Yolcu360
Bilgi İlginç bilgiler

Yer Çekimi Olmayan Yerler: Yer Çekimine Meydan Okuyan 7 Yer!

⏱: 4 dk

Yer çekimi olmayan yerler, gerçek mi? Türkiye’de yer çekimi olmayan yer var mı? Sorularımız oldukça gizemli ama fiziğe aykırı. Dünyadaki her bölge, yer çekimine tabidir çünkü güç merkezden gelir. Şimdi gerek coğrafi koşullar gerek de göz yanılgısı neticesinde oluşan dünyada yer çekimine meydan okuyan yerler keşfine çıkıyoruz. 

Gizemli Yol, Palandoken , Erzurum1 – Abdurrahman Gazi Türbesi, Gizemli Yol, Erzurum

Yolunuz Erzurum Palandöken’de düşerse, yer çekimi anomalisini görme şansınız var demektir. Abdurrahman Gazi Türbesi yakınlarındaki Gizemli Yol’da, aracınızı boşa alarak yokuş yukarı doğru çıkmanız mümkün! Her yıl binlerce turisti kendine çeken bu gizemli yolda bu nasıl mümkün oluyor? 

Bölge halkı bu konuyu tarihteki önemli zatlar arasında yer alan Abdurrahman Gazi adına inşa edilmiş Gazi Türbesi’nin kerametine bağlasa da, bilim insanları işin gerçeğini araştırmış.ABD Nevada Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Sahası Öğretim Üyesi Prof Dr. Yunus Çengel’in açıklamasını aşağıya bırakıyoruz. Profesör, bu deneyi 2008 yılında bir su terazisi ile gerçekleştirmiş.

“Manyetik bir alan ya da keramet söz konusu değil. Bu tamamen göz yanılgısı. Yol yokuş yukarı gibi görünüyor ama aslında yokuş aşağı gidiyor. Çevresel etmenler insanların bu şekilde algılamalarına sebep oluyor.” 

yolcu360 blog arama bannerErzurum’da Kiralık Araca mı İhtiyacınız Var?

Erzurum’daki araç kiralama şirketlerini listelemek ve en iyi fiyatları karşılaştırmak için şimdi Yolcu360’ı ziyaret edin. 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayın! 

oregon gizemler evi2 – Gizemler Evi, ABD: Dünyada Yer Çekimi Olmayan Yerler

Rotamızı Amerika Birleşik Devletleri’ne çeviriyoruz ve ünlü X-Files dizisinin bir bölümüne de konu olan Oregon Gizemler Evi’ni (The Oregon Vortex House of Mystery) keşfe çıkıyoruz. Söylenenlere göre burada manyetik alandan oluşan bir girdap var ve evin içinde bildiğimiz fizik kuralları işlemiyor. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen bu evde, hiçbir şekilde destek almadan dik durabilen bir süpürge bulunuyor. 

Yerliler tarafından yasak toprak adını alan Gizemler Evi’nde birçok araştırma yapılmış. Evdeki çarpık zemin, birçok optik yanılmaya neden oluyor. Mesela topları yokuş yukarı yuvarlayabiliyorsunuz. 

Sürprizi bozmamak için detaylara girmiyoruz. FBI araştırmacılarının yaptığı araştırmalara göre burada anormal bir durum yok, çeşitli yanılsamalar var. Çevreye yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. 

dünyada yer çekimi olmayan yerler, davasko kayası3 – Davasko Taşı (La Piedra Movediza), Arjantin 

Bir gün yolunuz Arjantin’in başkenti Buenos Aires kentine düşerse, Tandil’e gidin ve efsanevi Davasco Taşı’na selam durun. Gerçek taş, her ne kadar günümüze kadar ulaşamasa da yerinde plastikten bir kopyası var.

Tepedeki bir taşın üzerinde inanılmaz bir açıyla bin yıllar boyunca duran Davasko Taşı, 1912 yılında düşmüş ve parçalara ayrılmış. O zamanlarda bölgenin turistik merkezi olan bu taş, 270 tondan fazla ağırlığa sahipmiş! Günümüzde Davasko kayasının yerine konulan plastik kopyası yaklaşık olarak 5 ton ağırlığında. 

şeytan kulesi, wyoming, devil's tower4 – Şeytan Kulesi, Wyoming, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’ne geri dönüyoruz. Başkan Theodore Roosevelt’in 1906 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Anıtı olarak ilan ettiği Şeytan Kulesi, günümüzde gezginleri kendine çekmeye devam ediyor. 

386 metre yüksekliğinde yapının yanardağ faaliyeti sonucunda oluştuğunu ve milyonlarca yıl yaşında olduğunu biliyoruz. Dünyada yer çekiminin olmadığı yerler listemize girmesinin sebebi ise, kulenin bildiğimiz birçok jeolojik oluşuma aykırı bir şekilde şekillenmiş olması. 

Şeytan Kulesi’ni yılda ortalama 400 bin gezgin ziyaret ediyor. Tepeye çıkmak bayağı zahmetli, bu nedenle ortalama 4.000 kişi en tepeye çıkabiliyor. Kulenin bir de büyüleyici hikayesi mevcut. 

Kiowave, Sioux ve Lakota kabilelerindeki inanışa göre, ormanda oynayan genç kızlar devasa ayılarla karşılaşır. Ayılar kızları kovalamaya başlar. Kızlar Şeytan Kulesi’ne tırmanır ve tanrıya dua ederler. Tanrı onları duyar ve gökyüzündeki yıldızlara dönüştürür. Tepeye tırmanmaya çalışan ayılar ise kulenin çevresindeki pençe izlerini oluştururlar. 

Kuleyi kurumuş bir ağaç köküne benzeten de var. Yolunuz düşerse mutlaka gidin ve görün. Kesinlikle büyüleyici! 

Yer çekimi olmayan yerler, Kyaiktiyo Pagoda, altın kaya tapınağı5 – Altın Kaya Tapınağı, Burma: Yer Çekimi Olmayan Yerler

Yer çekimi olmayan yerler diye yazınca biraz abartı geldiğinin farkındayız. Ama burada kesinlikle yer çekimi yokmuş gibi! Burma’daki Altın Kaya Tapınağı, diğer adıyla Kyaiktiyo Pagoda, deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte. Granit özellikli bir kayanın üzerinde duran bu tapınak, Budizm için oldukça önemli. 

Dev bir kayanın üzerinde inanılmaz bir açıyla duran kayanın üzerine inşa edilmiş pagoda, yer çekimi kurallarına net olarak meydan okuyor. Her yıl belirli oranda ufalansa da, tapınak yüzyıllardır orada! 

Şimdi bu kayanın efsanesine gelelim. Buddha, Taik Tha ile tanışınca saçından bir tel hediye ediyor. Taik Tha bu teli o dönemin kralına iletiyor. Kral daha sonra denizin dibinde Taik Tha’nın kafasına benzeyen bir kaya buluyor. Bulduğu kayayı saç teliyle başka bir kayanın üzerine yerleştiren kral, ayrıca keşiş adına bir de pagoda inşa ettiriyor.

6 – Yukarı Akan Şelale, Royal Ulusal Parkı, Avustralya

Çok yüksekten akan sular bazen rüzgarın gücüyle yukarı doğru hareketlenebiliyor. Buna ters şelale fenomeni deniyor. Dünyanın birçok yerinde görmek mümkün, mesela İngiltere’de ki Mallerstang Edge bölgesinde gördüğümüz şelale gibi. Ters şelalelerin en ilginci ise Avustralya’da. 

Royal Ulusal Parkı’ndaki yüksek tepelerde birikten yağmur suları, tepelerden düşerken gökyüzüne doğru akıyor. Görüntü kesinlikle büyüleyici! Yolunuz buraya düşerse, çevrede görebileceğiniz birçok doğal güzellik daha var. Mutlaka araştırın! 

7 – Hoover Barajı, Nevada, ABD

 Dünyada yer çekimine meydan okuyan yerler içeriğimize devam ediyoruz. Şimdi suyu yukarı doğru akıtabileceğiniz bir yere geldik. Bu da ne demek? Anlatacağız. 

221 metre yüksekliğinde Hoove Barajı, güçlü hava basıncından kaynaklı inanılmaz bir anomaliye sahip. Burada belirli noktalardan bıraktığın objeler basınca yakalanıyor ve düşmek yerine havalanıyor. Örneğin suyu döktüğünüzde, su yukarı doğru akıyor. Yeterince hafif nesneleri atarsanız, onlar da düşmüyor. 

İlgili Yazılar

Bayramda Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Felat Delibalta

Bir Arabada Ortalama Kaç Metre Elektrik Kablosu Bulunur?

Yolcu 360

Çorumlu Ünlüler

Yolcu 360

Yorum Bırak