Yolcu360
Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep
Araç kirala ve keşfet

Zeugma Mozaikleri ve Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi nerede? Gaziantep Zeugma Müzesi’ne nasıl gidilir? Zeugma ne demek? Zeugma Mozaiklerinin önemi ne? Gaziantep’te gezilip görülecekler listesinin başında neler var? Zeugma Mozaikleri ve Gaziantep hakkında detaylı bir araştırma yaptık…

Antik Zeugma Mozaiklerini Mutlaka Görün!

Zeugma Mozaikleri ve Gaziantep hep birlikte anılır. Gaziantep’e yolunuz düşerse “taş, resim neme gerek” demeyin! Mutlaka, bu mozaikleri Zeugma Müzesinde görün. Neden bu kadar önemli olduklarını anlamak için ve Zeugma Müzesinden keyif almak için de bu yazıyı sonuna kadar okuyun…

Zeugma Mozaikleri ve Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi GaziantepZeugma mozaikleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Belki de Gaziantep Zeugma Müzesine gidip gitmemek arasında kararsız kaldınız. Zeugma neden çok önemli? Zeugma Müzesini neden görmelisiniz? Zeugma Açık Hava Müzesi nerede? Zeugma Müzesini gezmeden önce bazı bilgilere bakalım mı? Bu bilgilerle müzeyi gezmek daha keyifli olacaktır…

Antik-Zeugma-Mozaikleri-

Gaziantep Zeugma Mozaikleri Hakkında Bilgi

Türkiye’de mozaik sanatı denilince akla hemen Zeugma gelir. Çünkü Zeugma mozayikleri, bazı önemli sebeplerle dünyanın en değerli eserleri arasındadır. Sahne ve figürlerdeki renk kullanımı, anatomi bilgisi ve perspektif bilgisi ve bunların yansıtılış biçimi eşsizdir.

Zeugma Mozaik Müzesi GaziantepZeugma Müzesinin en ünlü eserlerinden biri Poseidon yani Deniz Tanrısı Tethys mozaiğidir. Zeugma Poseidon mozaiği 2000 yılında ortaya çıkarıldı. Bir Roma Villasından bulunan Poseidon mozaiği, millattan sonra 2. yüzyıla tarihleniyor. Zeugma Müzesindeki Poseidon mozaiği, söz konusu Roma villasının havuzunun dibi süslüyordu. Düşünsenize; bundan binlerce yıl önce bir evin yüzme havuzu var ve dibinde el yapımı bir mozaik tablo var. Muhteşem bir lüks…Araştırmacılar bu mozaikten ve villadaki diğer tablolardan yola çıkarak villa sahibinin denizcilik veya deniz ticareti ile uğraştığı sonucuna varmışlar.

Antik-Zeugma-Mozaikleri-

Zeugma Mozaiklerini çok özel kılan detaylardan biri de buradaki tablolardaki figürlerin sadece bir kere kullanılmış olmasıdır. Yani mozaikleri yapan kişiler, bir balık figürünü başka bir yerde bir daha kullanmamışlar.

Zeugma Mozaiklerinin özelliklerinden biri de tüm balık, insan, hayvan figürlerindeki renk perspektifidir. Yani renkleri açıklı koyulu kullanarak nesnelerin üç boyutlu olduğu izlenimi verilmiştir ve bu dönemi için çok büyük bir ustalık göstergesidir.

Zeugma Mozaik Müzesi GaziantepZeugma Mozaiklerinin en önemli özelliklerinden biri de onları yapan sanatçıların imzalarını taşımalarıdır. Bu, çok şaşırtıcı bir detay. Çünkü; neredeyse 17.yüzyıla kadar böyle eserlerde ustanın, sanatçının imzası olmaz. Hele M.S. 2. yüzyılda sanatçının eserine imzasını atması ayıptır.

Gaziantep Havalimanı Rent a Car Firma Listesi İçin Buraya Tıklayın!

Zeugma Mozaiklerini korumayı yeni öğrendik. Neden mi 1980’lerden beri bu mozaikler, parça parça çalınıp yurt dışına kaçırıldı. En son 1998’de büyük bir düğün tablosunun 3’te 2’sini çalmışlardı. Çalıp ne mi yaptılar? Yurt dışındaki müzelere sattılar ya da koleksiyonerlere. Biz, tarihimize, tarihin bize sunduğu değerlere sahip çıkmazsak onları alıp Avrupa Müzelerine götüren ellere müze giriş bedelleri ödeyerek yurt dışı seyahatlerimizde görür oluruz. Tıpkı Almanya’daki Pergamın Müzesi ya da Avusturya’daki, St. Petersburg’daki onlarca Türk eseri gibi. Bugün, St. Petersburg Ermitaj Müzesini, Viyana Sanat Tarihi Müzesini ya da Almanya’daki Pergamon Müzesini dünyanın en fazla ciro elde eden müzeleri yapan eserlerin çoğu Türkiye’den kaçırılanlardır…

Zeugma Mozaik Müzesi GaziantepZeugma Nerede?

Zeugma Mozaik Müzesi nerede? Müze, Gaziantep şehri içindedir. 9 Eylül 2011 tarihinden beri aktif olan Zeugma Mozaik Müzesi adresi: Mithatpaşa Mahallesi, Haci Sani Konukoğlu Bulv. Şehitkamil- Gaziantep şeklindedir. Zeugma Müzesi telefonu: 0342 325 27 27.

Gaziantep Zeugma Müzesine Nasıl Gidilir?

Dünyanın en büyük ikinci Mozaik Müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep gezisinde mutlaka görmeniz gereken bir alan sunuyor. Gaziantep Havalimanından, şehir merkezinden müzeye ulaşmak çok kolay. Toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz, taksi de tutabilirsiniz. Ancak farklı yerleri de görmek üzere araç kiralama yapmak en konforlu seçenek olabilir.

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep

Gaziantep Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile Zeugma Müzesinin adresi olan Şehitkamil bölgesine ulaşabilirsiniz. Gaziantep Havaalanı en uygun fiyatlı kiralık araç bilgisi için yolcu360.com üzerinden hızlıca ve kolay bir biçimde araştırma yapabilirsiniz. Gaziantep havalimanı en ucuz kiralık araç seçeneği için fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Gaziantep havalimanı rent a car ofislerinin müsait araçlarını görüntülemek ve rent a car fiyatlarını tek seferde listelemek üzere sistemden yararlanabilirsiniz.

Online araç kiralamayı kolay ve avantajlı kılan yolcu360.com ile Gaziantep merkez araç kiralama fiyatlarına da bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Köprü Geçiş Ücretleri

Yolcu 360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Aydın – Didim

Yolcu360

Karadeniz’de Denize Girilecek 2 Şahane Antik Sahil

Yolcu 360

Yorum Bırak