Adana Karatas Rent a Car

Adana Karataş Araç Kiralama

Adana’nın çok güzel bir ilçesidir Karataş. Akdeniz kıyısında ama deniz ile arasında göl bulunan ilginç bir yerleşime sahiptir. Denizden dar bir kara parçasıyla ayrılan Akyatan Gölü’nün kuzey kıyısında yer alan Karataş, Türkiye’de araç kiralama yaparak gezilecek yerler rotanızda olması gereken yerlerdendir.

Adana Karataş Araç Kiralama

Karataş’a Nasıl Gidilir?

Eğer havayoluyla Adana’ya geldiyseniz Adana Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile kiralayabileceğiniz araçla, güneye doğru inerek, D815 karayolunu takip edip Çimeli mevkiinden batıya dönmeniz gerekiyor. Ortalama 55 dakika süren 45,5 km’lik yolculuğunuz sizi Karataş’a ulaştırıyor.

Adana Karataş Araç Kiralama

Şehir merkezinden araçla ilçeye gelmek istiyorsanız ve kendi aracınız yoksa Adana rent a car seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Adana’da en uygun fiyatlı kiralık araç seçeneği için hızlı ve kolay bir biçimde yolcu360.com üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca şehir içinde dolmuşlarla da Adana Karataş ilçesine geçebilirsiniz.

Karataş’ta Gezilecek Yerler

M.Ö. 4000’li yıllara dayandığı tahmin edilen tarihinde Hititler, Luvi Krallığı, Kizavatna Krallığı, Makedonya Krallığı, Pers Satraplığı, Selevokid Krallığı, Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan Karataş’ın en önemli tarihi alanı, Magarsos Antik Kenti’dir. Kilikyalılarca yapılmış olan kentten geriye surlar, tiyatro, hamam, kilise ve stadyum kalıntıları kalmıştır. Dini merkez olarak önemi de bulunan antik kentte, siyah taşlardan yapıldığı için Kara Kilise olarak anılan Rum kilisesi, Türk – Bizans savaşları sırasında yanmış ve halk arasında Yanık Kilise olarak anılmış.

İlçe merkezinde yer alan 2 eski yapı, 1608 yılında inşa edilmiş han ve 1782 yılında inşa edilmiş Menzil Han’dır. Her iki han da günümüze sağlam ulaşamamış ama kalıntı halinde de olsa görülmesi gereken eserlerden.

Karataş’ın kıyısında, bulunduğu bölge dolayısıyla alüvyal baraj gölü özelliğine sahip Akyatan Gölü, ülkemizdeki önemli kuş alanlarından biridir. Yaz ördeği, kocagöz, saz horozu, flamingo, suna, elmabaş, dikkuyruk ve sakarmeke gibi pek çok türü gözlemleyebileceğiniz gölde enfes manzara fotoğrafları çekebileceğinizi de bilmelisiniz. Ailecek vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz, doğal bir ortam sağlar size Akyatan Gölü. Gölü güneye doğru az geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan Akdeniz kıyısındaki Karataş plajlarında yine ailenizle denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz.

Karataş Yöresel Yemekleri

Adana’nın zengin mutfağı Karataş’ta da etkisini gösterir. Temel özelliği un, bulgur, et ve çeşitli baharatların kullanıldığı yemekler olan bu mutfakta çökelek, yoğurt ve peynir de sık kullanılan bileşenlerdendir. Karataş’a özgü kesme ya da diğer adıyla hamur çorbası, yüzük çorbası, düğün çorbası; süllüm, mercimekli ıspanak başı, kabak çintmesi gibi sebze yemekleri, ekşili topalak, sarımsaklı köfte, içli köfte, sakatat dolması gibi bulgur yemekleri, içeceklerden şalgam veya meyan kökü, tatlılardan karakuş tatlısı, taş kadayıfı ile halka tatlısı ve tabi ki Adana Kebabı mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor.

Why rent with Yolcu360?

Thousands Brands and Locations
Search hundreds of car rental deals at once worldwide and reserve easily today like our 1 million customers!
Flexible Rentals
Free cancellations and change on ALL your bookings with the best customer service experience!
Award-Winning Customer Service
Yolcu360 is dedicated to providing award-winning customer service. We’re ready to assist you 24/7 whatever your question is or wherever you are in the world.