeniz mutfağının ev halini tatmak istiyorsanız size hitap edeceğinden eminim.

Borçka ‘da kamp keyfi

Doğa ile daha bir iç içe olmak istiyorsanız şayet kamp atmakta size uygun olabilir. Geçtiğimiz yıllarda kamp için her bir çadır dan 25 tl alınıyordu. bu uygulama kaldırıldı ücretsiz bir şekil de kamp alanı olarak belirlenen yerde kamp atabiliyorsunuz. İlkbahar ayında gelirseniz neredeyse boyunuza ulaşmış eğrelti otları ya da halk arasında bilinen adı ile aşk merdivenleri oldukça fotojenik bir ortam oluşturuyor.

Karagöl’e giderken yanınıza muhakkak yağmurluk, yedek kıyafet almanızı tavsiye ediyorum ayrıca fotoğraf çekmeyi seviyorsanız tam sizlik bir keşif olacaktır. Karagöl de bir adet restoran bulunmakta fiyatları orta seviye diyebilirim. Göl üzerinde gezinmek için renkli sandallardan da kiralayabilirsiniz. Doğa sizin keşfinizi bekliyor. Sevdikleriniz, dostlarınız ve ya aileniz ile mükemmel bir tatil planı yapmak için beklemeyin. Unutmayın zaman her şeyden hızlı akıyor, hayatı ertelemeyin. Gezginkz der ki;  doğa ile kalın, doğa da kalın.

Yorum ekle