Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > yolcu360.com’dan Duygu’nun İzmir’e Gideceklere Tavsiyeleri Var!

yolcu360.com’dan Duygu’nun İzmir’e Gideceklere Tavsiyeleri Var!

İzmir’de kahve içmek için tavsiyeler neler? İzmir’de en iyi Türk kahvesini nerede içebilirsiniz ya da İzmir’in en iyi pastaneleri hangileri…İzmir’in meşhur tatlısı nedir? İzmir’de alışveriş için tavsiyeler neler? Peki, İzmir’de nerede ne yenir… Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak İzmir turu yapmaya ne dersiniz? Öyleyse sizin için yolcu360.com’dan Duygu’nun İzmir’e gideceklere tavsiyeleri var!

yolcu360.com ekibi, araç kiralama sürecini kolaylaştıran ve çözüm üretmekten keyif alan bir ruhla çalışıyor. Farklı şehirlerden hatta ülkelerden insanlardan oluşan ekip üyelerine doğup büyüdükleri şehirlerde ne yenir ne içilir ve henüz turistlerin keşfetmediği neler var; gibi sorular sorduk. Serinin ilk anlatıcısı editörlerimizden Duygu. İzmir’de doğmuş, İzmir’de okumuş ve büyümüş olan Duygu’ya sorduk: İzmir’de ne yenir, İzmir’in nesi meşhur, İzmir’e gitsek nerede ne yiyelim, eğlenmek için nereye gidelim, nerede denize girelim…

yolcu360.com’dan Duygu’nun İzmir’e Gideceklere Tavsiyeleri Var!

Kemeraltı çarşısı fotoğraflarıİzmir’de doğdum ve büyüdüm. 28 yaşına girdiğim gün ağlaya ağlaya istanbul’a geldim. İzmir’de iş bulamamış, mesleğimle ilgili hayallere çok uzak kaldığımı fark etmiştim. Sonra İstanbul’un sunduğu fırsatları da çok sevdim. Kendimi İstanbul’u seven bir İzmirli olarak tanımlıyorum. Bu nedenle özellikle İstanbul’dan İzmir’e tatil ya da gezi için gelenlere altın değerinde tavsiyelerim var.

İzmir’de Bunları Mutlaka Yapın!

Şimdi, İzmir’e her geldiğimde mutlaka Bayraklı ana caddesindeki kebapçılara uğruyorum. Çok iyi et ya da çok iyi kalite kebap yaptıkları için değil ama. Daha çok bol çeşitli ve çok lezzetli mezeler getirdikleri için. Bunu kesinlikle tavsiye ederim.

Meze demişken, Alsancak’ta kordon boyunca uzanan o balık restoranları varya, hepsinin mezeleri enfes. Öyle taze, öyle lezzetli mezeler getiriyorlar ki inanamazsınız. Üstelik İstanbul kafasıyla “çok ucuz” geliyor insana. Fava, deniz börülcesi, füme balık, kalamar, İzmir kızartamsı, İzmir peyniri benim favorilerim arasında. Ama sadece sızma zeytin yağı kızarmış ekmek bile yeter…

Tatlı bir şeyler yemek ve kahve için tarihi Sevinç pastanesine gidin bence. Alsancak meydanındaki Sevinç Pastanesi, çoook meşhurdur. Kurtuluş Savaşı’ndan önce açılmış ve hala aynı noktada çok büyük bir dekorasyon farkı da olmadan hizmet veriyor. Bol çeşit yok ama var olanlar Fransız pastanelerini aratmıyor.

Yanına sakızlı Türk kahvesi isteyin bence. Şimdi bu sakızlı Türk kahvesi konusunu açmadan edemeyeceğim; Marketlerde satılan sakız aromalı toz kahve karışımından bahsetmiyorum. Sakız Adasından gelen sakız macunu ile pişirilen şekersiz Türk kahvesinden bahsediyorum. İstanbul’da hiç rastlamadım o yüzden bence deneyin…

 

 

İzmir Tatili

İstanbul’un hemen her yerini görmüş biri olarak benim, alışveriş konusunda şahsi bir kanım var: İzmir’deki butiklerde satılan ürünler çok zevkli. Yani İstanbul’da ben böyle şeyler bulamıyorum. O yüzden İzmir’de alışveriş için size özellikle Alsancak’taki butikleri ve Karşıyaka Çarşı’yı tavsiye ederim. Ben, eğer alışveriş yapacaksam mutlaka Karşıyaka’ya giderim. Konak’tan vapura binip Karşıyakaya geçmek bile beni dinlendiriyor. İner inmez karşıya geçip çarşıya giriyorum. Çarşı içinde sağlı sollu uzanan butikler ve mağazalar gerçekten çok güzel tasarım ürünler satıyor. Zevkli mağaza işletmecilerinin seçtiği bu giysilerin fiyatları da çok pahalı değil. Alışverişim bitince en sevdiğim şey, Karşıyaka’da torpil yemek.

İzmir’de denize girmek istiyorsanız şehir merkezine en fazla 1 saat mesafede pek çok sahil ve plaj var. En yakını Güzelbahçe plajı ama çok iyi sayılmaz. Ama örneğin Konak’tan Güzelbahçe’ye 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Burada biraz denize girip, güneşlenip akşam da Güzelbahçe’deki balıkçılarda muhteşem bir manzara ayağınız altındayken ziyafet çekebilirsiniz. Aynı güzergahı takip ederek yarım saat içine yönetmen Çağan Irmak’ın memleketi Seferihisar’a ulaşabilirsiniz. Burada bir yerel pazar varki, eğer İtalya ve Fransa’daki yerel pazarları görmemişseniz pazar algınızı sonsuza dek değiştirebilir. Urla, Foça, Çeşme gibi muhteşem noktalar da İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama ile 1,5 saat uzakta.

İzmir’de benim için en önemli gezi noktalarından ikisi de Urla Şarap Bağı ve Şirince. Yerel şarapları seviyorum ve İzmir’e geldiğimde Şirince’ye ya da Urlaya mutlaka giderim. Çok uygun fiyatlara enfes şaraplar bulabiliyorsunuz.

İzmir’le ilgili notlarım

Özellikle İstanbul’dan gelenler, toplu taşımadan korkmasınlar çünkü hem trafik çok yoğun değil hem de insan kitlesi çok kibar :))

Pazarlarda envai çeşit ot satılıyor. “Ot” deyip geçmeyin, bu otlarla öyle lezzetli mezeler, börekler yapılıyor ki, inanamazsınız. Özellikle mevsiminde şevketi bostan ya da enginar alın bence.

Yine özellikle İstanbul’dan gelenler yemek konusunda fiyatlara çok şaşırabilir çünkü şehrin en güzel yerlerinde lezzetli ve bol kepçe yemekleri İstanbul’a göre çok uygun fiyatlarla yiyebilirsiniz.

İzmir’de sevmediklerim de var tabi. Örneğin yeterli alan olduğu halde parklar ve diğer açık alanlar yeterince bakımlı değil. Mağazalar, dükkanlar, butikler ve diğer hizmet veren yerel servisler maalesef çok siestacı :)) Günün geç saatinde dükkan açıp erken saatinde kapatıyorlar ve size hizmet vermek için de öyle çok uğraşmıyorlar :)) Kuru temizlemeciye gittiğimde “bu hafta yıkamıyoruz” demesi, tablo almak istediğim bir dekorasyon mağazasını aylarca açık bulamam bunlara sadece bir kaç örnek…

Keyifli bir İzmir gezisi diliyorum…

Yorum ekle