Yolcu360
Trafik Hangi Ülkelerde Sağdan Hangi Ülkelerde Soldan Akıyor
Faydalı bilgiler

Yolun Sağı Solu Meselesine Bi’ Bakalım!

Trafik soldan ya da sağdan akıyor. Peki, hangi ülkelerde soldan hangi ülkelerde sağdan akıyor? Bazı ülkelerde soldan akan trafik neden bazı ülkelerde sağdan aksın ki? Bu sorulara yanıt ararken oldukça ilginç bilgilere rastladık: Trafiğin sağı-solu

Yolun Sağı Solu Meselesine Bi’ Bakalım!

Efendim, dünya genelinde tam 236 ülke var. Bu ülkelerin bazılarında trafik, sağdan akıyor ve bildiğiniz üzere bazılarında da soldan. Arkeologlara göre 7 bin yıl öncesine ait Avrupa taşla döşenmiş yollarında trafik soldan akıyordu. Yapılan araştırmalara göre insanlar sağ elini daha fazla kullandığı için solu kontrol etmek üzere trafik soldan akmış. Eğer trafik sağdan aksaydı bunu yapmak için karşı şeridi durdurmaları gerekecekti. 

Bugün Avrupa’daki pek çok ülkede trafik, sağdan akıyor. Napolion’un emriyle Eski Roma kültürünün izlerini silmek üzere bu karar alınmıştı ve zamanla uygulanageldi. Fakat Napolyon İngiltereyi fethedemediği için burada trafikten soldan akmaya devam etti. Hatta 1773 yılında çıkan bir yasa ile İngiltere’de trafiğin soldan akması durumu kesinleşmiş oldu. Bu arada İngilizler sömürgelerinin hepsine de soldan akan trafiği yaydılar. 

Napolyonla bir ilgisi yok ama 1700’lerde Amerika’da trafik Napolyon’un istediği gibi sağdan akıyordu. Ancak daha sonra artan kazalar nedeniyle trafik sağdan sola alındı. 

Japonya’da ise en başından beri soldan akan trafik söz konusuydu.1800’lü yıllarda da bu durum resmileşti. 

İsveç, Napolyon’un uğramadığı Avrupa ülkelerinden biri. Bu sebeple onların da trafiği soldan akıyordu. Ama 1967’de sağdan akan trafiği tercih ettiler. 

Türkiye’de ise Karayolları Trafik Kanunun 6. kısmının 1. bölümünde belirtildiği üzere trafik sağdan akar. 

 

İlgili Yazılar

Otoban Hız Sınırı ve Hız Limitleri 2019

Yolcu 360

Jeep Kiralama Fiyatları

Yolcu360

20 Önemli Araba Arıza İşareti ve Anlamları

Yolcu360

Yorum Bırak