Yolcu360
Faydalı bilgiler

Yeşil Pasaportluların Vizesiz Seyahat Ettiği Doğru Mu?

⏱: 2 dk

Yeşil pasaportluların vizesiz seyahat ettiği doğru mu? Yeşil pasaport kimlere verilir? Yeşil pasaportlulardan yurt dışına çıkarken neler isteniyor? Makalemiz, Yeşil pasaportun özellikleri hakkında…

Yeşil Pasaportluların Vizesiz Seyahat Ettiği Doğru Mu?

Yeşil pasaport, bordo, yeşil, gri ve siyah pasaportla beraber alınabilen beş pasaport türünden biridir. Resmi adı “Hususi Pasaport” olan yeşil pasaporta, bir, iki ya da üçüncü dereceden memurlar başvurup alabilir ve eğer almışsa yalnızca görev süresi boyunca kullanabilir.

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurabileceği beş pasaport türünden biridir. Genelde devlet memurlarına verildiği bilinse de, aslında devlet memurları arasında da ciddi bir seçmeden sonra verilir. Yeşil pasaport alabilmek için pek çok şart vardır ve alındığında da yalnızca görev süresince kullanılabilir.

Yeşil Pasaport Almak İçin Ne Gerekiyor?

Yeşil pasaport almak için, bir kamu görevlisi ya da eski bir bürokrat olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra, 13 derecelik ve her dereceye düşen ikişer kıdemlik sisteme göre, en yüksek üç dereceye, yani birinci, ikinci ve üçüncü dereceye ulaşmış devlet memurları yeşil pasaport alabilirler.Eğer herhangi biri devlet kamu görevlisi değilse, fakat yine de devlet kurumlarında sözleşmeli şekilde çalışıyor ve konumu da bu bahsedilen üç dereceye denk düşüyorsa, yeşil pasaport alabilir. Ek olarak, hangi branştan olduğuna bakılmaksızın devlet sporcusu olan ve ‘başarı’ kazanan sporculara yeşil pasaport verilebiliyor.  Bu kriterler dışında, görevleri süresince siyah pasaport kullanan TBMM üyeleri ve bakanlar emekli olduktan sonra yeşil pasaport alabiliyorlar. Ayrıca, normal şartlarda yalnızca görevleri süresince yeşil pasaport kullanabilen belediye başkanları, eğer birinci derecede kamu görevlisi olarak emekli olmuşlarsa emekliliklerinde de yeşil pasaport alabiliyorlar.

Son olarak, yeşil pasaport sahibi bireylerin bazı yakınları da bundan yararlanarak yeşil pasaport edinebiliyorlar. Yeşil pasaport sahibi insanların eşleri, on sekiz yaş altı çocukları veya yirmi beş yaş altında, bekar ve öğrenimine devam ediyor olup da ailesiyle kalan çocukları bundan yararlanabiliyor. Eğer çocukları engelli ise, yaşı ne olursa olsun işsiz ve aile ile beraber yaşıyorsa yeşil pasaporttan yararlanabiliyor.

Yeşil Pasaportun Özelliği Ne?

Yeşil pasaportun en çok vurgulanan özelliği, bordo pasaport ile vizesiz girilebilen ülke sayısı 102 iken yeşil pasaport ile vizesiz girilebilen ülke sayısının 160 olmasıdır. Almanya, İsviçre, Avusturya, Lüksemburg ve saire gibi Schengen vizesi isteyen pek çok Avrupa ülkesi için  bordo pasaportluların kesinlikle vize alması gerekir ama yeşil pasaportlular bu ülkelere de vizesiz girebilirler. Fakat dikkat edilmesi gereken bir şey vardır ki, o da bunun için pasaportun en az üç ay daha geçerlilik süresinin bulunması şartıdır.

Bunların yanı sıra yeşil pasaporta başvurulurken, bordo pasaportta olduğu gibi bir pasaport harcı ödemesi gerekmez.

Yeşil Pasaport Başvurusu Nasıl Oluyor?

Yeşil pasaporta başvuru süreci, aslında, büyük oranda bordo pasaporta başvurma süreci ile paralel ilerliyor. Aralarında iki fark olduğu söylenebilir, onlar da İçişleri Bakanlığı’na yazılan bir talep yazısı ile, pasaport harcı ödenmemesidir. Başvururken eğer varsa önceki pasaportlarınızın orijinali, iki tane biyometrik fotoğraf, defter bedeli dekontu ve nüfus cüzdanı aslı gerekli evrakları oluşturuyor. 

 

İlgili Yazılar

Çocukla Gidilecek Tatil İçin Tavsiyeler

Yolcu 360

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü | Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Yolcu 360

Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yolcu 360

Yorum Bırak