Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Yerli Otomobile Nadir Toprak Elementi İçin Endüstriyel Tesis Kurulacak!

Yerli Otomobile Nadir Toprak Elementi İçin Endüstriyel Tesis Kurulacak!

Yerli otomobil projesi, her Türk vatandaşı için değerli ve heyecan verici. “Türk malı otomobil” anlamına gelen bu proje, müthiş bir gurur kaynağı. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde TOGG için fabrika temeli de atıldı. Şimdi, yerli otomobil hakkında yeni bir duyum aldık: TOGG’un kamera sistemlerinde nadir toprak elementleri kısaca: NTE kullanılacak. Bu amaçla  araştırmalar başladı. Gelecek günlerde NTE tesisi kurularak çalışmalara başlanacak. Yerli otomobile nadir toprak elementi için endüstriyel tesis kurulacak yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. 

Yerli Otomobile Nadir Toprak Elementi İçin Endüstriyel Tesis Kurulması

Kaynak: https://tr.motor1.com/

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu konuda detaylı bir açıklama yapmıştı. Önce o açıklamayı paylaşalım: 

Savunma sanayisinde füze rampalarında, MR cihazlarında, otomotiv sektöründe, dijital kameralarda, cep telefonlarında ve gece görüş kameralarında yine NTE kullanılıyor. Hatta yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak. Çalışmayla laboratuvar ölçeğinde, yüzde 99’un da üzerinde saflıkta seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve ağır nadir toprak oksitler kazanıldı. Artık milli know-how ortaya koyan bu çalışmadan sonra bakanlığımızın koordinasyonunda pilot veya endüstriyel çapta tesis kurmayı hedefliyoruz. NTE’yi ayrıştırmadan önce elde edilen gelir düşüktü ama bunu ayrıştırdığınızda değeri çok daha büyük oluyor. Örneğin yüzde 99’un üzerinde saflaştırdığınızda, tonunu 200 bin dolara satabiliyorsunuz ama bunu ayrıştırmadan satarsanız 1 dolar gibi düşük bir fiyata satıyorsunuz. NTE içinde günlük hayatımızda kullanılan birçok malzeme mevcut. Biz Türkiye olarak artık uç ürün üretiyoruz. Artık tonda 200 bin dolara kadar gelir elde edeceğiz

Peki, NTE Nedir?

Kaynak: https://tr.motor1.com/

Nadir toprak elementleri ya da kısaca NTE, lantanitlerle birlikte itriyum ve skandiyum elementlerinden oluşur. İşlenmiş haliyle pek çok alanda kullanılabilir. 

MYA’dan aldığımız bilgilere göre; Japonlar nadir toprak elementlerini teknolojinin tohumu, ABD’de teknolojik metal olarak adlandırıyor. NTE, yüksek teknolojiye ulaşmakta kullanılacak bir anahtar niteliğinde. Yeşil enerjiden tutun da ilaç endüstrisine kadar savunma sistemleri ve telekomünikasyonu da kapsayacak şekilde, dünyayı değiştirecek teknolojilerde kullanıalcak bir içeriğe sahip. 

Bildiğiniz üzere TOGG projesi 2018 yılından beri konuşuluyor. Fikri mülkiyet haklarına Türkiye’nin sahip olduğu, küresel ölçekte rekabet edecek bir otomobil markası yaratma hedefiyle Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğiyle 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. yani TOGG kurulmuştu. 500km menzil sunan 30 dakikada şarj olan tamamen elektrikli TOGG modelleri heyecanla bekleniyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Yorum ekle