Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Yeşilyurt Köyü: Bir kış masalı kadar güzel / Balıkesir

⏱: 2 dk

Yeşilyurt Köyü Kaz Dağları’nın muhteşem doğası içerisinde tam bir cennet. Henüz hafta sonu planınızı yapmadıysanız yazarımız Elif Omput‘un sizin için hazırladığı bu gezi rehberine mutlaka göz atın!

Yeşilyurt Köyü : Nasıl gidilir?

Kaz dağlarının eteklerinde Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı kuzey ege bölgesinde kalan aynı zaman da sit alanı ilan edilen Yeşilyurt Köyü’nü keşfetmeye hazır mısınız? Yeşilyurt Çanakkale’nin güneyinde kalıyor. Şehir merkezine 90 kilometre mesafe de bulunuyor ayrıca.

Bu köye ve bölgeye gelmek isteyenler için 2 seçenek mevcut Tekirdağ Çanakkale üzerinden ve yahut Bursa Balıkesir üzerinden gelinebilinir. Ben Yolcu360’tan araç kiralayarak bu iki güzergahtan birini geliş istikametinize göre seçmenizi tavsiye ederim. İstanbul araç kiralama seçeneklerini değerlendirip İstanbul’dan gelebilir ya da Balıkesir araç kiralama seçenekleri ile direkt kent merkezinden yola çıkabilirsiniz.

Bir kış masalı gibi

Yeşilyurt Köyü o kadar güzel ki kelimeler kifayetsiz kalıyor tarif ederken. Çokça zamanlar önce Çepni boyundan aileler bu köye yerleşmişler; büyük Çepni, küçük Çepni olmak üzere iki aile olarak yerleşmiştir ve Rumlarla dostça bir yaşam sürmüşlerdir. Tabi mübadele zamanı Rum aileler Midilli ve Girit adalarına oradaki türk aileler de bu bölgelere yerleştirilmiş.

Yeşilyurt Köyü’nde enteresan bir şekilde teknoloji müzesi bulunmakta. Köyün girişinde o kadar güzel dükkanlar var ki ege olduğunuzu zeytin diyarın da olduğunuzu buram buram hissediyorsunuz. Dükkanların önü kekik zeytinyağı zeytin nane kurutulmuş domates incir mandalina reçeli işte tam olarak kalbimi on ikiden vuran bir köy.

Sessiz sakin, kedili ve köpekli sokaklar 🙂

Sokaklarını adımlıyoruz tertemiz birbirinden afacan kedi köpekler ayaklarımıza dolanıyor. Haftaiçi bir gün ziyaret ettiğimiz için tabi oldukça sakin ve sessiz bir zaman dilimiydi. Köyün girişinde sol tarafta tarihi taş camisi oldukça hoş görünüyor.  bütün evler nizami ve köyün mimarisine uygun dekor edilmiş sokaklarını fıldır fıldır gezerken bir kapıyı açık bulduk daldık içeri.

Çok tatlı mı tatlı İstanbul’u ter ki diyar eden Ayşe ablayla tanıştık bize minik butik otelini tanıttı ve kahve ikram etti minik Azra o kadar tatlı ki tanışmanız lazım. Yolunuz düşerse @yesilyurtsardunya ve bahçe de ki yaramaz Frida sizi o boncuk gözleri ile karşılayacak. Körfezin muazzam gün batımını buradan izlemek oldukça huzur verip dinginlik sağlıyor.

Köye İzmir 230, Çanakkale 90, Ayvacık 23, Balıkesir 130 ve Bursa 290 kilometre mesafede. Yolcu360’tan bir araç kiralayarak bu keyifli seyahat rotasını keşfedebilirsiniz. Haydi ne duruyorsunuz yola çıksanıza 🙂

İlgili Yazılar

İzmir Kiraz’da Gezilecek Yerler | İzmir Kiraz Gezi Rehberi

Yolcu 360

Dokuzdeğirmen’de nerede kalınır? / Dokuzdeğirmen gezi rehberi

Yolcu 360

Fethiye’de nerede denize girilir? Fethiye koyları ve plajları / Muğla

Yolcu 360

Yorum Bırak