Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Film / Dizi > En İyi Theodoros Angelopulos Filmleri

En İyi Theodoros Angelopulos Filmleri

En iyi Theodoros Angelopulos filmleri hangileri? Mutlaka izlenmesi gereken Theodoros Angelopulos filmleri neler? Yunanistan’da geçen en iyi filmler arasında neler var? Yaza girdiğimiz bugünlerde Yunanistan‘ın bin bir tonuna şahit olacağınız en iyi Theodoros Angelopulos filmlerini oyuncu Ziya Çiçek sizler için yazdı, iyi seyirler!

EN İYİ THEODOROS ANGELOPULOS FİLMLERİ

Merhaba sevgili okur. Yaza girerken özlemle gitmeyi beklediğimiz Yunanistan tatilini bir nebze hafifletmek için, Yunanistan’ın en başarılı yönetmenlerinden ve sanatsal sinemanın çağdaş temsilcilerinden Theodoros Angelopulos’un en iyi filmlerinden bir liste yaptık. 2012 yılında trajik bir trafik kazası yüzünden yaşama veda etti. Şimdi en iyi Theodoros Angelopulos filmleri ile baş başa bırakıyoruz.

MIA AIONIOTITA KAI MIA MERA / SONSUZLUK VE BİR GÜN (1998)

  • SONSUZLUK VE BİR GÜN HAKKINDA

1998 yılı yapımı en iyi Theodoros Angelopulos filmlerinden biridir. Senaryosu da Theodoros Angelopulos’a aittir. Başrollerinde, Bruno Ganz, İsabelle Renauld ve Fabrizio Bentivoglio yer almaktadır. 1998 yılında Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye kazanan filmin fragmanı aşağıdadır.

  • SONSUZLUK VE BİR GÜN FİLMİ NE ANLATIYOR

Edebiyat çevresi tarafından sevilen usta yazar Alexander, ölümcül bir hastalığa yakalandığı için hayatını komple gözden geçirmeye karar verir. İçine tıkılı kaldığı sahil evinden çıkıp, yeni tecrübeler edinmek için hayata atılır. Geçmişi hatırladıkça kendini yenilemeye başlar ve ölüm döşeğindeyken yeni kimliğini edinmeye başlar.

TO LIVADI POU DAKRYZEI / AĞLAYAN ÇAYIR (2004)

  • AĞLAYAN ÇAYIR FİLMİ HAKKINDA

En iyi Theodoros Angelopulos filmlerinden biri olan Ağlayan Çayır 2004 yılı yapımıdır. Senaryosu yine Theodoros Angelopulos’a aittir. Başrollerinde, Alexandra Aidini, Nikos Poursadinis, Giorgos Armenis ve Vassilis Kolovos yer almaktadır. Avrupa Film Akademisi Eleştirmenler ödülü alan filmin fragmanı aşağıdadır.

  • AĞLAYAN ÇAYIR FİLMİNİN KONUSU

1919 – 1949 yılları arasında geçen hikayedir. Ailesi savaş sırasında katledilen Eleni, o sırada orada bulunan Alexis’in ailesi tarafından evlat edinilir ve Odessa’dan göç ederler. Yeni bir kasaba ve yeni hayat başlar. Eleni’yi (Troyalı Helen) bir simge olarak kullanan yönetmenimiz, bir kadının çocukluğundan başlayıp, gençliğini, âşık oluşunu ve tekrar kayboluşunu inceler.

Türkiye’de Çekilen Yabancı Filmler yazısı için tıklayınız.

TOPIO STIN OMIHLI / PUSLU MANZARALAR (1988)
  • PUSLU MANZARALAR FİLMİ HAKKINDA

1988 yılı yapımı en iyi Theodoros Angelopulos filmlerinden biridir. Theodoros Angelopulo senaryosunu Tonino Guerra ile birlikte yazmıştır. Başrollerinde, Michalis Zeke, Tania Palaiologou ve Stratos Tzortzoglou yer almaktadır. Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan ödülü alan film, 1989’da en iyi Avrupa filmi seçildi ve aynı yıl Berlin’de İnterfilm ödülünü aldı. Merak edenler için filmin fragmanı aşağıdadır. 

  • PUSLU MANZARALAR FİLMİ NE ANLATIYOR

İki kardeşin babalarını bulmak için Almanya’ya yaptıkları yolculuğun hikayesi. Yolculuk boyunca karşılaştıkları zorluklara rağmen, babalarına ulaşmak için asla vazgeçmeyen çocuklar, yetişkinliğe ilk adımlarını atıyor.

                                                                  İspanyol Filmleri için tıklayınız.             

TO VLEMMA TOU ODYSSEA / ULİS’İN BAKIŞI (1995)
  • ULİS’İN BAKIŞI FİLMİ HAKKINDA

1995 yılında çekilen en iyi Theodoros Angelopulos filmlerinden biridir. Başrollerinde, Harvey Keitel, Maia Morgenstern, Erland Josephson, Thanassis Vengos ve Yorgos Michalakopoulos yer almaktadır. 1995 yılında Cannes Film Festivalinde Büyük Ödül ve Avrupa Film Akademisi Eleştirmenler ödülü alan filmin fragman aşağıdadır.

  • ULİS’İN BAKIŞI FİLMİNİN KONUSU

Yıllardır Amerika’da sürgün yaşayan Yunanlı yönetmen, son filminin galası için Yurduna geri döner. Diğer amacı ise Makedonyalı Manaki kardeşlerinin bobinlerini bulma niyetindedir. Kilometrelerce uzakta kaldığı vatanına dönmesinden çok, kendi içsel yolculuğu ve Bosna savaşı sırasında insanların yaşadığı çaresizliğini anlatmaktadır. 

TO METEORO VIMA TOU PELARGOU / LEYLEĞİN GECİKEN ADIMI (1991)
  • LEYLEĞİN GECİKEN ADIMI FİLMİ HAKKINDA

 En iyi Theodoros Angelopulos filmlerinin sonuncusuna geldik. 1991 yılı yapımı filmin senaryosunu Theodoros Angelopulos, Tonino Guerra ve Petros Markaris ile birlikte yazmıştır. Başrollerinde, Marcello Mastroianni ve Jeanne Moreau yer almaktadır. Yunanistan’da ilk vizyona girdiği zaman 60.000 izlenen film, o sene vizyona giren 10 filmin izlenme sayısının iki katı izlenmiştir. Cannes Film Festivali’nde gösterilen filmin fragmanı aşağıdadır.

https://www.youtube.com/watch?v=-bnIwUvKuh8

  • LEYLEĞİN GECİKEN ADIMI FİLMİNİN KONUSU

Televizyon muhabiri olan Alexandre, Yunanistan’ın bir sınır kasabasına gelir. Türkiye ve diğer ülkelerden gelen mülteciler için bir geçiş noktası ve zamanın durduğu yerdir. Karşılıklı sınır noktalarında nöbet bekleyen askerler görevlerini yapıyorlardır. Yunanlı askerlerin leylek adımları ile yaptıkları törensel nöbet değişimleri ilginç bir atmosfer oluşturur. Alexandre, sınırdan geçiş yapan mülteciler arasında bir tanıdık görür. Bu kişinin birkaç yıl önce ortadan kaybolan Yunanlı politikacı olduğuna emindir. Bu olayın peşinden giden Alexadre, daha da ilginç bir hikâye ortaya çıkmaya başlar. 

Yunan Adaları Turu yazısı için tıklayınız.

Yorum ekle