Yolcu360
Faydalı bilgiler

Yeni Seyahat Trendleri | 2021

⏱: 3 dk

Seyahat pek çoğumuzun motivasyon kaynağı olsa da pandemi ile birlikte eski alışkanlıklarımız yerini yenilerine bırakmış durumda. Artık kalabalık oteller değil daha izole tatil seçenekleri tercih sebebi oluyor. İşte 2021 yılının öne çıkan yeni seyahat trendleri yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak yola çıkmaya ne dersiniz?

2021 Yılı Seyahat Trendleri

  • Doğanın Kucağında: Kamp Tatili

Pandemi sonrası doğaya duyulan özlem hiç olmadığı kadar arttı. Pek çoğumuz neredeyse bir yılı aşkın süredir evlerdeyiz. Hal böyle olunca nefes almaya, doğanın iyileştirici gücünü hissetmeye çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Yeni seyahat trendleri arasında hızla yükselen kampçılık açık havada vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olmaya başladı. Sabahları kuş sesleri ile uyanmayı kim istemez ki? Yeşilin binbir tonu arasında yürüyüş yaparak hem bedeninizi hem zihninizi canlandırabilir, vücudunuza bol miktarda oksijen depolayabilirsiniz. Daha önce hiç kamp yapmadıysanız kamp alanı bulunan yerleri tercih etmeniz daha rahat bir kamp deneyimi yaşamanıza yardımcı olabilir.

  • Her Gün Yeni Bir Macera: Karavan

Geçtiğimiz yıl karavan satışlarının dünya genelinde %300 artış gösterdiğini biliyor musunuz? Pandemi ile birlikte yükselen seyahat trendlerinden biri de karavan tatili. Şehirlerin kalabalığından sıyrılarak her gün başka bir yerde uyanmak isteyenlerin tercihi olan karavanlar satın almanın yanı sıra günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralanabiliyor. Ege ve Akdeniz kıyılarında çok sayıda karavan kampı yer alırken Assos, Kaş, Akyaka, Bodrum, Antalya kampseverlerin uğrak rotaları arasında yer alıyor. Çekme karavan ve motokaravan olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan karavan en keyifli ve macera dolu seyahat seçeneklerinden biri.

Seyahatte Yeni Trendler

  • Gözlerden Uzak: İzote Tatil Rotaları

Popüler plajlar, paylaşımlı evler, büyük oteller ve kalabalık şehirler koronavirüs ile birlikte cazibesini yitirmeye başladı. Tekneler, az odalı butik oteller, dağ veya göl evleri hiç olmadığı kadar talep görüyor. Yurt dışında Maldivler, Seyşeller gibi egzotik tatil rotaları öne çıkarken ülkemizde de Gökçeada, Assos, Kazdağları, Kalkan, Karadeniz yaylaları izole tatil tercih edenler için ilk sıralarda yer alıyor.

  • Az ama Öz: Kısa Süreli Seyahatler

Yurt dışında giderek popüler hale gelmeye başlayan kısa süreli seyahatler yeni bir akıma dönmüş durumda. 10-15 günlük uzun soluklu geziler yerine hafta sonları şehrin kalabalığından uzaklaşmak için yakın yerlere yapılan seyahatler artık çok daha cazip hale gelmeye başlıyor. 2-3 günlüğüne iş stresinden uzaklaşmak için çıkılan seyahatler daha fazla motive olmayı sağladığı gibi ekonomik olması ile de tercih sebebi oluyor.

  • Telaşa Gerek Yok: Yavaş Seyahat

Son yıllarda ülkemizde de giderek talep görmeye başlayan yavaş seyahat akımı gidilecek yeri keyif alarak gezmeyi amaçlıyor. 3 günde 5 şehri görmek yerine tek bir şehre odaklanıp oranın kültürünü daha yakından tanımayı amaçlayan yavaş seyahat akımında bol bol yürümek ya da bisiklete binmek tercih ediliyor. Yerel restoranlarda yemek yemek, yerlilerle daha fazla iletişime geçmek, yerel ürünler satın almanın hedeflendiği yavaş seyahat akımı telaşsız, etrafımızda gördüklerimizi sindirerek gezmeyi ön plana çıkarıyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

Kiralık Araç Bildirim Sistemi Nedir? | Nasıl Kayıt Olunur?

Yolcu 360

Yamaç Paraşütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler / Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatı

Yolcu 360

Online Kütüphaneler Ve Arşiv Siteleri Hangileri?

Yolcu 360

Yorum Bırak